Proč jít na doktorát?
Rozmanitost práce, svoboda, osobní růst, cestování, možnost dělat, co vás baví, ...a ještě mnohem víc. Uvažujete, zda se přihlásit na doktorské studium na FCH VUT? Naši doktorandi Martin a Katarína se s námi v krátkém rozhovoru podělili o své zkušenosti. Pokud ještě stále váháte, zda je to ta správná cesta pro vás, nechte se inspirovat a získejte cenné rady od těch, kdo na ní už jsou!
Co tě nejvíce baví a motivuje na práci vědeckého pracovníka?
M: Na prvním místě musím rozhodně zmínit rozmanitost práce. Opravdu každý den je pro mě jiný. Kromě vlastního výzkumu zpracovávaného v rámci tématu své dizertační práce, jsem měl možnost se také podílet na celé řadě dalších vědeckých projektů. Což v sobě spojuje studium literatury, laboratorní činnost, zpracovávání výsledků a jejich sepisování. To všechno prokládáte výukou či konzultacemi se studenty. Oproti práci za počítačem je to prostě zase něco jiného. Za své studium jsem také měl možnost se podílet na několika aplikovaných výzkumech ve spolupráci s některými firmami. Vidět, že něco, co se provede v laboratoři, se za krátkou dobu využije v průmyslu, je skvělý pocit. Do toho se často účastním akcí pro veřejnost, jako je Noc vědců, Festival vědy, Den otevřených dveří a další. Nesmí chybět ani příprava a následná prezentace výsledků na konferencích. A také tu existuje možnost si zkusit sepsat nějaký svůj studentský projekt. Je toho opravdu spousta. A kdyby to všechno nestačilo, tak nelze opomenout zahraniční stáž. Člověka to dostane ze zajetých kolejí a posune ho to dál zase v něčem jiném. A také uvidí, jak to funguje mimo naši fakultu. Jak jsem říkal na začátku, pořád se děje něco nového a člověk nemůže v žádném případě spadnout do stereotypu… a to mě na tom baví a neustále motivuje.
K: Úplne najlepšie na tom je, že žiaden deň nie je rovnaký. Nikdy neviete, kam sa váš výskum posunie, aký nový smer naberie a zaujímavé zistíte. Som človek, ktorý sa snaží vyhýbať stereotypu, a z tohto hľadiska je veda ten najlepší nápad. A keďže sa rada učím niečo nové a napredujem, pokračovať v štúdiu bolo pre mňa v podstate prirodzené.
Co považuješ za své největší dosavadní úspěchy v oblasti doktorského studia?
M: Mám radost z celé řady věcí, které se během doktorátu udály. Velikou radost mi například udělalo, když se nám podařilo získat studentský projekt v rámci KInG VUT, zaměřený na interakci hydrogelů a fosfolipidů. Bylo to zajímavé téma, vzešlo z toho několik publikací a nejlepší bylo, že jsme na něm mohli pracovat s kamarády z kanclu. Nadšený jsem byl také z toho, že jsem se během studia mohl podílet na dalších zajímavých vědeckých projektech, ať už se jednalo o biouhly, alkalicky aktivované systémy s kolegy z ústavu materiálů, či právě teď probíhající projekt zaměřený na vodivé hydrogely pro biomedicínské aplikace. Radost mi samozřejmě udělala také ocenění, která jsem dostal. Ať už cena Josefa Hlávky nebo Cena děkana za studium, či za nejlepší článek, jehož autorského kolektivu jsem byl součástí. Jako úspěch ale také beru, že jsem se mohl zdokonalovat v různých metodách a prezentovat výstupy na mezinárodních konferencích. A v neposlední řadě určitě možnost podílet se již na zmiňovaném smluvním výzkumu s některými firmami. Je toho prostě spousta, co mi během studia udělalo radost a co beru jako úspěch. Ale jeden konkrétní vybrat nedokáži.
K: Mojím najväčším úspechom je určite výhra súťaže Brno Ph.D. Talent, ktorá prostrednictvom mesta Brno podporuje začínajúcich doktorandských študentov. Po nastúpení do prvého ročníka na jednej z troch najväčších brnenských univerzít (medzi ktoré VUT samozrejme patrí) sa do súťaže môžete prihlásiť aj vy!
Proč jsi dal/a přednost kariéře vědce před komerční sférou?
M: Věda mě vždycky táhla. Už od školních let mě bavilo zkoušet dělat všelijaké experimenty, v té době ještě ne nutně výhradně chemické, ale procentuálně určitě převažovaly. Když jsem se pak hlásil na vysokou školu, dával jsem si popravdě pouze jednu přihlášku a to na naší fakultu. Nějak jsem tušil, že to bude ono. A nemýlil jsem se. Během studia mě věda chytla ještě víc. Chemie je za mě totiž super v tom, že kromě ní samotné člověk může, a někdy i musí, nakouknout i do fyziky, matematiky, či biologie. Bez nich to leckdy nejde. A experimenty dělám stále, akorát jsem pokoj a venek vyměnil za chemické laboratoře. Navíc na fakultě jsem se už během bakalářského a magisterského studia dostal do skvělého kolektivu a studium doktorátu z toho všeho tak nějak přirozeně vyplynulo. Ono možnost dělat, co vás baví, a k tomu ještě se super partou lidí, je značka ideál.
K: Veľmi ma lákala možnosť ísť na ďalšiu zahraničnú stáž, keďže som počas magisterského štúdia jednu absolvovala a prinieslo mi to veľa. A navyše, pre mňa osobne byť vedcom znamená byť zároveň aj mentorom pre mladých nádejných ľudí, čo každé pracovné miesto v komerčnej sfére určite neponúka.
Jaké jsou podle tebe hlavní výhody doktorského studia?
M: Kdo mě trochu zná, ví, že nejsem úplně ranní ptáče. Takže pokud zrovna nemám výuku, je pro mě celkem obtížné dokopat se dojít na fakultu dříve než na devátou. Na druhou stranu mě nevadí zde být dlouho do večera. Naopak, večer se mi lépe pracuje. Někde jinde by tyto moje návyky mohly být problémem, ale tady ne. Ve valné většině případů je člověk na doktorátu pánem svého času a jak si povinnosti během dne rozvrhne, je na něm. Jako výhodu vidím i určitý seberozvoj v různých oblastech života. Vzhledem k tomu, co doktorát všechno obnáší, se člověk naučí lépe komunikovat s lidmi, ať už s kolegy nebo veřejností, předávat věcně informace, získávat kontakty ve vědecké sféře nebo si umět plánovat čas. Naučí se pořádně práci v týmu, ale bude umět se také spolehnout sám na sebe a vzít na sebe zodpovědnost, když to bude potřeba. Člověk se na doktorátu naučí spoustu věcí a spoustu věcí si bude moci vyzkoušet. Málokde se jinde dostane k takovému množství různých metod, přístrojů a hlavně k odborníkům, kteří ho do dané problematiky zasvětí a poradí. To je obrovská výhoda.
K: Hneď prvé slovo, ktoré mi pri tejto otázke napadlo, bolo slovo voľnosť. Nechcem tým ale povedať, že doktorand nemá žiadne povinnosti, to určite nie, no doktorátom si môžete jednoducho predĺžiť svoju mladosť (smiech) v zmysle predĺženia statusu študenta a taktiež pracovať na tom, čo vás zaujíma. To je podľa mňa skvelá kombinácia.
Co byste vzkázali těm, kteří přemýšlí nad doktorátem na FCH VUT?
M: Je spousta lidí, kteří chtějí po magisterském studiu co možná nejrychleji zmizet. Ať už do státní sféry, firmy anebo si zkusí rozjet nějakou živnost. A je to pochopitelné. Však každý z nás je jiný a každého něco jiného láká. A je jasné, že i doktorát má své nevýhody. Ale když už o tom člověk aspoň trochu uvažuje a láká ho to, tak proč do toho nejít? Navíc, pokud je člověk přímo po diplomce, bude se mu pokračovat jednoduše, když má všechnu tu vědu a experimenty ještě v živé paměti. Ale samozřejmě jde navázat i po pár letech. Ani to není problém. Rozhodně nechci nikoho na doktorát tlačit nebo lanařit, to ani není mým úkolem. Každopádně ze svých zkušeností po téměř čtyřech letech na doktorátu můžu s klidným svědomím říci, že kdybych se měl znovu rozhodovat, jestli na doktorát jít nebo ne, určitě bych do toho šel.
K: Ak si ešte stále nie ste istí, či sa vydať touto cestou, určite sa nehanbite so svojimi otázkami obrátiť na niekoho z nás, ktorí už na ceste sme (smiech). Na fakulte nás nájdete každý deň a veľmi radi vám odpovieme na všetko, čo napr. v tomto článku ešte nezaznelo. Taktiež sa o svojich predstavách určite dohodnite s budúcim školiteľom, keďže samotná téma, ktorej by ste sa nasledujúce štyri roky venovali, je veľmi podstatná časť doktorského štúdia a musí vás skrátka baviť. Takto som aspoň pred podaním prihlášky postupovala ja. Potenciálnym budúcim kolegom prajem veľa šťastia na štátniciach a snáď sa od septembra vidíme!
Termín pro podávání přihlášek je do 30. dubna 2024.
Doktorské studium na FCH VUT
Nabídka studijních programů
Jak se přihlásit?
E-PŘIHLÁŠKA
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d256967 |