Zahraniční spolupráce
Oblast zahraniční spolupráce a mobilit je pro Fakultu chemickou velice významná. Se vstupem České republiky do EU došlo k prudkému rozvoji těchto aktivit.
Zahraniční mobility jsou neodmyslitelnou součástí jak studia a praxe, tak i pedagogické činnosti a vědecké práce na fakultě.
Nejvýznamnější programem z hlediska mobilit je Erasmus+. V současné době má FCH uzavřeno téměř pět desítek bilaterálních smluv s univerzitami napříč Evropou. Spolu s realizovanými mobilitami roste i sebevědomí a odborné i jazykové znalosti studentů, z nichž někteří vyjíždí opakovaně.
V rámci tohoto programu mohou vycestovat také členové akademické obce i neakademičtí zaměstnanci na krátkodobé výukové pobyty nebo školení (včetně jazykových kurzů). Geometrickou řadou se také zvýšilo množství zahraničních stáží u studentů doktorských programů. Roli zde hraje také skutečnost, že tyto stáže jsou od akademického roku 2017/2018 povinnou součástí studia. Stáže lze realizovat na univerzitě i v podniku.
V rámci tohoto programu mohou vycestovat také členové akademické obce i neakademičtí zaměstnanci na krátkodobé výukové pobyty nebo školení (včetně jazykových kurzů). Geometrickou řadou se také zvýšilo množství zahraničních stáží u studentů doktorských programů. Roli zde hraje také skutečnost, že tyto stáže jsou od akademického roku 2017/2018 povinnou součástí studia. Stáže lze realizovat na univerzitě i v podniku.
Fakulta nabízí také řadu jiných možností jak vycestovat, jedná se např. o Rozvojový program MŠMT, Německou akademickou výměnnou službu (DAAD), stipendium Fulbrightovy komise a CEEPUS. V minulosti byl velmi populární program Norské fondy a fondy EHP.
Neméně podstatnou roli hraje také přijímání akademických pracovníků, studentů a stážistů. V případě studentů se nejedná jen o ty evropské, ale na základě uzavřených rámcových smluv přijíždí studenti téměř z celého světa, často např. z Jižní Koreje nebo Brazílie. Velmi populární je práce na semestrálních projektech, kterou nabízí všechny fakultní ústavy.
FCH přijímá zahraniční návštěvy z univerzit celého světa a podílí se na organizaci úspěšné akce International Staff Week, v jejímž rámci VUT hostí své evropské partnery.
Spolu s rektorátem VUT propagujeme fakultu na národních (Gaudeamus) i mezinárodních (Akademia, APAIE, NAFSA) vzdělávacích veletrzích. Fakulta se každoročně účastní také Noci vědců a jiných aktivit, které zvyšují povědomí o FCH a jejích vzdělávacích a výzkumných aktivitách.
INFORMACE PRO ZAMĚSTNANCE K PŘÍJEZDŮM ZAHRANIČNÍCH AKADEMIKŮ
Kromě předběžné informace směrem ke studijnímu oddělení fakulty je nutné příjezd zahraničního akademického pracovníka (krátkodobá návštěva v rámci projektové spolupráce, přednáška nebo přednáškový cyklus, školení v rámci některého z mobilitních programů nebo příjezd za účelem zaměstnaneckého poměru) evidovat také prostřednictvím online registrace příjezdů na VUT. Formulář vyplní buď přímo zahraniční pracovník nebo kontaktní osoba z FCH. Jak postupovat vám napoví manuál (česky a anglicky).
Na základě takto získaných informací je pak možné akademikovi např. vystavit Letter of Invitation, potvrdit Mobility Agreement, dokumenty k vízu, pomoct s rezervací ubytování, případně poskytnout další služby podle domluvy (v součinnosti s rektorátním Welcome Service a personálním oddělením FCH).
INFORMACE PRO ZAMĚSTNANCE K PŘÍJEZDŮM STÁŽISTŮ ZE ZAHRANIČÍ
V případě, že se stážista domlouvá na příjezdu přímo s vámi, je nutné rovněž informovat studijní oddělení (referentka pro internacionalizaci), které se studenty vyřizuje administrativní záležitosti nehledě na konkrétní mobilitní program, přes který přijíždějí (nejčastěji Erasmus+, CEEPUS). Stážista kromě Traineeship Agreementu či jiné smlouvy o stáži, zašle svoji fotografii na studentský průkaz, potvrzení lékaře a vyplní přihlášku se základními údaji. Elektronická přihláška pro krátkodobé pobyty je otevřená dvakrát ročně (září–listopad a březen–květen), v průběhu roku vyplňují přijíždějící přihlášku papírovou.
Na základě těchto podkladů se studentů vytvoří profil v Apollu. Mohou si tedy následně podat žádost o ubytování na kolejích a dostanou průkaz studenta. Referentka studentům vystavuje také akceptační dopis, vízové potvrzení, zprostředkuje podpisy na smlouvě o stáži apod. Tyto informace mají přijíždějící k dispozici rovněž na webu pro krátkodobé studenty.