Stevan Gavranović: Našich nápadů se už brzo dotknete. Doslova
Koncept „Smart Cities“, k němuž se hlásí také Brno, si klade za cíl interaktivnější veřejný prostor a udržitelný rozvoj měst. Tomu, abychom byli v České republice více „smart“, přispěje i projekt zaměřený na tištěné dotykové informační panely a displeje. Jeho cílem je vývoj inovativní technologie pro výrobu kapacitních dotykových senzorů, které můžeme využívat na chytrých telefonech, tabletech a dnes již i v samoobslužných kioscích. Projekt pomůže se snížením nákladů, podporou místní ekonomiky i dostupností pro širokou veřejnost. Významnou měrou se na něm podílí vědecko-výzkumný pracovník Stevan Gavranović z Laboratoře organické elektroniky a fotoniky FCH VUT, který nám spolupráci přiblížil.
Celý název projektu zní Aditivní technologie výroby kapacitního senzoru pro velkoplošné dotykové panely a jeho poskytovatelem je Technologická agentura ČR. Výroba dotykových panelů je v současnosti doménou především Číny. Výzkumný tým ji proto plánuje převést do České republiky. Pomůže tak k nezávislosti na dovozu materiálu ze zahraničí i snížení emisí spojených s přepravou. Díky výrobě v EU dojde k poklesu logistických a dalších nákladů i větší flexibilitě. Povede také k rozvoji domácí ekonomiky a lepší dostupnosti pro obyvatele. Čeká nás například intuitivnější ovládání a rozšíření aplikačního potenciálu panelů, které přispějí ke zvýšení kvality našeho života.
Dotykové displeje mají vykazovat vyšší uživatelský standard, který umožní jejich šíření do všech oblastí spojených s přenosem informací. K tomu výzkumníci plánují využít pokročilé materiály (stříbrné nanodrátky, nemetalické vodivé struktury apod.), které by nahradily ty stávající, jejichž výroba a zpracování je finančně náročné.
Základní technologií výzkumu je sítotisk. Jedná se o aditivní výrobní technologii, kde se pokročilé materiály postupně vrství na flexibilní substrát, dokud nevznikne funkční výrobek. Velkou výhodou této technologie je, že umožní aplikovat materiály efektivněji a pouze na požadovaných místech.
Tento aplikovaný výzkum účinně propojuje akademickou a komerční sféru. Průmyslovým partnerem je brněnská firma FORTES Interactive, dále se na projektu podílí Katedra polygrafie a fotofyziky Univerzity Pardubice, Centrum organické chemie s.r.o., akciová společnost Synpo a Fakulta chemická VUT.
Doktorand Stevan Gavranović se konkrétně věnuje návrhu designu dotykového senzoru, tisku elektrod, výrobě prototypu, studiu základních vlastností tisknutelných materiálů a senzorů, jako jsou optické vlastnosti (transparentnost) a testování funkčnosti připravených senzorů.
Za největší přínos považuje to, že může být u zrodu a vývoje nové pokročilé technologie, a podílet se tak na růstu lokální ekonomiky. Partnerskou firmu FORTES Interactive tvoří skupina vizionářů, takže Stevan dostává plnou podporu k realizaci svých kreativních nápadů, které se mu často v hlavě rodí v laboratořích až v pozdních nočních hodinách, a odnáší si řadu cenných praktických zkušeností.
„Od dětství mě bavilo kreslit geometrické tvary v hodinách matematiky. Dosud však byly tyto obrazce pouze prázdnými tvary na papíře. Nyní vytvářím průhledné elektrody v podobě těchto geometrických tvarů, a mám tak možnost dát jim smysl a funkčnost. Na rozdíl od obrazců z matematiky jsou motivy elektrod dotykových senzorů neviditelné a jejich tvary jsou očím skryté,“ popisuje Stevan, co ho na současné spolupráci motivuje.
Projekt tištěných dotykových panelů je teprve na začátku, jeho řešení potrvá až do konce roku 2026. Výzkumný tým však věří, že se jejich nápadů již brzy dotkneme. A to doslova.
(jo)
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d252432 |