ÚSTAVCHEMIEATECHNOLOGIEOCHRANYŽIVOTNÍHOPROSTŘEDÍ
Výzkum realizovaný na Ústavu chemie a technologie ochrany životního prostředí plně koresponduje s pedagogickou náplní, a tak ústav tvoří dvě výzkumné skupiny. Především jsou rozvíjeny techniky odběru a zpracování environmentálních vzorků a pokročilé instrumentální analytické metody, včetně ekotoxikologických studií s cílem objasnit vliv a osud organických i anorganických polutantů ve všech složkách životního prostředí.
Analytická a environmentální chemie jsou nedílnou součástí při vývoji nových a inovaci stávajících technologií čištění odpadních vod nebo nakládání s odpady. V rámci analytické a environmentální chemie ústav nabízí zakázkové analýzy a spolupráci na výzkumu a vývoji nových technologií vedoucích k minimalizaci environmentálních problémů.
V rámci experimentálního výzkumu v oblasti organické chemie a materiálových věd navrhujeme, syntetizujeme a optimalizujeme organické pokročilé molekuly, oligomery a konjugované polymery s využitím konvenčních i ekologických a udržitelných metod a metod reflektujících základní principy Green Deal. Vytváříme platformu pro výzkum v oblastech organických, hybridních a biohybridních materiálů pro optoelektroniku, fotoniku, biomedicínu a aplikace spojené se zelenou a udržitelnou energií.
VÝZKUMNÉ LABORATOŘE
Zajímavosti z vědy a výzkumu
Od roku 2023 řešíme projekt Eliminace volatilních látek z odpadních vod se současnou konverzí v druhotně využitelnou surovinu při využití mikroporézních dutých vláken z programu TREND poskytovatele Technologické agentury ČR. Cílem projektu je komplexní technologie zachytávající amoniakální dusík z odpadních vod z průmyslové a zemědělské činnosti, z ČOV stanic, bioplynnových stanic, průsakových vod ze skládek komunálního odpadu a jeho transformaci do opětovně využitelné formy amoniakálního hnojiva s postupným uvolňováním živin. Jde o excelentní výzkumný projekt s dosahem nejen v ČR, zejména v rámci EU. Výstupy projektu splňují požadavky strategie EU „Green Deal“, „Farm to Fork“ a ambiciozní balíček EU „Fit for 55“.
1st Autumn Workshop on Functional Organic Materials for Sustainable Future: V listopadu 2023 se na Fakultě chemické, ÚCHTOŽP uskutečnil 1. podzimní workshop na téma Funkční organické materiály pro udržitelnou budoucnost, který představil špičkový výzkum mnoha mezinárodních partnerů.
Doktorand Ústavu chemie a technologie ochrany životního prostředí Fakulty chemické VUT Dominik Veselý nedávno absolvoval praktickou stáž v Oxfordu. Zde pracoval na výzkumu polovodivých organických polymerů pro aplikaci v organických elektro-chemických tranzistorech. Tato finální funkční zařízení jsou využitelná například v senzorické medicíně, jelikož mohou hrát významnou roli při mnoha biologických procesech lidského těla.
V roce 2023 jsme získali patent na Způsob dezinfekce vzduchu, dezinfekční pračku a zařízení k dezinfekci vzduchu. Jedná se o excelentní výstup s vysokou společenskou relevancí řešící problematiku dezinfekce viry kontaminovaných vzdušin ve všech uzavřených objektech, v nichž větší množství lidí přichází do kontaktu se zárodky virové nákazy přenášenými vzduchem s dopadem nejen v rámci ČR.
Pro vědeckou práci je nezbytné zapojit se do fungující sítě mezinárodních kontaktů: Jozef Krajčovič z Ústavu chemie a technologie ochrany životního prostředí Fakulty chemické VUT se už od studentských let specializuje na organickou chemii a organickou syntézu. Při jeho loňském pobytu na univerzitě v Bari vznikl širší základ mezinárodní spolupráce, která dnes propojuje VUT s italskou a rakouskou univerzitou a má slibnou budoucnost.
Doktorandka Lucia Ivanová na ÚCHTOŽP zpracovává dizertaci na téma Syntéza a aplikace přírodou inspirovaných materiálů pro fotokatalytické procesy pod vedením Jozefa Krajčoviče. Její projekt „Přírodou inspirované fotosenzitizéry pro vývoj solárních paliv“ byl také oceněn fakultou v rámci podpory nadaných studentů doktorských studijních programů.
V říjnu 2022 se na půdě Fakulty chemické VUT uskutečnil workshop s názvem Bio and Sustainable Organic Electronics II s účastí předních světových odborníků a jejich týmů z Itálie, Rakouska a Švýcarska. Součástí workshopu byly i veřejné přednášky významných osobností na poli bioorganické elektroniky.
PhD studentka Eliška Kameníková od malička snila, že se podívá do Austrálie. To se jí povedlo díky zahraniční stáži, kde zkoumala vliv inteligentních hnojiv a mikroplastů na půdu. V rámci svého doktorského studia se zabývá osudem mikroplastů PET v půdě. Konkrétně ji zajímá, jakým způsobem může mikroplast ovlivnit biotické i abiotické půdní vlastnosti a jak je v životním prostředí sám ovlivňován. Společný výzkum povede k udržitelnějšímu zemědělství.
V roce 2022 jsme získali patent na Způsob separace amoniaku z odpadních vod a zařízení k provádění tohoto způsobu. Jedná se o excelentní výstup s vysokou sociální, ekonomickou a environmentální relevancí nejen v rámci ČR, ale na úrovni EU.
Od roku 2021 řešíme projekt Membránové destilace založené na ultratenkých polypropylenových kapilárách z programu TREND poskytovatele Technologické agentury ČR. Cílem projektu je vyvinout a zavést do výroby modul pro membránovou destilaci s použitím výhradně polypropylenových kapilár, které jsou korozivzdorné a chemicky odolné narozdíl od tradičních kovových dílů, se zaměřením na farmaceutický a biochemický průmysl pro manipulaci s tepelně nestabilními látkami, kdy je nezbytné destilovat rozdílné látky za nízkých teplot.