Historienaší fakulty
Průřez důležitými událostmi:
-
Ministerstvo kultu a vyučování povolilo založení chemického odboru na C. k. české technické vysoké škole Františka Josefa v Brně.
-
Zahájení výuky za vedení děkana Bohumila Kužmy, profesora anorganické chemie. Předtím bylo nutné adaptovat prostory v budově na Falkensteinerově (dnes Gorkého) ulici číslo 7.
-
Mimořádným profesorem analytické chemie jmenován Jan Novák, řádným profesorem pro teoretickou a fyzikální chemii Jiří Baborovský. S Bohumilem Kužmou formovali koncepci studia.
-
Jmenováni tři mimořádní profesoři: Cyril Krauz pro organickou chemii, Otakar Kallauner pro chemickou technologii I. (velkoprůmysl anorganických sloučenin a průmysl silikátů) a Bedřich Macků pro technickou fyziku.
-
Počátek výstavby chemického pavilonu na dnešní Žižkově ulici číslo 17.
-
První světová válka, utlumení rozvoje odboru. Do armády narukovali i profesoři Krauz a Novák.
-
Otevřeny ústavy chemické technologie II. (metalurgie a metalografie, paliva a svítiva), III. (kvasný průmysl, technická mikroskopie a zbožíznalství, mykologie vody a potravin) a IV. (uhlohydráty).
-
K výuce technologických předmětů ve třetím a čtvrtém ročníku předán chemický pavilon.
-
Otevřeny ústavy chemické technologie V. (technologie vody, textilu, koželužství, klihu a papíru) a VI. (tuky, vosky, dehty, barviva, plastické hmoty). Při některých ústavech vznikla samostatná specializovaná pracoviště - pro kvasný, tukový, koželužský a cukrovarnický průmysl i silikátový výzkum.
-
Uzavření českých vysokých škol nacisty.
-
Obnovení činnosti odboru. Do roku 1948 zřízeny ústavy chemické technologie VII. (chemická konstituce a vlastnosti látek) a VIII. (keramika, cihlářství, výbušniny).
-
Zrušení Chemické fakulty Vysoké školy technické Dr. Edvarda Beneše v Brně a její předání, včetně budovy, Vojenské technické akademii.
-
Ukončení výuky technické chemie na Vojenské technické akademii.
-
Obnovení chemické fakulty VUT.
-
Zahájení provozu FCH VUT na Purkyňově ulici.
-
Založení Centra materiálového výzkumu FCH VUT.