Erasmus+
Aktuálně platné dokumenty
- PDF Přehled platných bilaterálních smluv
- PDF Manuál k online přihlášce na mobilitu
- Online Learning Agreement
- Vyúčtování a finanční agendu vede rektorát VUT v Brně – konkrétně Oddělení internacionalizace společně s ekonomickým oddělením. Doporučujeme předem prostudovat podrobnější informace o programu ERASMUS+ a průběhu přihlašování v prezentaci z informační schůzky či na webových stránkách rektorátu VUT.
Kontakty na studijní poradce
V případě studijního pobytu vám pomohou s výběrem univerzity v zahraničí a schvalují vybrané předměty.
- ÚFSCH: doc. Ing. Filip Mravec, Ph.D. (+ medicínské aplikace)
- ÚCHTOŽP: Ing. Veronika Řezáčová, Ph.D.
- ÚCHM: Ing. Pavel Šiler, Ph.D.
- ÚCHPBT: Ing. Iva Buchtíková, Ph.D.
Obecné podmínky účasti v programu Erasmus+
Pro vyjíždějící studenty FCH platí stejné podmínky, jaké stanovuje rektorát VUT. Dále platí, že:
-
o výjezd nemůže žádat student, který má za sebou více než jedno neúspěšně ukončené studium na FCH
-
přijímající instituce nesmí vybírat žádné poplatky za studium, může ale žádat hrazení např. laboratorních materiálů, fotokopií apod.
POJIŠTĚNÍ
Pojištění léčebných si student/stážista zařizuje sám a hradí na své náklady.
Kartička evropského pojištěnce je sice platná ve všech zemích EU, ale doporučuje se připojištění. Při pojistné události je spoluúčast v mnoha zemích velmi vysoká (podrobnosti sdělí pojišťovny).
V případě stáže (ve firmě a na univerzitě) je nutné si kromě pojištění léčebných výloh platných pro cílovou zemi vyřídit ještě úrazové pojištění pro případ úrazu na pracovišti.
VUT má sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu, které se vztahuje i na škodu způsobenou účastníkem mobility při práci na přijímací instituci a v souvislosti s touto prací. Pro tyto účely jsou studenti i stážisté považování za pojištěné.
UBYTOVÁNÍ
Nezapomeňte si včas zažádat o ubytování na partnerské univerzitě. Informace k ubytování obvykle najdete na webu příslušné školy. Aktuální pokyny zasílají zahraniční koordinátoři obvykle po úspěšné nominaci na pobyt.
Nebojte se zeptat spolužáků, kteří již město a danou univerzitu navštívili, zapojte se do online skupin pro incoming studenty v případě, že budete muset hledat ubytování mimo univerzitu.
ZKUŠENOSTI STUDENTŮ
Anna Koukalová – University of Salzburg
Michal Jurko – Nicolaus Copernicus University
Pavel Lorenc & Michal Pecháček – Técnico Lisboa
Kristýna Růžičková – NTNU Trondheim
Kristýna Daňková & Nela Drabíková – The Arctic University of Norway
Radmila Centnerová & Pavla Jiroušková – University of Southern Denmark
Kristýna Růžičková & Pavel Lorenc – University of Maribor
Dominik Bruzl, Dominika Coufalová & Filip Matějka – Kaunas University of Technology
Martina Strnadová – Universität Leipzig (pracovní stáž)
Magdalena Bobková & Pavla Jiroušková – NTNU Trondheim (2023)
Pavlína Guziurová – ZUT Szczecin (pracovní stáž)
Klára Španělová – University of Trento
-
#1
Vyberte ze seznamu smluv univerzitu (netýká se stáží). Rozhodující je výběr předmětů vhodných ke studiu, resp. vyhovující podmínky (školitel, laboratoř, přístroj) pro zpracování závěrečné práce. Zde vám pomůže i studijní poradce pro váš program. U studentů doktorského studia se předpokládá, že nejprve sami kontaktují příslušnou katedru/ústav a dohodnou si spolupráci s akademikem, který se jim bude věnovat.
-
#2
Vyplňte online přihlášku do aktuálního výběrového řízení a přiložte k ní také motivační dopis (anglicky/česky/slovensky).
Modul „Přihláška na zahraniční mobilitu“ najdete v Intraportálu. Manuál k vyplnění přihlášky si můžete projít zde. -
#3
Online přihláška se podává v příslušném výběrovém řízení i v případě praktických stáží.
Zájemci o stáž přikládají kromě motivačního dopisu také Traineeship Agreement potvzený přijímací univerzitou/podnikem (zůstává v „papírové“ podobě), formuláře najdete zde. -
#4
Pokud jste doložili veškeré náležitosti, jste zařazeni do výběrového řízení. Zohledňují se vaše jazykové znalosti, studijní výsledky, odborné zaměření studia a další odborné aktivity. Výsledek výběrového řízení bude zveřejněn v informačním systému.
-
#5
Výběrové řízení na studijní pobyty probíhá standardně dvakrát ročně (1. kolo obvykle prosinec–únor, 2. kolo srpen–září už jen pro pobyty v LS). Pro praktické stáže se kola vyhlašují standardně tři za rok. Domluva na termínech zde probíhá individuálně.
Přijímací instituce Erasmus+ stážistů z FCH v minulých letech. -
#6
Zájemci o absolventskou stáž podávají elektronickou přihlášku společně s motivačním dopisem a TA pro absolventy ještě v době aktivního studia, tedy před složením SZZ. Stáže se uskuteční po úspěšném ukončení studia.