studijní program
Chemické technologie a nanotechnologie
Fakulta: FCHZkratka: BPCP_CHTNAk. rok: 2023/2024
Typ studijního programu: bakalářský
Kód studijního programu: X00000000000
Udělovaný titul: Bc.
Jazyk výuky: čeština
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
3 roky
Garant programu
Rada studijního programu
Oblasti vzdělávání
Oblast | Téma | Podíl [%] |
---|---|---|
Chemie | Bez tematického okruhu | 100 |
Cíle studia
Cílem studia je poskytnout všeobecné vzdělání v oboru chemie, rozšířené o technickou a aplikovanou chemii zejména v progresivních chemických technologiích. Studium je koncipováno tak aby studenti získali potřebné komplexní kompetence pro profesní život v oblasti chemických oborů a schopnosti flexibilně reagovat na měnící se potřeby trhu práce implikovanými příchodem nových technologií a celospolečenských výzev a globálních megatrendů. Cílem je vybavit absolventy jak stabilními základy přírodovědných oborů a základními znalostmi a dovednostmi (včetně laboratorních) odpovídajících odbornosti chemie a technické chemie, tak znalostmi a dovednostmi mezioborovými zejména v oblastech nových technologií a nanotechnologií. Cílem studia je také vybavit absolventa takovými kompetencemi, které umožní posoudit interakce materiálů s prvky životního prostředí a možného vlivu chemických technologií na životní prostředí. V neposlední řadě je cílem studia rozvíjet kritické a syntetické myšlení při hodnocení experimentálních dat i literárních poznatků.
Profil absolventa
Absolvent získá znalosti a dovednosti (včetně laboratorních) odpovídající odbornosti chemie a technické chemie, která zahrnuje zejména disciplíny obecné, anorganické, organické, fyzikální a analytické chemie, biochemie a chemického inženýrství. Dále si osvojí potřebné znalosti z matematiky, fyziky a výpočetní techniky. Tento základ je rozvinut směrem k pochopení fyzikálně-chemické podstaty chemických a zpracovatelských postupů a technologií v průmyslových odvětvích, včetně těch, které využívají nanostruktury a specifické jevy v nanoměřítku. Základ je dále rozvinut k hlubšímu pochopení vztahů mezi strukturou, vlastnostmi a využitím chemických látek či přírodních i syntetických materiálů, včetně těch, kde se uplatňují specifické jevy v nanoměřítku. Absolvent dále získá přehled o soudobých a perspektivních chemických technologiích a nanotechnologiích využívaných pro výrobu inovativních produktů. Důraz je také kladen na získání laboratorních dovedností umožňujících samostatné zpracování zadaných úkolů. Absolvent rovněž dovede využívat soudobé informační technologie v chemické praxi (např. reglementy, výpočty, statistické zpracování a grafické znázornění dat, orientace v databázích) i mimo ni (např. v logistice a obchodu). Absolvent je tak schopen řešit běžné problémy v oblasti chemie a chemické technologie, bezpečně pracovat v chemických a chemicko-technologických laboratořích, navrhovat experimenty, sbírat a hodnotit experimentální data, samostatně pracovat s odbornou chemickou literaturou v českém i anglickém jazyce a kriticky hodnotit publikované poznatky a tvořivě je využívat ve vlastní činnosti. Absolvent realizoval a obhájil bakalářskou práci ve formě teoretického nebo experimentálního výzkumného projektu. Šíře oboru dává absolventovi předpoklady především k úspěšnému studiu v navazujících magisterských studijních programech zaměřených na chemii a příbuzné obory, ale může se uplatnit i ve výzkumných institucích aplikovaného i základního charakteru. Prakticky zaměřený absolvent se může uplatnit i přímo v průmyslové praxi tam, kde je vyžadováno analytické myšlení nebo přehled o chemii a jejím praktickém využití.
Charakteristika profesí
Šíře oboru dává absolventovi předpoklady k úspěšnému studiu v navazujících magisterských studijních programech zaměřených na chemii, chemické technologie a příbuzné obory, ale může se uplatnit i ve výzkumných institucích aplikovaného i základního charakteru. Prakticky zaměřený absolvent se může uplatnit i přímo v průmyslové praxi tam, kde je vyžadováno analytické myšlení nebo přehled o chemii a chemických technologiích. Potenciálními průmyslovými zaměstnavateli jsou zejména technologické firmy zaměřené na moderní systémy a inovativní produkty pro aplikace v celé řadě odvětví včetně tradičních průmyslových oblastí jako je automobilový průmysl, farmaceutický průmysl, malotonážní chemické výroby, konkrétně např. elektrotechnického průmyslu, kosmetického průmyslu, výroby domácí chemie, zemědělských, zdravotnických a léčivých přípravků, v polygrafickém a fotografickém průmyslu, průmyslu barev a laků, plazmochemických technologií, zpracování a využití biopolymerů, technických textilií a další. Zde může zastávat funkce vysoce kvalifikovaných dělníků, technologů, pozice nižšího a středního managementu, výzkumných a vývojových asistentů a po získání další praxe i vývojových pracovníků. Absolventi mohou dále získat pracovní pozice doprovodných procesů, jako je např. práce v útvarech kontroly a řízení jakosti, registračních útvarech apod.
Podmínky splnění
Studijní plán v bakalářském studiu je rozvržen do šesti semestrů, ve třech akademických rocích. Je sestaven tak, aby umožňoval studentům zejména získání teoretických znalostí potřebných pro výkon povolání včetně uplatnění v tvůrčí činnosti a dále osvojení nezbytných praktických dovedností.
Studijní předměty jsou hodnoceny kredity podle ECTS. Kredity vyjadřují zátěž studenta při studiu daného předmětu. Kredity za daný předmět student získá až po jeho úspěšném ukončení, tj. po udělení zápočtu, klasifikovaného zápočtu, vykonáním zkoušky za podmínek daných Studijním a zkušebním řádem VUT v Brně, vnitřní normou Pravidla pro organizaci studia na FCH a skladbou a obsahem individuálně stanovených v každém předmětu.
V bakalářském studijním programu Chemické technologie a nanotechnologie musí student získat minimálně 180 kreditů. Studijní plán je sestaven tak, aby studenti každý akademický rok mohli získat alespoň 60 kreditů z P a PV předmětů. Minimální počet kreditů nutných pro pokračování ve studiu je v každém roce minimálně 40 kreditů z P a PV předmětů. Kredity za uznané předměty a kredity za volitelné předměty se pro posouzení této podmínky nezapočítávají. V 1. ročníku bakalářského studia je navíc stanoven minimální počet kreditů za 1. semestr. Pro pokračování ve studiu musí student za 1. semestr získat alespoň 11 kreditů. Rozsah jedné vyučovací hodiny činí 50 minut.
Povinné předměty absolvuje student zpravidla v semestrech a ročnících tak, jak jsou uvedeny ve studijních plánech. Nezakončí-li student úspěšně povinný předmět předepsaným způsobem, je mu automaticky zapsán v následujícím akademickém roce jako opakovaný. Každý předmět přitom lze opakovat pouze jednou. V případě neabsolvování opakovaného povinného předmětu je studentovi studium ukončeno podle § 56 odst. 1 písm. b) Zákona o VŠ.
Povinně volitelné předměty jsou rozděleny do dvou skupin. Povinně volitelné předměty profilujícího základu (PVA) jsou oborově zaměřené odborné předměty, které profilují studenta do užších oblastí jeho zájmů. Povinně volitelné (PVB) předměty jsou další odborné předměty zařazené z nabídek ústavů VUT. Jejich úkolem je rozšířit všeobecné odborné znalosti studentů.
PV předměty si pro daný akademický rok volí student sám z aktuální nabídky studijního plánu při respektování pravidel pro jejich výběr uvedených při registraci. Při výběru těchto předmětů se student řídí svými odbornými zájmy a obsahem předmětů, který je zveřejněn v Informačním systému VUT. Neabsolvuje-li student PV předmět, může, ale nemusí si jej dle současného Studijního a zkušebního řádku VUT v dalším akademickém roce zapsat znovu.
V rámci bakalářského studia je studentům nabídnuta výuka angličtiny v rozsahu 2 hodin týdně po dobu 4 semestrů. Angličtina je vyučována od letního semestru 1. ročníku bakalářského studia. Během 1. semestru každý student absolvuje elektronický rozřazovací test, který je studentům ve stanoveném období zpřístupněn v IS STUDIS, pokyny k vykonání testu jsou vždy s předstihem zveřejněny. Dle výsledku dosaženého v elektronickém rozřazovacím testu je studentům do 2. semestru zapsán předmět Angličtina pro chemiky I – III s příslušnou pokročilostí. Jedná se pouze o volitelné předměty nad rámec studia, které studenty připraví na absolvování povinného předmětu Angličtina pro chemiky IV. Studenti, kteří by chtěli své jazykové schopnosti dále rozvíjet, mají možnost absolvovat navíc předměty Angličtina (C1) a Anglická konverzace. Dále mohou absolvovat vybrané P a PV předměty vyučované v angličtině.
Během celého studia mohou studenti navštěvovat další volitelné předměty, mezi něž patří tělesná výchova a tzv. svobodné předměty (předměty nabízené jinými fakultami VUT pro rozšíření všeobecných znalostí). Předměty si volí student sám z nabídky zveřejněné ve stanoveném období v informačním systému VUT a může je absolvovat v libovolném ročníku nebo semestru bakalářského studia. Volitelné předměty absolvuje student nad rámec studia, kredity za tyto předměty se tedy nezapočítávají do minimálního počtu 180 kreditů za studium, ani do minima stanoveného pro pokračování ve studiu po 1. semestru, respektive pro ukončení příslušného akademického roku.
Vytváření studijních plánů
Studijní plán v bakalářském studiu je rozvržen do šesti semestrů, ve třech akademických rocích. Je sestaven tak, aby umožňoval studentům zejména získání teoretických znalostí potřebných pro výkon povolání včetně uplatnění v tvůrčí činnosti a dále osvojení nezbytných praktických dovedností.
Studijní předměty jsou hodnoceny kredity podle ECTS. Kredity vyjadřují zátěž studenta při studiu daného předmětu. Kredity za daný předmět student získá až po jeho úspěšném ukončení, tj. po udělení zápočtu, klasifikovaného zápočtu, vykonáním zkoušky za podmínek daných Studijním a zkušebním řádem VUT v Brně, vnitřní normou Pravidla pro organizaci studia na FCH a skladbou a obsahem individuálně stanovených v každém předmětu.
V bakalářském studijním programu Chemické technologie a nanotechnologie musí student získat minimálně 180 kreditů. Studijní plán je sestaven tak, aby studenti každý akademický rok mohli získat alespoň 60 kreditů z P a PV předmětů. Minimální počet kreditů nutných pro pokračování ve studiu je v každém roce minimálně 40 kreditů z P a PV předmětů. Kredity za uznané předměty a kredity za volitelné předměty se pro posouzení této podmínky nezapočítávají. V 1. ročníku bakalářského studia je navíc stanoven minimální počet kreditů za 1. semestr. Pro pokračování ve studiu musí student za 1. semestr získat alespoň 11 kreditů. Rozsah jedné vyučovací hodiny činí 50 minut. Povinné předměty absolvuje student zpravidla v semestrech a ročnících tak, jak jsou uvedeny ve studijních plánech. Nezakončí-li student úspěšně povinný předmět předepsaným způsobem, je mu automaticky zapsán v následujícím akademickém roce jako opakovaný. Každý předmět přitom lze opakovat pouze jednou. V případě neabsolvování opakovaného povinného předmětu je studentovi studium ukončeno podle § 56 odst. 1 písm. b) Zákona o VŠ.
Povinně volitelné předměty jsou rozděleny do dvou skupin. Povinně volitelné předměty profilujícího základu (PVA) jsou oborově zaměřené odborné předměty, které profilují studenta do užších oblastí jeho zájmů. Povinně volitelné (PVB) předměty jsou další odborné předměty zařazené z nabídek ústavů VUT. Jejich úkolem je rozšířit všeobecné odborné znalosti studentů.
PV předměty si pro daný akademický rok volí student sám z aktuální nabídky studijního plánu při respektování pravidel pro jejich výběr uvedených při registraci. Při výběru těchto předmětů se student řídí svými odbornými zájmy a obsahem předmětů, který je zveřejněn v Informačním systému VUT. Neabsolvuje-li student PV předmět, může, ale nemusí si jej dle současného Studijního a zkušebního řádku VUT v dalším akademickém roce zapsat znovu.
V rámci bakalářského studia je studentům nabídnuta výuka angličtiny v rozsahu 2 hodin týdně po dobu 4 semestrů. Angličtina je vyučována od letního semestru 1. ročníku bakalářského studia. Během 1. semestru každý student absolvuje elektronický rozřazovací test, který je studentům ve stanoveném období zpřístupněn v IS STUDIS; pokyny k vykonání testu jsou vždy s předstihem zveřejněny. Dle výsledku dosaženého v elektronickém rozřazovacím testu je studentům do 2. semestru zapsán předmět Angličtina pro chemiky I–III s příslušnou pokročilostí. Jedná se o volitelné předměty, které studenty v podstatné míře připraví na povinnou zkoušku z angličtiny na úrovni B2. Touto zkouškou je uzavřen následující povinný předmět Angličtina pro chemiky IV (B2), zaměřený na potřeby absolventů v praxi. Studenti, kteří by chtěli své jazykové schopnosti dále rozvíjet, mají možnost absolvovat navíc volitelné předměty Anglická konverzace a Angličtina C1. Dále mohou absolvovat vybrané P a PV předměty vyučované v angličtině.
Během celého studia mohou studenti navštěvovat další volitelné předměty, mezi něž patří tělesná výchova a tzv. svobodné předměty (předměty nabízené jinými fakultami VUT pro rozšíření všeobecných znalostí). Předměty si volí student sám z nabídky zveřejněné ve stanoveném období v informačním systému VUT a může je absolvovat v libovolném ročníku nebo semestru bakalářského studia. Volitelné předměty absolvuje student nad rámec studia, kredity za tyto předměty se tedy nezapočítávají do minimálního počtu 180 kreditů za studium, ani do minima stanoveného pro pokračování ve studiu po 1. semestru, respektive pro ukončení příslušného akademického roku.
Studijní zátěž vyjádřená v podobě kreditového ohodnocení povinných a povinně volitelných předmětů má následující strukturu: za povinné předměty 167 kreditů, povinná Angličtina pro chemiky IV za 4 kredity, a z povinně volitelných předmětů minimálně 7 kreditů ze skupiny PVA, zbávající 2 kredity si mohou studenti zvolit libovolně z z PVA i PVB. Celkově tedy 9 kreditů do celkového součtu 180 kreditů.
Z nabídky povinných a povinně volitelných předmětů v jazykových mutacích čestina x angličtina musí student absolvovat alespoň jeden předmět v anglickém jazyce.
Dostupnost pro zdravotně postižené
Podmínkou přijetí ke studiu je potvrzení lékaře o zdravotní způsobilosti ke studiu. Studium je spojeno s prací v chemických a technologických laboratořích, kde mají studenti přístup k široké škále chemických látek, manipulují a přicházejí do přímého kontaktu s nimi. V rámci laboratorní praxe může být ohroženo nejen zdraví studenta, ale může být i studentem ohroženo zdraví ostatních osob. Proto se při posuzování zdravotní způsobilosti přihlíží kromě obecné zdravotní způsobilosti též k nemocem a chorobným stavům, které mohou být kontraindikací pro práci s chemickými látkami, případně představují pro tuto práci určitá omezení. Více informací o specifikaci nemocí a chorob je zveřejněno v elektronické přihlášce.
Uchazeči o studium a studenti se specifickými potřebami se mohou obrátit na Poradenské centrum VUT Alfons https://alfons.vutbr.cz/.
Návaznost na další typy studijních programů
Všeobecný rozsah studijního programu je natolik bohatý, že umožňuje absolventovi pokračovat v širokém spektru chemicky zaměřených navazujících magisterských studijních programů.
Na Fakultě chemické se jedná o tyto studijní programy:
- Chemie a chemické technologie
- Chemie a technologie materiálů
- Chemie pro medicínské aplikace
- Chemie přírodních látek
- Environmentální chemie a technologie
Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BA_ZLT | Basics of Laboratory Technique | en | 1 | Povinný | kl | P - 13 | ano | |
BC_CHI1 | Chemická informatika I | cs | 3 | Povinný | kl | P - 13 / C1 - 26 | ano | |
BC_PCM1 | Matematické aplikace v chemii I | cs | 2 | Povinný | kl | P - 13 / CPP - 13 | ano | |
BC_MAT1 | Matematika I | cs | 7 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_OBCH | Obecná chemie | cs | 8 | Povinný | zá,zk | P - 26 / S - 13 / C1 - 26 | ne | |
BC_UMNT | Úvod do mikro a nanotechnologií | cs | 2 | Povinný | zk | P - 26 | ne | |
BC_ZLT | Základy laboratorní techniky | cs | 1 | Povinný | kl | P - 13 | ano |
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BC_ACH | Anorganická chemie | cs | 5 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 13 | ne | |
BC_FYZ | Fyzika | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 39 / C1 - 26 | ne | |
BC_CHI2 | Chemická informatika II | cs | 4 | Povinný | zá,zk | P - 13 / C1 - 26 | ano | |
BA_ACH | Inorganic Chemistry | en | 5 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 13 | ne | |
BC_PCM2 | Matematické aplikace v chemii II | cs | 2 | Povinný | kl | P - 13 / CPP - 13 | ano | |
BC_MAT2 | Matematika II | cs | 7 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BA_OCH1 | Organic Chemistry I | en | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_OCH1 | Organická chemie I | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_FYZ_P | Praktikum z fyziky | cs | 3 | Povinný | kl | L - 39 | ne | |
BC_LT_P | Praktikum z laboratorní techniky | cs | 3 | Povinný | kl | L - 52 | ne | |
BC_TET | Toxikologie a základy ekotoxikologie | cs | 2 | Povinný | zk | P - 26 | ne |
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BC_ANC1 | Analytická chemie I | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_AFYZ | Aplikovaná fyzika | cs | 4 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ne | |
BC_FCH1 | Fyzikální chemie I | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_OCH2 | Organická chemie II | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_ANC1_P | Praktikum z analytické chemie I | cs | 3 | Povinný | kl | L - 52 | ano | |
BC_ACH_P | Praktikum z anorganické chemie | cs | 3 | Povinný | kl | L - 52 | ne | |
BC_FCH1_P | Praktikum z fyzikální chemie I | cs | 3 | Povinný | kl | L - 39 | ano |
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BA_ANC2 | Analytical Chemistry II | en | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_ANC2 | Analytická chemie II | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_BCH1 | Biochemie I | cs | 4 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 13 | ano | |
BA_BCH1 | Biochemistry I | en | 4 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 13 | ano | |
BC_FCH2 | Fyzikální chemie II | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_MCH | Makromolekulární chemie | cs | 3 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 13 | ano | |
BC_ANC2_P | Praktikum z analytické chemie II | cs | 3 | Povinný | kl | L - 52 | ano | |
BC_FCH2_P | Praktikum z fyzikální chemie II | cs | 3 | Povinný | kl | L - 39 | ano | |
BC_OCH_P | Praktikum z organické chemie | cs | 3 | Povinný | kl | L - 52 | ano | |
BPC-UPA | Úvod do průmyslové automatizace | cs | 2 | Povinný | zk | P - 26 | ne | |
BC_ODP_CHT | Odborná praxe - CHT | cs | 4 | Volitelný | zá | PX - 78 | ano | |
BC_TEK | Technické kreslení | cs | 2 | Volitelný | kl | C1 - 26 / C1 - 26 | ano |
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BA_CHIN1 | Chemical Engineering I | en | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_CHIN1 | Chemické inženýrství I | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_NMAT | Nanotechnologie | cs | 3 | Povinný | zk | P - 26 | ne | |
BC_CHI1_P | Praktikum z chemického inženýrství I | cs | 2 | Povinný | kl | L - 26 | ano | |
BC_NT_P | Praktikum z nanotechnologií | cs | 3 | Povinný | kl | L - 39 | ne | |
BC_NBIO | Přírodou inspirované nanotechnologie | cs | 3 | Povinný | zk | P - 26 | ne | |
BC_UBP_CHT | Úvod do bakalářské práce - CHT | cs | 4 | Povinný | kl | C1 - 26 | ano | |
BC_ZACH | Základy aplikované chemie | cs | 4 | Povinný | zk | P - 26 | ano | |
BA_CST | Color Science and Technology | en | 5 | Povinně volitelný | zk | P - 26 / L - 39 | A | ano |
BC_CHFM | Chemie a fyzika materiálů | cs | 3 | Povinně volitelný | zk | P - 26 | A | ne |
BC_CHB | Chemie barev | cs | 5 | Povinně volitelný | zá,zk | P - 26 / L - 39 | A | ano |
BC_TCV | Technologie chemických výrob | cs | 3 | Povinně volitelný | zk | P - 26 | A | ano |
BPC-ACHI | Automatizace v chemickém inženýrství | cs | 3 | Povinně volitelný | zk | P - 26 | B | ne |
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BC_BAP_CHCHN | Bakalářská práce | cs | 12 | Povinný | zá | SL - 156 | ne | |
BC_CHIN2 | Chemické inženýrství II | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_CHI2_P | Praktikum z chemického inženýrství II | cs | 2 | Povinný | kl | L - 26 | ano | |
BA_AACH | Advanced Analytical Chemistry | en | 4 | Povinně volitelný | zk | P - 26 | A | ano |
BC_KCH | Chemie a technologie kosmetických výrob | cs | 4 | Povinně volitelný | zk | P - 26 | A | ano |
BC_UCHPM | Úvod do chemie přírodních materiálů | cs | 4 | Povinně volitelný | zk | P - 26 | A | ano |
BC_CH | Chemie v praxi | cs | 2 | Povinně volitelný | zá | PX - 26 | B | ano |
BC_TEK | Technické kreslení | cs | 2 | Volitelný | kl | C1 - 26 / C1 - 26 | ano |
Všechny skupiny volitelných předmětů | ||
---|---|---|
Sk. | Počet kreditů | Předměty |
A | 7 kr - 25 kr | BA_CST (5 kr), BC_CHFM (3 kr), BC_CHB (5 kr), BC_TCV (3 kr), BA_AACH (4 kr), BC_KCH (4 kr), BC_UCHPM (4 kr) |