Detail projektu
Stanovení vertikální mobility těžkých kovů v lesních půdách jako podklad pro optimalizaci dřevinné skladby s cílem snížení rizika jejich transferu do jedlých hub
Období řešení: 01.06.2019 — 31.05.2021
Zdroje financování
Technologická agentura ČR - Program na podporu aplikovaného výzkumu ZÉTA
- plně financující (2019-04-25 - 2021-05-31)
O projektu
Je známo, že druhové složení lesních porostů (listnaté vs. jehličnaté stromy) může výrazně ovlivnit koloběhy látek v ekosystému. Kontaminanty tak mohou být buď intenzivněji re-distribuovány do biosféry, hlubších partií půd a povrchových a podzemních vod, anebo imobilizovány v biomase rostlin a povrchových vrstvách půdy. Doposud ale nikdo exaktně nekvantifikoval re-distribuci těžkých kovů z lesního prostředí do dalších, pro člověka významných, složek ekosystému (např. houby, povrchová a podzemní voda) v závislosti na druhovém složení lesních porostů. Cílem projektu je ověřit hypotézu o rozdílném vlivu našich dvou hlavních hospodářských dřevin (HHD), tj. smrku (Picea abies L.) a buku (Fagus sylvatica L.), na akumulaci těžkých kovů v půdě a jejich další šíření v ekosystému. Navrhovaný mezioborový a multiinstitucionální projekt předloží podklad pro úpravu lesnického hospodaření, který přispěje ke zkvalitnění životního prostředí v lokalitách zatížených imisemi těžkých kovů na základně znalosti migrace kovů v půdním profilu ve vztahu k druhovému složení porostu. Dosavadní výzkumy zaměřující se na migraci kovů v půdním profilu byly prováděny zejména v oblasti Příbrami a Krušných hor. Svým omezeným rozsahem (počet ploch, počet vzorků), jasně nedefinovanými stanovištními a porostními podmínkami, nedovolují aplikaci na širší územní celky. Výše zmíněné lokality představují oblasti extrémní kontaminace půd v rámci celé ČR, tzn. "specific site", nelze je s jistotou aplikovat na další imisemi postižené oblasti. Doposud publikované prvkové mapy nejsou diferenciované podle horizontů, a vzhledem k nízké vstupní základně dat jsou příliš generalizované. Neberou v úvahu heterogenitu a charakter porostu a vliv faktorů prostředí (např. aktuální imisní zátěž, stanovištní podmínky). Přidanou hodnotou projektu je identifikace potenciálně rizikových oblastí kontaminace hub těžkými kovy.
Popis anglicky
- Quantify heavy metal contents (Cd, Cu, Pb and Zn) in soils and mushrooms of selected forest stands
- Determine the influence of the main commercial tree species (Picea abies and Fagus sylvatica) on the migration of selected heavy metals in the soil profile
- Determine the level of health risk posed by the consumption of edible mushrooms picked in the selected area
- Create a proposal for adjustment of forest management to reduce the health risks posed by heavy metals in the forest environment
Klíčová slova anglicky
heavy metals, air pollutants, forest, soil, mushroom
Označení
TJ02000128
Originální jazyk
čeština
Řešitelé
Pecina Václav, Ing., Ph.D. - hlavní řešitel
Komendová Renata, doc. Mgr., Ph.D. - spoluřešitel
Mravcová Ludmila, Ing., Ph.D. - spoluřešitel
Románeková Ivana, Ing. - spoluřešitel
Útvary
Ústav chemie a technologie ochrany životního prostředí
- příjemce (19.10.2018 - nezadáno)
Výsledky
PECINA, V.; VALTERA, M.; TRÁVNÍČKOVÁ, G.; KOMENDOVÁ, R.; NOVOTNÝ, R.; BRTNICKÝ, M.; JUŘIČKA, D. Vertical Distribution of Mercury in Forest Soils and Its Transfer to Edible Mushrooms in Relation to Tree Species. Forests, 2021, vol. 12, no. 5, p. 1-12. ISSN: 1999-4907.
Detail
Pecina, V., Valtera, M., Drápela, K., Novotný, R., Vahalík, P., Komendová, R., Brtnický, M. and Juřička, D. Influence of beech and spruce on potentially toxic elements-related health risk of edible mushrooms growing on unpolluted forest soils. Scientific Reports, 2022, vol. 12, no. 1, p. 5407-5407. ISSN: 2045-2322.
Detail
Juřička, D., Valtera, M., Novotný, R., Komendová, R., Černý, J. and Pecina, V. The influence of Norway spruce and European beech on the vertical distribution of Cd, Cu, Pb and Zn in temperate forest soils. EUROPEAN JOURNAL OF FOREST RESEARCH, 2022, no. 10 December 2022, ISSN: 1612-4669.
Detail
NOVOTNÝ, R.; PECINA, V.; ČERNÝ, J.; VALTERA, M.; JUŘIČKA, D. Vliv smrku ztepilého a buku lesního na obsah Cd, Cu, Pb a Zn v povrchových horizontech lesních půd v oblasti Jeseníků. Zpravy Lesnickeho Vyzkumu, 2021, roč. 66, č. 2, s. 86-94. ISSN: 0322-9688.
Detail
JUŘIČKA, D.; NOVOTNÝ, R.; PECINA, V.; VALTERA, M.; VAHALÍK, P.; KOMENDOVÁ, R.; BRTNICKÝ, M.: Vertikální mobilita těžkých kovů v půdách v závislosti na typu porostu na majetku Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. v Jeseníkách; Vertikální mobilita těžkých kovů v půdách v závislosti na typu porostu na majetku Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. v Jeseníkách. Mapa je volně dostupná na internetových stránkách institucí řešitelského týmu. ISBN 978-80-7509-783-5.. (specializovaná mapa s odborným obsahem)
Detail
JUŘIČKA, D.; NOVOTNÝ, R.; PECINA, V.; VALTERA, M.; VAHALÍK, P.; KOMENDOVÁ, R.; BRTNICKÝ, M.: Potenciálně rizikové oblasti výskytu těžkými kovy kontaminovaných hub v Jeseníkách; Potenciálně rizikové oblasti výskytu těžkými kovy kontaminovaných hub v Jeseníkách. Mapa je volně dostupná na internetových stránkách institucí řešitelského týmu. ISBN 978-80-7509-782-8.. (specializovaná mapa s odborným obsahem)
Detail