studijní program
Chemie pro medicínské aplikace
Fakulta: FCHZkratka: BPCP_CHMAAk. rok: 2022/2023
Typ studijního programu: bakalářský
Kód studijního programu: B0531A130015
Udělovaný titul: Bc.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 25.6.2019 - 25.6.2029
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
3 roky
Garant programu
Rada studijního programu
Předseda :
prof. Ing. Stanislav Obruča, Ph.D.
Člen interní :
doc. Ing. Petr Sedláček, Ph.D.
doc. Ing. Filip Mravec, Ph.D.
prof. RNDr. Ivana Márová, CSc.
Ing. Iva Buchtíková, Ph.D.
prof. Ing. Miloslav Pekař, CSc.
Člen externí :
RNDr. Aleš Gavenda, PhD. (Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o)
Oblasti vzdělávání
Oblast | Téma | Podíl [%] |
---|---|---|
Chemie | Bez tematického okruhu | 100 |
Cíle studia
Obsah studia vychází z aplikace soudobých poznatků a metod tvůrčí činnosti v rámci vzdělávací oblasti chemie se zaměřením na využití chemických principů nejen v syntetickém a analytickém směru, ale i v laboratorně-diagnostických, medicínských a dalších aplikacích.
Cílem studia je výchova absolventů, kteří jsou komplexně vzděláni v oblasti chemie a zároveň získají podpůrné znalosti i v předmětech, které jsou důležité pro jejich potenciální uplatnění v oblasti využití chemie pro medicínské a příbuzné aplikace.
Během celého studia se studenti seznamují se všemi obecnými základními disciplínami (technické) chemie a s odpovídající laboratorní technikou a laboratorními dovednostmi. Chemické předměty představují více než 80% kreditů.
Kromě výrazné převahy chemických předmětů lze definovat i značný podíl odborné praxe a projektový charakter výuky umožňující užší spolupráci s praxí, řešení odborných zadání z praxe a výchovu k týmové a posléze samostatné práci studentů.
Zásadní pro profilaci absolventa a naplnění cílů studia je obsah studia v jednotlivých předmětech.
Průzkum uplatnění absolventů i požadavky trhu potvrzují, že cíle studijního programu, studijní plán a profil absolventa tvoří logický celek a odpovídají danému typu a náplni studijního programu.
Studijní program svou skladbou zajišťuje kvalitní chemický a inženýrský základ pro bakaláře z programu zaměřeného na chemii pro medicínské aplikace a potřebný odborný a interdisciplinární základ a aplikační přesah.
Tento studijní program tedy vychovává odborníky , kteří získají na pozadí klasického chemického vzdělání poznatky z vybraných oblastí bio- a nanotechnologií doplněné znalostmi z vybraných teoretických oborů, a to nejen formou zavedení nových předmětů a změnou volitelnosti,
ale zejména řešením semestrálních laboratorních projektů v přímé spolupráci s praxí. Tato koncepce vychází jak z požadavků odborné praxe na kvalifikaci bakalářů určených pro pozice středních technických pracovníků pro moderní farmaceutické a biotechnologické výroby,
tak i z logické koncepce souběžné výuky biologických, chemických a inženýrských předmětů.
Profil absolventa
V souladu s akademickým zaměřením programu absolvent získá základní znalosti a dovednosti (včetně laboratorních) odpovídající odbornosti chemie a technické chemie, která zahrnuje zejména disciplíny anorganické, organické, fyzikální a analytické chemie a chemického inženýrství. Tento chemický základ je rozvinut v dalších dvou hlavních směrech –technickém a biologicko-biotechnologickém. V technickém směru má absolvent znalosti o bioinženýství, konstrukci strojů včetně měřící a regulační techniky. Ve druhém směru má absolvent základní znalosti biologie, fyziologie a biochemie (běžná základní součást chemických studijních programů) a dále podpůrné znalosti v oblasti moderní biotechnologie, biomedicíny a molekulární biologie. Absolvent získá dále základní přehled o nano(bio)technologiích a jejich uplatnění ve vývoji a technologii chemických systémů pro různé typy medicínských aplikací (př. laboratorní diagnostika, materiály pro nosičové systémy, struktura a aplikace hydrogelů). Získá rovněž dobré laboratorní dovednosti v uvedeném oboru chemie, důraz je přitom kladen na týmovou práci a spolupráci s praxí. Součástí jeho profilu je i jazyková příprava v odborné angličtině. Absolvent tak má rozšířené vzdělání v oblasti technické chemie podpořené základem z oblasti zaměřené na chemické principy moderních systémů a materiálů pro aplikace v laboratorní diagnostice a medicíně, farmacii, v moderních biotechnologiích a nanotechnologiích i specializovaných chemických výrobách.
Charakteristika profesí
Absolventem oboru je chemicko-technický bakalář vzdělaný i v biologických, biotechnologických a bioinženýrských základech. Takto koncipované vzdělávání obsažené v logickém systému povinných a povinně volitelných předmětů dává absolventovi možnost uplatnit se v chemickém, biologickém i biotechnologickém výzkumu, kde může zastávat funkce výzkumných a vývojových asistentů a po získání další praxe i vývojových pracovníků. Absolventi mohou dále získat pracovní pozice v chemické, farmaceutické a biotechnologické výrobě, kde mohou zastávat funkce vysoce kvalifikovaných dělníků a také pozice nižšího a středního managementu a účastnit se tak řízení výroby i doprovodných procesů, jako je např. práce v útvarech kontroly a řízení jakosti, registračních útvarech apod. Potenciálními průmyslovými zaměstnavateli jsou zejména farmaceutické a biotechnologické firmy zaměřené na moderní systémy pro aplikace v medicíně; z širšího hlediska sem lze zahrnout i velmi příbuzné odvětví kosmetických firem a také potravinářských výrob využívajících nosičové systémy. Vzhledem k dobrému obecnému základu se absolventi mohou dobře uplatnit i v jiných malotonážních chemických výrobách.
Získané vzdělání bakalářského stupně dává rovněž komplexní přípravu a základ pro další studium, a to buďto pokračováním přímo v oboru Chemie pro medicínské aplikace, nebo v příbuzných programech zaměřených na chemické základy farmaceutických a medicínských aplikací a nanobiotechnologií a jejich aplikací nebo, vzhledem k rozsahu obecných chemických znalostí a dovedností, i v dalších chemických oborech.
Podmínky splnění
Student studium úspěšně absolvuje, pokud získá počet kreditů v předepsané skladbě rovný minimálně šedesátinásobku počtu roků standardní doby studia a vykoná státní závěrečnou zkoušku, jejíž součástí je obhajoba bakalářské práce. Celkový počet kreditů pro úspěšné absolvování bakalářského studia je 180 ECTS kreditů.
Vytváření studijních plánů
Studijní plán v bakalářském studiu je rozvržen do šesti semestrů, ve třech akademických rocích. Je sestaven tak, aby umožňoval studentům zejména získání teoretických znalostí potřebných pro výkon povolání včetně uplatnění v tvůrčí činnosti a dále osvojení nezbytných praktických dovedností.
Studijní předměty jsou hodnoceny kredity podle ECTS. Kredity vyjadřují zátěž studenta při studiu daného předmětu. Kredity za daný předmět student získá až po jeho úspěšném ukončení, tj. po udělení zápočtu, klasifikovaného zápočtu, vykonáním zkoušky za podmínek daných Studijním a zkušebním řádem VUT v Brně, vnitřní normou Pravidla pro organizaci studia na FCH a skladbou a obsahem individuálně stanovených v každém předmětu.
V bakalářském studijním programu Chemie pro medicínské aplikace musí student získat minimálně 180 kreditů ve stanovené kreditové skladbě:
148 kreditů v povinných (P) předmětech,
7 – 28 kreditů ve skupině povinně volitelných (PVA) předmětů,
2 – 23 kreditů ve skupině povinně volitelných (PVB) předmětů.
Studijní plán je sestaven tak, aby studenti každý akademický rok mohli získat alespoň 60 kreditů z P a PV předmětů. Minimální počet kreditů nutných pro pokračování ve studiu je v každém roce minimálně 40 kreditů z P a PV předmětů (35 v kombinované formě studia). Kredity za uznané předměty a kredity za volitelné (V) předměty se pro posouzení této podmínky nezapočítávají. V 1. ročníku bakalářského studia je navíc stanoven minimální počet kreditů za 1. semestr. Pro pokračování ve studiu musí student za 1. semestr získat alespoň 10 kreditů.
Povinné předměty absolvuje student zpravidla v semestrech a ročnících tak, jak jsou uvedeny ve studijních plánech. Nezakončí-li student úspěšně povinný předmět předepsaným způsobem, je mu automaticky zapsán v následujícím akademickém roce jako opakovaný. Každý předmět přitom lze opakovat pouze jednou. V případě neabsolvování opakovaného povinného předmětu je studentovi studium ukončeno podle § 56 odst. 1 písm. b) Zákona o VŠ.
Povinně volitelné předměty jsou rozděleny do dvou skupin. Povinně volitelné předměty profilujícího základu (PVA) jsou oborově zaměřené odborné předměty, které profilují studenta do užších oblastí jeho zájmů. Povinně volitelné (PVB) předměty jsou další odborné předměty zařazené z nabídek ústavů FCH VUT. Jejich úkolem je rozšířit všeobecné odborné znalosti studentů.
PV předměty si pro daný akademický rok volí student sám z aktuální nabídky studijního plánu při respektování pravidel pro jejich výběr uvedených při registraci. Při výběru těchto předmětů se student řídí svými odbornými zájmy a obsahem předmětů, který je zveřejněn v Informačním systému FCH VUT. Neabsolvuje-li student PV předmět, může, ale nemusí si jej v dalším akademickém roce zapsat znovu.
V rámci bakalářského studia je studentům nabídnuta výuka angličtiny v rozsahu 2 hodin týdně po dobu 4 semestrů. Angličtina je vyučována od letního semestru 1. ročníku bakalářského studia. Během 1. semestru každý student absolvuje elektronický rozřazovací test, který je studentům ve stanoveném období zpřístupněn v IS STUDIS, pokyny k vykonání testu jsou vždy s předstihem zveřejněny. Dle výsledku dosaženého v elektronickém rozřazovacím testu je studentům do 2. semestru zapsán předmět Angličtina I – III s příslušnou pokročilostí. Jedná se pouze o volitelné předměty nad rámec studia, které studenty připraví na povinnou zkoušku z angličtiny na úrovni B2 (povinný předmět Angličtina IV). Studenti, kteří by chtěli své jazykové schopnosti dále rozvíjet, mají možnost absolvovat navíc předmět Angličtina C1 jako povinně volitelný předmět ze skupiny PVB.
Během celého studia mohou studenti navštěvovat další volitelné předměty, mezi něž patří tělesná výchova a tzv. svobodné předměty (předměty nabízené jinými fakultami VUT pro rozšíření všeobecných znalostí). Předměty si volí student sám z nabídky zveřejněné ve stanoveném období v informačním systému VUT a může je absolvovat v libovolném ročníku nebo semestru bakalářského studia. Volitelné předměty absolvuje student nad rámec studia, kredity za tyto předměty se tedy nezapočítávají do minimálního počtu 180 kreditů za studium, ani do minima stanoveného pro pokračování ve studiu po 1. semestru, respektive pro ukončení příslušného akademického roku.
Dostupnost pro zdravotně postižené
Podmínkou přijetí ke studiu je potvrzení lékaře o zdravotní způsobilosti ke studiu. Studium je spojeno s prací v chemických a technologických laboratořích, kde mají studenti přístup k široké škále chemických látek, manipulují a přicházejí do přímého kontaktu s nimi. V rámci laboratorní praxe může být ohroženo nejen zdraví studenta, ale může být i studentem ohroženo zdraví ostatních osob. Proto se při posuzování zdravotní způsobilosti přihlíží kromě obecné zdravotní způsobilosti též k nemocem a chorobným stavům, které mohou být kontraindikací pro práci s chemickými látkami, případně představují pro tuto práci určitá omezení. Více informací o specifikaci nemocí a chorob je zveřejněno v elektronické přihlášce.
Uchazeči o studium a studenti se specifickými potřebami se mohou obrátit na Poradenské centrum VUT Alfons https://alfons.vutbr.cz/.
Návaznost na další typy studijních programů
Všeobecný rozsah studijního programu je natolik bohatý, že umožňuje absolventovi pokračovat v širokém spektru chemicky zaměřených navazujících magisterských studijních programů.
Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BA_ZLT | Basics of Laboratory Technique | en | 1 | Povinný | kl | L - 13 | ano | |
BC_CHI1 | Chemická informatika I | cs | 3 | Povinný | kl | P - 13 / C1 - 26 | ano | |
BC_MAT1 | Matematika I | cs | 7 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_ACH1 | Obecná a anorganická chemie I | cs | 8 | Povinný | zá,zk | P - 26 / S - 13 / C1 - 26 | ano | |
BC_BIO | Obecná biologie a ekologie | cs | 2 | Povinný | zk | P - 26 | ano | |
BC_ZLT | Základy laboratorní techniky | cs | 1 | Povinný | kl | L - 13 | ano | |
BC_PCM1 | Matematické aplikace v chemii I | cs | 2 | Povinně volitelný | kl | P - 13 / CPP - 13 | B | ano |
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BC_FYZ1 | Fyzika I | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 39 / C1 - 26 | ano | |
BA_ACH2 | General and Inorganic Chemistry II | en | 5 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 13 | ano | |
BC_CHI2 | Chemická informatika II | cs | 4 | Povinný | zá,zk | P - 13 / C1 - 26 | ano | |
BC_MAT2 | Matematika II | cs | 7 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_ACH2 | Obecná a anorganická chemie II | cs | 5 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 13 | ano | |
BA_OCH1 | Organic Chemistry I | en | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_OCH1 | Organická chemie I | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_ACH1_P | Praktikum z anorganické chemie I | cs | 3 | Povinný | kl | L - 52 | ano | |
BC_FYZ1_P | Praktikum z fyziky I | cs | 3 | Povinný | kl | L - 39 | ano | |
BC_ZF | Fyziologie a buněčná biologie | cs | 2 | Povinně volitelný | zk | P - 26 | A | ano |
BC_OBT | Obecná toxikologie | cs | 2 | Povinně volitelný | zk | P - 26 | A | ano |
BC_PCM2 | Matematické aplikace v chemii II | cs | 2 | Povinně volitelný | kl | P - 13 / CPP - 13 | B | ano |
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BC_ANC1 | Analytická chemie I | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_FCH1 | Fyzikální chemie I | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_OCH2 | Organická chemie II | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_ANC1_P | Praktikum z analytické chemie I | cs | 3 | Povinný | kl | L - 52 | ano | |
BC_FCH1_P | Praktikum z fyzikální chemie I | cs | 3 | Povinný | kl | L - 39 | ano | |
BC_UN | Úvod do medicínských materiálů a aplikací | cs | 2 | Povinný | kl | P - 26 | ano | |
BC_EMT | Měřicí technika | cs | 4 | Povinně volitelný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | B | ano |
BC_ACH2_P | Praktikum z anorganické chemie II | cs | 3 | Povinně volitelný | kl | L - 52 | B | ano |
BC_ZKD | Základy klinických disciplín | cs | 4 | Povinně volitelný | zk | P - 26 | A | ano |
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BA_ANC2 | Analytical Chemistry II | en | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_ANC2 | Analytická chemie II | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_BCH1 | Biochemie I | cs | 4 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 13 | ano | |
BA_BCH1 | Biochemistry I | en | 4 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 13 | ano | |
BC_FCH2 | Fyzikální chemie II | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_LSP1 | Laboratorní projekt I | cs | 2 | Povinný | kl | SL - 26 | ano | |
BC_FCH2_P | Praktikum z fyzikální chemie II | cs | 3 | Povinný | kl | L - 39 | ano | |
BC_ODP_N | Odborná praxe - MA | cs | 4 | Povinně volitelný | zá | PX - 78 | B | ano |
BC_UN_P | Praktický úvod do nanotechnologií | cs | 3 | Povinně volitelný | kl | L - 39 | A | ano |
BC_OCH_P | Praktikum z organické chemie | cs | 3 | Povinně volitelný | kl | L - 52 | A | ano |
BC_PLDM | Přehled laboratorních diagnostických metod | cs | 3 | Povinně volitelný | zk | P - 26 / C1 - 13 | A | ano |
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BC_CHIN1 | Chemické inženýrství I | cs | 6 | Povinný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | ano | |
BC_LSP2 | Laboratorní projekt II | cs | 4 | Povinný | kl | SL - 52 | ano | |
BC_MABS | Metody analýzy biologických systémů | cs | 4 | Povinný | zá,zk | P - 26 / S - 26 | ano | |
BA_MIB | Microbiology | en | 4 | Povinný | zk | P - 26 | ano | |
BC_MIB | Mikrobiologie | cs | 4 | Povinný | zk | P - 26 | ano | |
BC_BCH_P | Praktikum z biochemie | cs | 2 | Povinný | zá | L - 52 | ano | |
BC_CHI1_P | Praktikum z chemického inženýrství I | cs | 2 | Povinný | kl | L - 26 | ano | |
BA_BIO1 | Bioengineering I | en | 4 | Povinně volitelný | zá,zk | A | ano | |
BC_BIO1 | Bioinženýrství I | cs | 4 | Povinně volitelný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | A | ano |
BC_MOG1 | Molekulární genetika I | cs | 4 | Povinně volitelný | zk | P - 26 | A | ano |
BC_MIB_P | Praktikum z mikrobiologie | cs | 2 | Povinně volitelný | zá | L - 39 | A | ano |
BC_TP_MA | Týmový projekt - MA | cs | 2 | Povinně volitelný | zá | A | ano |
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BC_BAP_CHMA | Bakalářská práce | cs | 12 | Povinný | zá | SL - 156 | ano | |
BC_UCHPM | Úvod do chemie přírodních materiálů | cs | 4 | Povinný | zk | P - 26 | ano | |
BC_ZM | Základy moderních biotechnologií | cs | 4 | Povinný | zá,zk | P - 13 / S - 26 | ano | |
BC_CHIN2 | Chemické inženýrství II | cs | 6 | Povinně volitelný | zá,zk | P - 26 / C1 - 26 | B | ano |
BC_KS | Konstrukce medicínských a biotechnologických zařízení | cs | 2 | Povinně volitelný | kl | P - 26 | A | ano |
BC_TEK | Technické kreslení | cs | 2 | Povinně volitelný | kl | C1 - 26 | B | ano |
BC_VHL | Vývoj a hodnocení léků | cs | 2 | Povinně volitelný | kl | P - 26 | A | ne |
BC_ZFV | Základy farmaceutických výrob | cs | 2 | Povinně volitelný | zk | P - 26 | A | ne |
Všechny skupiny volitelných předmětů | ||
---|---|---|
Sk. | Počet kreditů | Předměty |
A | 2 kr - 4 kr | BC_ZF (2 kr), BC_OBT (2 kr) |
A | 3 kr - 13 kr | BC_ZKD (4 kr), BC_UN_P (3 kr), BC_OCH_P (3 kr), BC_PLDM (3 kr) |
A | 2 kr - 18 kr | BA_BIO1 (4 kr), BC_BIO1 (4 kr), BC_MOG1 (4 kr), BC_MIB_P (2 kr), BC_TP_MA (2 kr), BC_KS (2 kr), BC_VHL (2 kr), BC_ZFV (2 kr) |
B | 2 kr - 4 kr | BC_PCM1 (2 kr), BC_PCM2 (2 kr) |