Skupina technologie a analýza potravin a přírodních látek
Potravinářské laboratoře ÚCHPBT jsou svým zaměřením a vybavením orientovány na oblast technologie, analýzy a charakterizace potravin. Moderní laboratorní infrastruktura umožnuje provádět pokročilé rozbory s cílem ověření bezpečnosti, nutričních vlastností nebo autenticity potravin. Mikrobiologické a buněčné laboratoře poskytují kontrolu nezávadnosti a kvality produktů. Ústav disponuje také laboratořemi pro praktickou výuku potravinářských technologií (např. mléčných, pekárenských nebo masných výrobků) nebo fakultním pivovarem.
Výzkumné aktivity jsou aktuálně rozděleny do několika oblastí zahrnujících vývoj nových potravinářských technologií a inovace technologií tradičních, produkci funkčních potravin a potravinových doplňků. Nedílnou součástí je zpracování a valorizace sekundárních produktů a odpadů z potravinářského průmyslu, včetně návrhů biorafinačních procesů.
Výzkumná skupina aktivně spolupracuje s potravinářským průmyslem (Mlýny J. Voženílek s.r.o., Bramko, s.r.o., Sladovna Bernard A.s., Milcom A.s.), výzkumnými ústavy a univerzitami (Chmelařský institut, AVČR, VŠÚO, VÚP Bratislava, PULS Polsko, BAS Bulharsko, UNILJ Slovinsko, UNI-PANNON Maďarsko), ale i právnickými osobami, které mají zájem o analýzu potravin, konzultaci problematiky výroby a vývoje v oblasti potravinářství nebo projektové partnerství. Pracoviště poskytuje též podporu v potravinářské legislativě.
-
Výzkumný tým
-
Výzkumné zaměření
- Metody analýzy a hodnocení potravin – rozvoj moderních instrumentálních, molekulárně biologických technik a senzorické analýzy ke komplexnímu stanovení kvality, spotřebitelské přijatelnosti, autenticity potravin, surovin a složek a k monitoringu technologického procesu.
- Potravinářské technologie – další rozvoj procesů pro vyšší stupeň technologického zpracování potravin, surovin, složek a vývoj nových typů funkčních potravin, potravinářských výrobků a doplňků s vyšší nutriční hodnotou.
- Zpracování a valorizace odpadů - progresivní postupy zpracování a druhotného využití odpadů z potravinářských výrob s využitím konceptu cirkulární ekonomiky.
- Vývoj instrumentálních, molekulárních i buněčných metod pro identifikaci a kvantifikaci prvků, biologicky aktivních, senzoricky aktivních, aromatických, toxických a alergenních látek v potravinách.
-
Vybrané projekty
- Ověření konceptu biorafinerie pro zpracování otrub
- Příprava kombinovaného nízkoalkoholického nápoje na bázi vína a ovocné šťávy
- From bioinformatics analysis of genomes to computational structural biology and applications
- Propagácia a zvyšovanie atraktívnosti prírodovedno-technických odborov špecializovaných pre potreby praxe v cezhraničných oblastiach
- Charakterizace vzorků jablek skladovaných v ochranné atmosféře
- Inovace výroby ovocných koncentrovaných nealkoholických nápojů, stolních octů a přírodních koncentrátů
- Další projekty
-
Vybrané publikace
- Physiochemical and Sensory Properties of Bread Fortified with Wheat Bran and Whey Protein Isolates
- G-quadruplexes in the evolution of hepatitis B virus
- Variability of Inverted Repeats in All Available Genomes of Bacteria
- Particulate matter emission characteristics of spruce, sunflower and maize: A comparison between nominal and reduced output in a small-scale boiler
- Abundance of G-Quadruplex Forming Sequences in the Hepatitis Delta Virus Genomes
- Cysteine-modified silica resin in DGT samplers for mercury and trace metals assessment
- Determination of Mercury in Fish Sauces by Thermal Decomposition Gold Amalgamation Atomic Absorption Spectroscopy after Preconcentration by Diffusive Gradients in Thin Films Technique
- Raman spectroscopy online monitoring of biomass production, intracellular metabolites and carbon substrates during submerged fermentation of oleaginous and carotenogenic microorganisms
- Assessment of Biotechnologically Important Filamentous Fungal Biomass by Fourier Transform Raman Spectroscopy
- Assessment of Biotechnologically Important Filamentous Fungal Biomass by Fourier Transform Raman Spectroscopy
-
Nabízené služby a analýzy
- Komplexní analýza mikrobiálních vzorků.
- Komplexní prvková analýza pomocí ICP-OES, ICP-MS.
-
Standartní analýzy biologických matric:
- a) Vitamíny i provitamíny - vitamíny skupiny B, C, A, D, E, K, karotenoidy, steroly
- b) Fenolické látky
- c) Lipidy - komplexní analýza, celkový obsah lipidů, profil mastných kyselin, zastoupení SFA/MUFA/PUFA.
- d) Sacharidy - analýza mono, oligosacharidů, stanovení β a α-glukanů.
- e) Proteiny.
- Testování antioxidační a antimikrobiální aktivity.