Profesně jsem se za těch pár měsíců posunul opravdu hodně
Doktorand ÚCHTOŽP Jan Fučík nyní pobývá na zahraniční stáži ve firmě Shimadzu v německém Duisburgu, kam se dostal díky své výhře v evropské soutěži Shimadzu lab4you. V soutěži zvítězil s projektem identifikace metabolitů léčiv v salátu setém a žížalách hnojních. Jako výhru získává student možnost po dobu 3 měsíců pracovat ve firmě na nejmodernějších přístrojích včetně aplikační podpory. To Jan využil k měření pro svůj výzkum v rámci dizertační práce, kde se zabývá léčivy v životním prostředí. Jeho výjezd byl podpořen ze Stipendijního a partnerského programu VUT pro excelenci 2023.
„V rámci plnění projektu jsem před odjezdem na tuto stáž musel připravit vzorky salátu setého a žížal hnojních u nás na fakultě, poté je vyextrahovat, tedy upravit do vhodné podoby, aby je bylo možné analyzovat jinde, a následně zajistit jejich bezpečnou přepravu do Německa. Na začátku stáže mě provedli po firmě a představili některým zaměstnancům, musel jsem podstoupit řadu školení (bezpečnost práce, firemní kultura, GDPR, bezpečnost práce s daty apod.). Pak jsem byl zaškolen na vybraných přístrojích. Poté už jsem pracoval v laboratoři a na přístrojích samostatně. Jedním z požadavků soutěže je bohatá zkušenost s obdobnou instrumentací, jelikož se očekává vysoká míra samostatnosti. Nicméně když je potřeba, tak samozřejmě všichni ochotně radí a řeší problémy,“ svěřuje se Jan se svými čerstvými zkušenostmi.
V první fázi stáže se Jan věnuje identifikaci metabolitů léčiv v salátu setém (v kořenech a listech zvlášť) a v žížalách hnojních. Tomu předchází měření prostřednictvím instrumentace LC-qTOF, následuje složité zpracování dat pomocí softwarů a statistické vyhodnocení dat. „Výsledkem je určení struktury těchto metabolitů, což by mělo potenciálně ústit v publikace,“ doplňuje Jan. Ve druhé fázi stáže se bude pak zabývat analýzou distribuce léčiv, případně jejich metabolitů v žížalách hnojních prostřednictvím metody MALDI-qTOF, na kterou má firma speciální přístroj.
„Pokud bych měl shrnout své dosavadní zkušenosti, tato stáž plní má očekávání na 100 %. Troufám si i říci, že profesně jsem se za těch pár měsíců posunul opravdu hodně. Firma mi umožnila pracovat s nejmojdernější analytickou instrumentací a zároveň poznat mezinárodní prostředí. Ve firmě pracují lidé z různých zemí EU, z Japonska, Indie, Iránu, ale třeba i z Venezuely. Zároveň se jedná o lidi, kteří mají bohaté zkušenosti z akademického prostředí (většina produktových a aplikačních specialistů má Ph.D., někteří absolvovali i post-doc), jejich aktuální práce má dosah na významné výzkumné instituce, řadu R&D oddělení prestižních zahraničních firem, ale také do rutinních environmentálních a klinických laboratoří, jelikož spektrum zákazníků je opravdu velmi široké,“ shrnuje Jan Fučík.
Pokud vás soutěž zaujala, uzávěrka dalšího kola Shimadzu lab4you je 31. 10. 2023, více informací najdete zde. Soutěž je určena pro Mgr. a Ph.D. studenty, ale i postdoky.
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d244260 |