Protože jsme menší fakulta, všichni se lépe známe, v tom je síla a kouzlo
O životě na fakultě, studentských radostech i strastech a aktivitách Studentské unie FCH se rozpovídali její zástupci a studenti Fakulty chemické Zuzana Majanová a Jan Zahrádka.
Oba se velkou mírou podílíte na současné činnosti Studentské unie FCH VUT. Můžete nám přiblížit, co všechno tyto aktivity obnáší?
Zuzka: Co se týče nastupujících studentů, kteří na školu přichází, pomáháme jim v přechodu ze středoškolského studia na vysokoškolské, pochopit odlišný systém studia. Studenti naší školy nás znají také především jako organizátory akcí, které pro ně pořádáme. Snažíme se komunikovat se senátem a předkládat návrhy na zlepšení, ať už se týkají výuky, nebo vylepšení prostor a podobně. Řešit to, co si studenti přejí.
Honza: My jsme tuhle otázku probírali už dříve ve Studentské unii, chtěli jsme vědět, jaký na ni má každý ze členů svůj pohled. A zjistili jsme, že každý si pod tím představuje něco úplně jiného. Což je hezké. Někdo je v SU proto, že chce dělat spojku mezi fakultou a studenty, pak tu jsou lidi, kteří jsou akční, zapálení, mají rádi aktivní studentský život. Nedělají to kvůli formálním věcem, ale hlavně proto, že je to baví. Každý si tam najde to své.
Z: Přesně. Každý tam zapojí svoji silnou stránku. Momentálně je nás 11 členů a dobře se doplňujeme, každý má talent na něco jiného. Je důležité zmínit, že se snažíme, abychom zde měli členy z každého ročníku od 1. až po 5., a to především proto, abychom měli vhled do každého ročníku, co se kde aktuálně děje.
Jak se vám daří získávat do Studentské unie další členy a své nástupce?
H: My si je ze začátku vytipujeme, začíná to asi už při vítání prváků, kdy se všem studentům snažíme věnovat. Musí mít šťávu, nápady, někteří přijdou za námi i sami.
Z: Nejsou tu studenti, kteří chtějí jen studovat. Jde o to, že mají chuť něco dělat při studiu. Je to dobrovolnická práce, není z toho žádný zisk, ale nabírám zkušenosti a dělám něco, co mě opravdu baví, naplňuje, a přitom ještě pomáhám druhým. Nebereme to jako povinnost, ale opravdu jako hobby.
H: Tak. A hlavně jsme tam fakt super parta. A myslím, že hodně z nás si cení i těch kontaktů. Tím, že jsme v kontaktu s akademiky, tak se dostáváme i do sfér, kam bychom se asi normálně nedostali, v čemž si myslím, že je velké plus. Je pak pro nás i jednodušší něco komunikovat, než kdybychom byli jen v pozici obyčejného studenta.
Z: Je nás prostě víc vidět.
Kdy byla SU FCH založena?
H: Zakládal ji pan docent Salamon, který teď působí na Ceitecu, už je to téměř čtvrtstoletí. Tedy pokud se bavíme o té oficiální unii, protože ta se musí i formálně podkládat. Zřejmě tu ale něco existovalo i dřív. Způsob, jak Studentská unie funguje nyní, je spíš neformálnější. Ač bychom třeba i rádi šli do některých velkých projektů, musíme brát v úvahu to, že jsme pod fakultou, nejsme samostatná právnická osoba. V porovnání s jinými studentskými uniemi na jiných fakultách, které fungují samostatně, je zde rozdíl. Mají vlastní sponzory, mohou si dovolit dělat větší akce.
Přece jen, oproti jiným velkým fakultám na VUT je FCH docela malá, možná se nelze úplně srovnávat, co si o tom myslíte?
H: Já si právě myslím, že přesně v tom je její síla a kouzlo! Protože právě proto tady máme k sobě blíž. Jak se během prvních tří let studenti na bakaláři vytřídí, tak ti, kdo to vydrží, už se s vyučujícími dobře znají.
Můžete nám více přiblížit, jak probíhá vaše spolupráce na přípravě akcí?
H: Každou akci, kterou pořádáme, dostane na starost určitá osoba. Dřív určitou akci vždy každý rok pořádal stejný člověk. Ale teď se snažíme to točit, aby si každý měl možnost vyzkoušet různé akce. Vždycky si vezme k sobě jednoho, dva, a spolu udělají přípravy komplet úplně od začátku.
A to i tak náročné akce jako fakultní ples?
H: Ples chemiků je největší akcí, takže to samozřejmě děláme všichni. Ale zase zde má každý svůj úkol.
Z: Úplně první myšlenka vycházela z naší zkušenosti, že pokud něco dělají úplně všichni, tak pak se stane třeba i to, že nakonec to nedělá nikdo. To se tak stává… Vidíme se každé dva týdny v pravidelných intervalech, což je důležité, aby pak naše setkání nebyla tříhodinová. Když přijde někdo s nápadem, že by na fakultě chtěl něco podniknout, tak si to vezme na starost. Následně akce pak probíhá o mnoho lépe, co se týče přípravy a pak i realizace, protože dotyčný za ni cítí zodpovědnost. Ale samozřejmě my ostatní členové SU mu s tím pomáháme, víme o všem, co se děje. A následně se také snažíme reflektovat všechny uskutečněné akce, abychom se mohli posunovat dále.
H: Člověk, co akci vymyslí, tak má většinou vizi, jak by to mělo vypadat, takže kdyby realizaci zadal někomu jinému, nemuselo by to úplně dopadnout tak, jak si představoval. Nemuselo by to být úplně špatně, ale…
Z: Já jsem například v SU přišla s tím, že by bylo super uspořádat akci Letem chemickým světem – cestovatelskou diskusi s některým z akademiků, a udělat to tak trochu komorněji, aby se studenti měli možnost pobavit s vyučujícím na více neformální vlně. To byla akce, kterou jsem jednou vymyslela, dala jsem svůj nápad všanc na jedné ze schůzek SU, uchytil se, a teď už akce proběhla celkem třikrát. To podobné Honza a jeho nápad s chemickým barbecue. Také měl takovou vizi neformálního setkání a byla to opravdu super povedená velká akce. Zatím všechny akce, které jsme takto vymysleli a udělali v podstatě z ničeho, vycházejí.
Chemické barbecue zní úžasně. To je nová akce?
H: Ano, minulý rok proběhl pilotní ročník.
Z: Bylo to v podstatě takové rozloučení s akademickým rokem na konci letního semestru, zápočtového týdne. Kdy už jsou všichni rozprchlí na zkouškovém, studenti už tu většinou moc nejsou.
H: Takové příjemné zakončení. Báli jsme se, kolik přijde lidí, ale nakonec přišli i akademici, a bylo to moc příjemné setkání.
Takže bude znovu?
Z: Rozhodně. Už na začátku každého semestru si vždy naplánujeme další akce, rozdělíme si, kdo je za ně zodpovědný, a postupně na nich pracujeme. Takže už máme i tento semestr až do konce celkem hustě naplánovaný:D
A co ještě všechno?
Z: Samozřejmě nás čeká Ples chemiků, už zmiňované barbecue, potom nemůže chybět Pub Quiz, což je velmi oblíbená akce, opět přednáška Letem chemickým světem…
H: Letos zkoušíme rozjet paintball…
Z: Snažíme se, aby v každém semestru byla nějaká sportovní aktivita. Předtím to byl třeba Laser Game, nebo bowling.
Prozraďte ještě něco víc o sobě. Jaký obor studujete na FCH a proč jste si ho vybrali? Už máte plán, co byste chtěli dělat po skončení vašeho současného studia?
Z: Já jsem teď v 1. ročníku navazujícího studia, studuji Chemii pro medicínské aplikace. Jsem s tímto oborem moc spokojená a vybrala bych si ho znovu. Předtím jsem byla na Biofyzice na MUNI, ale pak jsem přešla sem. Zde jsem našla svoje místo a obor, který mě opravdu baví. Plán, co dál, už mám, jeho naplnění se odvíjí od více okolností. Velmi mě láká fakultní život, zůstat na akademické půdě. To ale teprve uvidím, jaké budou příležitosti a jak to všechno nakonec dopadne.
H: Já jsem v posledním ročníku bakalářského studia, teď mě čekají státnice. Jsem taky na medicínských aplikacích. Obor je fajn, ale na navazujícím bych chtěl přejít na spotřební chemii, protože jsem se zhlédnul ve fyzikále. Na školu jsem se dostal po dvouleté pauze po střední, během které jsem pracoval. A taky bych si fakultu vybral znovu. Právě už jen kvůli tomu, jak to tady je malé a všichni se známe, což je moc příjemné.
Z: Je to tak, jsme tu moc spokojení, je to skoro jako rodina, takový malý kruh.
Po čem se vám bude nejvíc stýskat, až vaše studium tady skončí a vy odsud odejdete?
H: Asi odsud nechci odejít:-D
Z: Jestli někdy odejdu, bude mně nejvíc chybět rodinné přátelské prostředí, a vyučující, kteří nejsou jen učitelé, ale i mentoři. Zase je to o tom, že jsme menší fakulta, líp se navzájem známe, a i ten vztah studenta a učitele je o moc bližší.
Je něco, co byste chtěli vzkázat novým studentům i těm, kteří o studiu tady na Fakultě chemické teprve uvažují?
Z: I když se zdá, že studium chemie je těžké a náročné, tak to není tak hrozné, jak to vypadá, a snad i my jsme důkazem, že se přitom dá dělat, co vás baví. A hlavně: když máš nějaký problém, tak to změň. A když s něčím nesouhlasíš, tak to pověz. Takže budeme moc rádi, když nás kontaktujete, nebo třeba jen zastavíte na chodbě a řeknete nám přímo svoje připomínky nebo nápady!
H: Já to říkám nastupujícím studentům na „plná ústa“ a oni se spíš vždycky leknou, už to tady párkrát bylo:D. Chemie je těžká škola, ale jako vědecký obor má spoustu zákoutí, je to vlastně základ všeho. Začátky jsou vždycky těžké. Ale jakmile si člověk najde v tom to svoje, najde si lidi kolem sebe, kteří dělají studium a život na fakultě tím, čím je, tak je to najednou všechno fajn. Začne to do sebe zapadat, i tomu člověku to třeba začne dávat smysl. A taky: ať se lidi nebojí zakopávat a padat na hubu. Jde o to se pokaždé zvednout a jít dál. A to vás vždycky posune.
Máte otázky či nápady pro Studentskou unii? Pište na sufch@fch.vut.cz
Přečtěte si o Studentské unii FCH více na webu
Mrkněte na Facebook, ať vám neuteče žádná událost
Sledujte Instagram SU FCH
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d196101 |