Erasmus: Slovinské momentky
Váháte, zda zkusit vyjet do zahraničí v této tak nejisté době? O čerstvou zkušenost i krásné fotografie se podělil Pavel Lorenc, který je studentem prvního ročníku navazujícího studia programu Chemie a technologie materiálů a aktuální akademický rok se rozhodl zasvětit nabírání zahraničních zkušeností.
Po semestru v Portugalsku na Técnico Lisboa je aktuálně na univerzitě v Mariboru. „Jelikož to je už můj druhý Erasmus, tak jsem zhruba věděl, co čekat, přesto jsem mile překvapen, co všechno se dá v tak malé zemi zažít. Řekl bych, že Slovinsko je trochu přehlíženo, ale příroda, památky a kultura, kterou zde objevíte, je opravdu nezapomenutelná.“ Co by Pavel doporučil studentům, kteří se chystají na výjezd do zahraničí? „Kromě pečlivého prostudování webových stránek VUT, kde se dá najít vše potřebné k vyřízení dokumentů, také stojí za to zřídit si cestovní pojištění ISIC, které je opravdu bezkonkurenční“, říká Pavel. Konkrétně v případě Mariboru doporučuje také najít si byt, ačkoliv většina zahraničních studentů bydlí spíše na kolejích. „Koleje nejsou rozhodně špatná volba, nicméně jsou zde vcelku striktní pravidla,“ vysvětluje. Nejlepší je podle jeho názoru hledat ve skupinách na Facebooku k tomu určených (například zde nebo zde), kde najdete byty za cenu kolem 150 eur za pokoj. Co se týče organizace studia, je systém podobný tomu v Česku. „Jen při výběru předmětů je třeba si dávat pozor, protože některé předměty jsou na výběr ve dvou variantách, které se můžou lišit délkou nebo obtížností kurzů, proto kontrolujte karty předmětů a rozdíly mezi nimi.“ Testy probíhají průběžně po ukončení laboratoří. Hodiny jsou většinou ve slovinštině, pro Pavla však není problém většině rozumět. „Studenti zde mají i možnost individuálních konzultací, učitelé jsou opravdu hodní a snaží se pomoci, jak to jde,“ shrnuje. Finančně je Erasmus ve Slovinsku poměrně dobře zvládnutelný. „Mně bylo přiděleno stipendium ve výši 420 eur na měsíc. Nájem stál 180, zbytek většinou stačí na pokrytí zbytku nákladů a něco málo i na cestování. Na to si ale musíte vyhradit i vlastní peníze,“ rekapituluje Pavel. „Co je rozhodně super, tak to jsou studentské kupony na jídlo, díky kterým máte velké slevy, někdy i jídlo zadarmo ve vybraných restauracích, které můžete vidět v appce. Za jídlo tedy moc peněz neutratíte.“ I přesto, že ho od výjezdu na Erasmus v době pandemie mnozí zrazovali, myslí si, že i přes komplikace to opravdu stojí za to. „Ve Slovinsku byly restrikce i přes COVID-19 vcelku mírné, takže cestování, sporty i socializace byly opravdu super,“ hodnotí Pavel. Ve volném čase studenti i turisté často navštěvují Triglavský národní park vzdálený 2 hodiny jízdy autem od Mariboru (auto je možné si pohodlně půjčit tady nebo tady). Za normálních okolností je Slovinsko díky své poloze ideální také pro návštěvy okolních zemí, tedy Itálie, Rakouska, Chorvatska nebo Maďarska.
Slovinsko je podle Pavlových slov sice z České republiky co by kamenem dohodil, přesto rozhodně stojí za to tam vyjet.
Pavel se stal také ambasadorem VUT pro studentské mobility, pročtěte si jeho podrobný profil. Kromě Slovinska už předtím vyjel i do Portugalska.
Na Erasmus+ studijní pobyty na univerzitách v Mariboru a Lublani v letním semestru 2021/2022 bude možné se přihlásit ještě ve 2. kole výběrového řízení, které fakulta vyhlásí během července. Sledujte náš web!
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d211233 |