Nový život starým betonům dávají vědci z FCH VUT
Mráz, nepřízeň počasí, soli, průmyslové kapaliny. To vše neblaze působí na betony a způsobuje jejich popraskání, erozi a obecně nevratné poškození. Řešením bývá náhrada poškozeného materiálu novým betonem, což je nejhorší možná varianta pro planetu a životní prostředí. Udržitelnou alternativu nabízí vědci z Ústavu chemie materiálů Fakulty chemické VUT. Doktorandu Davidu Markusíkovi se navíc podařil ojedinělý zahraniční úspěch. Získal grant od italské vlády a může tak posouvat poznání v oblasti povrchových úprav na mezinárodní úrovni.
Projekt podpořený Grantovou agenturou ČR nese název Nový směr k udržitelným stavebním materiálům prostřednictvím pokročilých povrchových úprav na bázi lithných silikátů. Získané znalosti pomohou předpovědět životnost povrchově ošetřených betonů a otevřou příležitost k výrobě více udržitelných stavebních materiálů. Cílem je studium a možná aplikace povrchových úprav, které prodlouží životnost a zlepší vlastnosti betonových materiálů.
„Téměř 3 miliardy tun, takový je následek výroby cementu na životní prostředí a představuje 8% podíl světové produkce CO2. To je jeden z hlavních důvodů, proč se vědecký tým docenta Lukáše Kaliny snaží najít alternativní řešení, jak prodloužit život již existujícím betonům. Tímto způsobem je významně snížena potřeba produkce nového portlandského cementu, která je vysoce nákladná na suroviny, energii a je obrovskou zátěží pro naši planetu,“ popisuje význam projektu pro společnost student doktorského studia David Markusík.
David má před sebou navíc unikátní zahraniční příležitost. Na partnerské Università degli Studi di Palermo v Itálii bude testovat možnost aplikace haloysitových nanotrubiček ve vyvíjených povrchových ošetřeních neboli sealerech. Jeho návrh uspěl ve výběrovém řízení a byl podpořen půlročním grantem od italské vlády. Díky němu dostává šanci posunout vědecké poznání v oblasti povrchových úprav, a to na mezinárodní úrovni.
Aktuálně prováděný výzkum sealování na FCH VUT je kromě univerzity v Palermu propojen také s výzkumnou činností Českého vysokého učení technického. Zde se věnují zkouškám trvanlivosti ošetřeného betonu, a to z pohledu mrazuvzdornosti, odolnosti proti chemickým rozmrazovacím látkám a karbonataci. Použití sealerů může významně redukovat povrchovou porozitu, a tím zlepšit odolnost i vlastnosti ošetřených betonů. Tato nová generace povrchových úprav na bázi lithných silikátů je zdokonalována přídavky organických přísad a může být slibnou alternativou v současnosti používaných látek na bázi ropných produktů.
Optimální složení sealerů, interakce mezi sealerem a betonovým povrchem i vlivy možných plniv v podobě nanočástic jsou ovšem stále ve fázi výzkumu. Na reálnou aplikaci si tak budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d254372 |