Detail projektu

NCK pro průmyslový 3D tisk

Období řešení: 01.01.2023 — 31.12.2028

Zdroje financování

Technologická agentura ČR - 2. veřejná soutěž: Program Národní centra kompetence

- plně financující (nezadáno - 2028-12-31)

O projektu

V současnosti je třeba přijmout opatření k transformaci globální ekonomiky směrem k oběhovému hospodářství s méně intenzivním využíváním fosilní energie a omezených zdrojů a větším využíváním recyklovatelných materiálů. Udržitelné, recyklovatelné materiály a ekologické digitalizované výrobní techniky budou v této transformaci hrát zásadní roli. K dosažení inteligentnějšího návrhu materiálů, který zvýší funkčnost i udržitelnost, bude zapotřebí značného pokroku, a to ruku v ruce s optimalizací výrobních procesů, využitím pokročilé digitalizace, která umožní získávat a analyzovat data, predikovat či využívat prvků umělé inteligence pro řízení procesů. Kromě toho je třeba při tomto návrhu lépe zohlednit konec (současné) životnosti a lépe podporovat přístupy typu "od kolébky ke kolébce" (cradle-to-cradle, cirkulární přístup). Toho všeho musí být dosaženo, aniž by byly ohroženy, resp. zlepšeny standardy a kvalita, které spotřebitelé a výrobci od stávajících materiálů nebo výrobků očekávají. Proto navrhujeme P3DT projekt, jehož cílem je vytvořit základy Národního centra kompetence pro průmyslový 3D tisk s důrazem na podporu ekologicky a energeticky účinnější výroby, cradle-to-cradle přístupu, efektivního využití surovin a jejich recyklace, využití odpadních přírodních a syntetických materiálů – to vše v souladu s cíli Green Deal a cirkulární ekonomiky s podporou digitalizace. Toto centrum by bylo zřízeno v Liberci a vychází ze společných silných stránek koordinátora, předních výzkumných organizací a průmyslových partnerů, aby tak vytvořilo silný výzkumný program pro efektivní ekologické využití surovin a energií, zvýšení přínosu aditivních technologií pro průmysl a díky tomu robustní zdroj projektů pro navrhované centrum.

Popis anglicky
The main objective is to increase the potential of additive technologies through the efficient and environmentally friendly use of raw materials or energy, the development of materials with specific properties and creation of new products, the design of appropriate technologies, and the use of digitalisation enabling a high degree of optimisation. It will be achieved through sub-projects involving at least 26 partners and resulting in at least 80 applied research results with high implementation potential. Another objective is to create a platform using the multiplier effect of interdisciplinary networking of R&D organisations and industrial leaders, which will help the long-term and sustainable development of additive technologies in the Czech Republic, and increase its competitiveness.

Klíčová slova
3D tisk, additive manufacturing, materials engineering

Klíčová slova anglicky
3D printing, materials, natural waste, mechanical properties, digitalization, IoT, big data

Označení

TN02000033

Originální jazyk

čeština

Řešitelé

Útvary

Energie budoucnosti a inovace
- příjemce (15.03.2022 - nezadáno)
Pokročilé polymerní materiály a kompozit
- spolupříjemce (01.01.2023 - 31.12.2028)

Výsledky

SUBHADARSHINI, S.; GHOSH, K.; PUMERA, M. Multiscale hierarchical nanoarchitectonics with stereographically 3D-printed electrodes for water splitting and energy storage. MATERIALS TODAY, 2024, vol. 74, no. 1, p. 34-45. ISSN: 1873-4103.
Detail