ÚSTAVCHEMIEPOTRAVINA BIOTECHNOLOGIÍ
Výuka na ÚCHPBT
Studijní poradce: Iva Buchtíková
Studium na ÚCHPBT je obecně zaměřeno na získání aktivních znalostí a schopností potřebných při kontrole a řízení moderních potravinářských, biotechnologických, farmaceutických a chemických výrob.
Studenti jsou také intenzivně připravováni na práci v potravinářských, biotechnologických, genetických, biochemických, mikrobiologických i chemických laboratořích.
Bakalářský program Chemie a technologie potravin nabízíme ve třech specializacích. Tyto specializace se liší sestavou některých povinně volitelných předmětů, a tudíž i obsahem přibližně jedné čtvrtiny státní zkoušky. První ročník všech specializaci má společnou náplň, v průběhu letního semestru prvního ročníku si pak budete vybírat jednu z nabízených specializací, která Vás nejvíce zaujme a bude nejlépe odpovídat Vašemu budoucímu plánovanému uplatnění.
ÚCHPBT se podílí rovněž na zajištění některých specializovaných předmětů a závěrečných prací studentů bakalářského programu Chemie pro medicínské aplikace. Navazující magisterský studijní program Chemie přírodních látek přímo navazuje a rozšiřuje všechny tři specializace studijního programu Chemie a technologie potravin. Doktorské studium je orientované jak do oblasti potravinářských výrob s ohledem na zabezpečování a rozvoj progresivních technologií, tak do oblasti kontroly jakosti a zdravotní nezávadnosti produkovaných potravin, či také v oblastech biotechnologií a produkci významných metabolitů pomocí mikroorganismů.
V rámci vzdělávací a pedagogické činnosti ústav zajišťuje některé celofakultní předměty z oblasti biologie či biochemie. Pro všechny bakalářské obory zajišťuje ÚCHPBT výuku předmětů Obecná biologie, Základy fyziologie, Biochemie I, Praktikum z biochemie, Mikrobiologie, Praktikum z mikrobiologie, Kosmetologie, Genové technologie, Molekulární biologie, Bioetika a další víceoborové předměty. Pro vybrané navazující programy zajišťuje ÚCHPBT výuku víceoborových předmětů jako je Biochemie II, Bioinženýrství, Biotechnologie přírodních látek a některé praktické předměty.
V oblastech specializované výuky ústav zajišťuje na všech úrovních studia specializované předměty věnované potravinářským technologiím, mikrobiálním biotechnologiím, molekulárním biotechnologiím včetně specializované práce s GMO, nanotechnologiím, technologii biopolymerů či studiu přírodních látek. Dále je ústav specializován na bioanalytické metody, laboratorní diagnostické metody a praktickou výuku klinických metod. Významné je i zaměření na kosmetologii a technologii kosmetiky včetně výuky metod interakce přírodních látek, složek kosmetiky, potravin a doplňků stravy s živými organismy a buněčnými kulturami. Zmíněné předměty jsou určeny kromě studentů studijního programu Chemie a technologie potravin i studentům navazujících programů Chemie přírodních látek a Chemie pro medicínské aplikace.
Uplatnění
Koncepce studijních programů je v souladu s aktuálními požadavky kladenými na specializované a vysoce kvalifikované pracovníky v moderních biotechnologických a potravinářských výrobách, výzkumných a vývojových laboratořích, v kontrolních a inspekčních institucích i v obchodních společnostech.
Absolventi našich studijních programů se uplatní:
- v zemědělsko-potravinářském komplexu
- v biotechnologických výrobách a procesech
- v kosmetickém, farmaceutickém a chemickém průmyslu příbuzného zaměření
- v nových oborech průmyslu ochrany životního prostředí
- ve státních kontrolních institucích
- ve vývoji nových technologií a výzkumu
- v obchodních organizacích.