Kouzlo tkví v individualitě a kreativitě každého z nás
O lásce k organické chemii, prolínání vědy a pedagogiky i aktuálních výzkumných tématech s docentem Jozefem Krajčovičem z Ústavu Chemie a technologie ochrany životního prostředí FCH, který aktuálně působí na univerzitě v italském Bari.
Jaká je vaše specializace v chemii, čím se zabýváte?
Moje specializace je už od mých studentských let na vysoké škole až dodnes zaměřená na organickou chemii a organickou syntézu. Ve svém výzkumu se zaměřuji na syntézu molekul, oligo-, π-konjugovaných polymerů, samoorganizovaných architektur a přírodou inspirovaných organických systémů pro využití v optoelektronice, fotonice, organické elektronice, medicíně a v procesech pro získávání zelených zdrojů energie. Současná doba je dobou miniaturizace a neuvěřitelného technologického pokroku, mnohdy až těžko představitelných nano-škálových rozměrů, kdy se klade enormní důraz na účinnost a efektivitu materiálů, z kterých jsou pak následně součástky sestavené.
Aktuálně pracujeme na několika nosných tématech, jako je využití organických vysoce výkonných pigmentů pro aplikace v pokročilé fotonice, syntéza nových organických fotospínačů na bázi specifických typů dvojných vazeb, nebo implementace adamantanových fragmentů k vytváření vysoce organizovaných struktur, která jsou nezbytné pro efektivní fungování zmiňovaných nano součástek.
Jelikož je moje skupina součástí Ústavu chemie a technologie ochrany životního prostředí, věnujeme se i zmiňovaným „zeleným“ zdrojům energie, jako jsou organická fotovoltaika a fotokatalytické procesy spojené s výrobou vodíku, nebo redukcí skleníkových plynů. Snažíme se na této platformě propojovat a vytvářet multioborové zázemí a efektivně tak využít zkušenosti a vědecký potenciál širokého spektra výzkumníků.
Co vás na vědecké práci nejvíce baví?
Kreativita. A fantastický nástroj zvaný „organická chemie“, jehož prostřednictvím můžeme chápat hmotu a manipulovat s ní na molekulární úrovni. Nasloucháme mnoha parametrům, které vychází z konkrétních požadavků na konstrukci organických molekul, a pak se z nás stávají architekti těchto systémů.
Není to však jenom o organické syntéze. Co mě na vědě fascinuje, je ta vášeň, která vás ze dne na den posouvá dál na cestě poznání, je to radost z každého nového pozorování a porozumění. Skvělou přidanou hodnotou této práce je multidisciplinarita, která umožňuje přesah přes běžné horizonty vašeho zájmu, umožňuje velice úzké kontakty na široký tým odborníků, ve kterém má každý článek své místo a hraje důležitou roli.
Aktuálně působíte na univerzitě v italském Bari, jak jste se tam dostal?
Ano, je to tak, momentálně působím na UniBA ve skupině profesora Farinoly, který je mimo jiné i prezidentem Organické chemické divize Evropské chemické společnosti. V tomto kontextu ani není tak důležitá univerzita, ale především výzkumné záměry komplementární s aktivitou, kterou řešíme i v mé skupině i napříč jinými výzkumnými skupinami na naší fakultě.
Můžete to tedy více přiblížit?
Jak jsem již zmínil, problematika mého výzkumu je spojená s různými přesahy do jiných vědních disciplín. Z toho plyne, že aktivní spolupráce jsou nedílnou součástí našich výsledků. Právě v tomto je určité specifikum, mít partnery pro uplatnění našeho výzkumu, proto je nezbytné disponovat výborně fungující sítí kontaktů napříč celým světem. Jedním z těchto partnerů je i fyzikální chemik profesor Sariciftci z univerzity Johannese Keplera v rakouském Linci, který se řadí mezi absolutní špičku ve svém oboru. Již po několik let rozvíjíme intenzivní spolupráci, jejímž výsledkem jsou výzkumné projekty i celá řada společných vědeckých publikací, což nám umožňuje vytvářet efektivní prostředí pro špičkový výzkum prošpikovaný těmi nejmodernějšími trendy. A s univerzitou v Linci spolupracuje právě i profesor Farinola.
Aktuálně tedy pracujeme na vývoji nových metod syntézy C-C vazeb s využitím specifické světelné energie, nebo s podporou mikrovlnného záření, kde se v obou případech jedná o procesy šetrné k životnému prostředí, spadající do kategorie „zelené chemie“ (green chemistry), které mají bezesporu velkou podporu a slibnou budoucnost. Dále můžu zmínit využití přírodou inspirovaných organických molekul a různých typů bio-materiálů k produkci originálních „udržitelných“ pokročilých systémů pro bio-senzory, umělé sítnice atd. Naším cílem je vytvořit struktury podobné těm, které se vyskytují běžně v přírodě a mají specifické funkce. Ty můžeme prostřednictvím organické chemie modifikovat a upravovat pro následné technologické aplikace.
Zde se nabízí možnosti efektivní spolupráce a šance především pro mladé ambiciózní studenty a vědce zapojit se do mezinárodního a multioborového týmu formou různých programů typu Erasmus, Erasmus+, workshopů, či krátkodobých stáží. Na univerzitě v Bari působí i profesorka Luisa Torsi, jedna z neuznávanějších vědkyň v oblasti bio-organické elektroniky. Jsem vděčný za možnost s kapacitou tohoto formátu diskutovat o společných vědeckých záměrech.
Plánujeme společné workshopy, jak v Itálii, Rakousku, tak i u nás v Brně na Fakultě chemické, které pomohou prolnout, a hlavně efektivně překrýt oblasti zájmu jednotlivých výzkumných skupin. Je to velká příležitost pro studenty a mladé začínající vědce začlenit se do mezinárodního týmu, být součástí onoho nevšedního zážitku z vědecké práce.
A jak se vám spolupracuje se studenty, mladou nadějí vědy?
Práce vysokoškolského pedagoga je neobyčejným mixem různorodých dovedností. Musí být nejen dobrý pedagog, vědec, ale i psycholog. Mladý člověk je úžasný v schopnosti nadchnout se pro nové výzvy, pro něco smysluplného, v čem dokáže vidět budoucnost. A to je pro mě ten signál a hnací motor, důvod, proč se vyplatí věnovat úsilí a podporovat mladé nadšené studenty a vědce. Kouzlo tkví v individualitě a kreativitě každého z nás, pokud se správně otvírají dvířka poznání, motivace a zápal pro vědeckou práci rostou nesmírným tempem. Mým cílem je co nejlépe připravit mladou generaci studentů pro jejich nastávající kariéru, aby byli schopni čelit novým výzvám a s entuziasmem překonávat překážky, které budou stát na cestě vědy a poznání. Je to úžasné privilegium a zároveň velká odpovědnost, která je neuvěřitelně obohacující.
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d222585 |