VýjezdS PROGRAMEMErasmus+
Výjezd s programem ERASMUS+
A1: Studium předmětů
A2: Zpracování závěrečné (bakalářské, diplomové popř. části dizertační) práce
B2: Absolventská stáž
C1: Mezinárodní mobilita – studium
C2: Mezinárodní mobilita – stáž
A1. STUDIUM PŘEDMĚTŮ
Dokumenty doručované na zahraniční instituci:
- Přihláška (Application Form) – obvykle je online, najdete ji na webu partnerské univerzity
- Learning Agreement – dohoda o studijním programu studenta, kterou podepisuje student a zástupce vysílající a přijímající instituce. Od akademického roku 2022/2023 je zpracová pouze online (platforma OLA nebo mobilní aplikace). Obsahuje přehled českých a zahraničních předmětů, název závěrečné/výzkumné práce. Výběr předmětů v zahraničí i českých předmětů, které si po příjezdu necháte uznat, musí před odjezdem schválit studijní poradce pro příslušný ústav.
Manuál pro vyplnění OLA je k dispozici zde.
V případě, že z nějakého důvodu univerzita nepoužívá OLA či vyžaduje navíc papírový formulář, využijte prosím tento.
- Transcript of Records – vyhotoví zahraniční oddělení FCH
- Potvrzení o znalosti anglického jazyka – vyžadují jen některé univerzity, formulář potvrdí nebo vystaví vyučující angličtiny
Část univerzit dále vyžaduje fotografii, popř. provedení dalších formalit (norské univerzity chtějí ověřenou kopii pasu – ověření může provést zahraniční oddělení naší fakulty).
Dokumenty ze zahraniční instituce:
- Learning Agreement – zajištění podpisu ze zahraniční univerzity
- Letter of Acceptance – přijímací dopis, který potvrzuje, že univerzita se studentem v daném semestru (semestrech) počítá. Obsahuje jméno a příjmení studenta, názvy obou institucí, název programu a předpokládanou dobu pobytu (obvykle začátek a konec semestru). Na zahraniční oddělení FCH stačí zaslat naskenovanou/elektronickou verzi.
- zahraniční předměty ve výši minimálně 18 ECTS za semestr
- shoda předmětů je rámcová (posuzují stud. poradci), obdobné ukončení předmětů
- zahraniční předmět nelze uznat za český státnicový předmět a Angličtinu pro chemiky IV
- předměty za zahraničí navázané na předměty ze studijního plánu mají odpovídající příznak povinný/povinně volitelný (P nebo PV)
- v zahraničí je možné studovat i předměty, které plánu neodpovídají (typicky jazyky) či nemají jinak domácí ekvivalent – ty jsou pak označené jako volitelné
Všichni vyjíždějící na ZS musí být před podpisem účastnické smlouvy řádně zapsáni do dalšího akademického roku.
Po splnění uvedených kroků (nejpozději přibližně 2 týdny před odjezdem) se studenti dostaví na Oddělení internacionalizace rektorátu VUT, který vyřizuje finanční náležitosti, k podpisu účastnické smlouvy. Zároveň předloží potvrzený Learning Agreement a Letter of Acceptance.
Změny v průběhu studia v zahraničí
- Nejpozději do 30 dnů od začátku pobytu je možné provést změny ve studijním plánu buď prostřednictvím OLA, nebo původního formuláře Learning Agreementu. Je to nezbytné v případě, že skutečný stav studia neodpovídá původní dohodě.
- Formulář je třeba zaslat ke konzultaci studijnímu poradci a nechat podepsat od přijímací instituce. Podpis za VUT opět zajišťuje zahraniční oddělení. Následně se zasílá také na Oddělení internacionalizace.
- V případě, že jsou změny rozsáhlé nebo k nim dojde před začátkem semestru, je optimálním řešením vyřídit si nový LA.
Prodloužení studia
Zahraniční pobyt uskutečňovaný v zimním semestru je možné prodloužit do semestru letního (nikoliv naopak).
- Formulář žádosti se nejprve bez podpisů posílá na konzultaci OZV a fakultě. Nové předměty opět odsouhlasí studijní poradce.
- O prodloužení pobytu rozhoduje OINT. Možnost prodloužení nelze automaticky zaručit.
- Nejpozdější termín na dodání žádosti s příslušnými podpisy je 30 dnů před plánovaným koncem mobility.
A2. ZÁVĚREČNÁ PRÁCE:
- Měření, popř. sepsaní bakalářské / diplomové / části dizertační práce, spadá pod stejnou formu výjezdu jako studium a je podmíněno existencí bilaterální smlouvy.
- Learning Agreement bude na české straně obsahovat předmět bakalářská/diplomová práce, na zahraniční straně příslušný ekvivalent (Diploma/Bachelor/Master Thesis).
- Souhlas a podpis studijního poradce není třeba.
- Téma práce musí být na FCH zadáno a schváleno. Student má na FCH konzultanta, kterého osloví ještě předtím, než si v zahraničí závěrečnou práci (se zahraničním vedoucím) dohodne.
- Jak s českým konzultantem, tak se zahraničním vedoucím je nutné se domluvit na jazyce závěrečné práce. Přijímající instituce může trvat na angličtině, aby rozuměla obsahu práce a výsledkům, k nimž student dospěl – neplatí to ale vždy. Práce musí být v každém případě obhájena na FCH.
B1. PRAKTICKÁ STÁŽ
Stáž není podmíněna bilaterální smlouvou. Může probíhat na univerzitách či ve firmách.
Přihláška do výběrového řízení – online prostřednictvím Intraportálu (manuál)
Traineeship Agreement – bakalářské a navazující studium
Traineeship Agreement – doktorské studium
- Klasická stáž trvá 2 až 12 měsíců. Lze ji realizovat i opakovaně, maximálně ale v celkovém trvání 12 měsíců během jednoho stupně studia. Doba trvání stáže se sčítá také s výjezdy na studijní pobyt (studium / závěrečná práce) v jednom stupni studia.
- Jediným dokumentem, který je třeba vyplnit, je Traineeship Agreement – smlouvu obou institucí o náplni a dalších náležitostech stáže (formuláře viz níže).
- Pro studenty bakalářského a navazujícího magisterského studia je stáž nepovinná. Výjezd během akademického roku je obvykle obtížný. Doporučujeme proto výjezd během letních měsíců nebo posledního semestru bakalářského/navazujícího studia, za předpokladu, že má zájemce splněné ostatní studijní povinnosti a chybí jen SZZ a obhajoba závěrečné práce.
- Stáž je povinnou součástí doktorského studia. Doktorandi mohou (se souhlasem školitele) vyjet kdykoliv během akademického roku. Erasmus+ ovšem není jediný program, v jehož rámci je možné stáž realizovat. Více zde.
- V obou případech je nutné, aby stážista vyplnil Traineeship Agreement ve spolupráci s budoucím vedoucím na partnerské univerzitě. FCH stačí kopie z obou stran potvrzeného dokumentu.
- Agenda stáží spadá pod Oddělení internacionalizace rektorátu, kde stážista podepíše účastnickou smlouvu, a to nejpozději přibližně 2 týdny před odjezdem.
- Finanční příspěvek je diferencován podle cílových zemí.
Kam lze vycestovat?
- Stáž je možná v jakémkoliv podniku či univerzitní laboratoři v EU.
- Stáž není podmíněna bilaterální smlouvou, lze se ovšem inspirovat seznamem uzavřených bilaterálních smluv a obrátit se na kontaktní osobu uvedenou na webových stránkách instituce.
- Zájemci se mohou inspirovat seznamem institucí, kam z FCH vycestovali jejich kolegové.
Prodloužení stáže
- Formulář k prodloužení stáže je nutné dodat nejpozději 30 dnů před plánovaným koncem pobytu.
- O prodloužení pobytu rozhoduje OINT. Možnost prodloužení nelze automaticky zaručit.
B2. ABSOLVENTSKÁ STÁŽ
Přihláška do výběrového řízení – online prostřednictvím Intraportálu (manuál)
TA pro absolventy
Kdo a kdy může vycestovat?
- Tyto stáže jsou určeny pro čerstvé absolventy studia.
- Zájemce o absolventskou stáž si musí podat přihlášku a projít výběrovým řízením v době, kdy je ještě studentem. Samotný výjezd je realizován až po úspěšném ukončení studia.
- Minimálně 2 měsíce a maximálně 12 měsíců.
- V případě účasti v programu Erasmus+ v posledním ukončeném stupni studia se přechozí účast započítává do uvedeného maxima.
- Výjezd musí být realizován během 1 roku od ukončení studia. Maximální délka stáže 12 měsíců může být využita jen tehdy, pokud se absolvent rozhodne realizovat výjezd bezprostředně po ukončení studia (po SZZ a obhajobě).
Kam lze vycestovat?
V tomto případě platí stejná pravidla jako u výjezdů realizovaných během studia.
C1. MEZINÁRODNÍ MOBILITA – STUDIUM
Cílem mezinárodní mobility je poskytnout zaměstnancům a studentům další mezinárodní zkušenost a zlepšit jejich dovednosti v rámci celého světa.
Studijní pobyty v partnerských zemích mohou trvat od 90 do 360 dnů. Fyzický pobyt (při zachování minimální délky pobytu) je možné kombinovat s virtuální mobilitou.
Finanční podmínky a způsobilé země jsou k dispozici na webu VUT.
- přijímající instituce může být jakákoli veřejná či soukromá organizace z partnerské země, která působí na trhu práce nebo v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, mládeže, výzkumu a inovací (firmy, podniky, neziskové organizace, veřejné a výzkumné instituce)
- před zahájením mobility je nutné, aby byla podepsána meziinstitucionální dohoda
- student musí být po celou dobu zahraničního pobytu řádně zapsán do studia a nesmí studium přerušit, ani ukončit
Pro mezinárodní mobilitu platí stejné dokumenty, jako pro výjezdy v rámci „klasického“ Erasmu.
- Learning Agreement = papírově
- Účastnická smlouva
- Confirmation of the Study Period + Transcript of Records
C2. MEZINÁRODNÍ MOBILITA – STÁŽ
Stáže jsou možné ve dvou variantách:
- praktická stáž (60–360 dní)
- krátkodobá doktorská mobilita (5–30 dní)
Fyzický pobyt (při zachování minimální délky pobytu) je možné kombinovat s virtuální mobilitou.
Finanční podmínky a způsobilé země jsou k dispozici na webu VUT.
- přijímající instituce může být jakákoli veřejná či soukromá organizace z partnerské země, která působí na trhu práce nebo v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, mládeže, výzkumu a inovací (firmy, podniky, neziskové organizace, veřejné a výzkumné instituce)
- jedná-li se o výjezd na univerzitu či jinou instituci vysokoškolského vzdělávání, je potřeba, aby byla před zahájením mobility podepsána meziinstitucionální dohoda
- student musí být po celou dobu zahraničního pobytu řádně zapsán do studia a nesmí studium přerušit, ani ukončit
Pro mezinárodní mobilitu platí stejné dokumenty, jako pro výjezdy v rámci „klasického“ Erasmu.
- Traineeship Agreement = papírově
- Účastnická smlouva
- Confirmation of the Traineeship Period + Transcript of Records