Detail předmětu

Analytická chemie potravin II

FCH-MC_ACP2Ak. rok: 2025/2026

Předmět zahrnuje následující aktuální otázky současné analýzy potravin: Bezpečnost potravin z hlediska výskytu nežádoucích kontaminantů anorganického i organického původu včetně mikrobiální kontaminace, falšování potravin, autenticita potravin, sledovatelnost potravin, příprava vzorku k analýze, aplikace instrumentálních a chemických metod v analýze potravin. Náplní doplňujícího cvičení je práce s platnou legislativou a s technickými normami. Studenti jsou také seznámeny s reálnými problémy vyskytujícími se v laboratoři zabývající se analýzou potravin a jsou seznámeny s principy interpretace a zpracování naměřených dat. 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

4

Vstupní znalosti

Předpokládají se znalosti v oblasti kvalitativní i kvantitativní analýzy, zejména instrumentální chemie a analytické chemie potravin I. Dále disciplína navazuje především na znalosti získané v biochemii, mikrobiologii, potravinářské technologii. Využívá rovněž teoretických principů, které byly vysvětleny ve fyzikální, anorganické a organické chemii a fyzice.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Pro udělení zápočtu je nutné napsat zápočtový test s minimálním počtem bodů =50. Předmět je ukončen úspěšným absolvováním ústní zkoušky. Při ústní zkoušce bude studentovi položena jedna otázka z problematiky oboru v souladu s osnovou předmětu. Hodnocena bude úroveň znalostí studenta a schopnost reagovat na zadané otázky. Hodnocení zkoušky odpovídá systému ECTS. 

 


Účast na přednáškách a cvičeních není kontrolována. 

Učební cíle

Cílem předmětu je utřídit, propojit a rozvinout znalosti z oborů biologie, biochemie, anorganické, organické a teoretické analytické chemie se zaměřením na kontrolní praxi potravinářského průmyslu a inspekci potravin vzhledem na aktuální otázky současné analýzy potravin, které zahrnují: bezpečnost potravin z hlediska výskytu nežádoucích kontaminantů anorganického i organického původu včetně hormonů a toxinů, výskytu nebezpečných chorob, parazitární, bakteriální a virové infekce, geneticky modifikované potraviny, autenticitu a falšování potravin.
Absolvent kurzu získá širší přehled o problémech spojených s produkcí potravin. Součástí přehledu jsou nově vyvíjené postupy přípravy vzorků a perspektivní metody analýzy včetně výhod a nevýhod jednotlivých postupů a metod pro vybrané důležité skupiny analytů.

Základní literatura

Crouch, Stanley; West, Donald; Holler, F; Skoog, Douglas A.. Analytická chemie, VSCHT Praha, 2021, ISBN: 978-80-7592-043-0 (CS)
Králová B., Fukal L., Rauch P, Ruml T: Bioanalytické metody, VŠCHT Praha 2001 (CS)

Doporučená literatura

Burns, Malcolm, Foster, Lucy, Walker, Michael: DNA Techniques to Verify Food Authenticity- Application in food fraud, The Royal Society of Chemistry, 2019, ISBN - 978-1-78801-178-5 (EN)
Nollet, Leo M. L., Siddiqi, K. S, Fingerprinting techniques in food authentication and traceability, CRC Press, 2019, ISBN 9781138197671 (EN)
Pico Y.: Food toxicants analysis: Techniques, strategies and development. Elsevier, Amsterdam 2007. (EN)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program NPCP_PCHBT magisterský navazující 1 ročník, letní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Cílem předmětu je utřídit, propojit a rozvinout znalosti z oborů biologie, biochemie, anorganické, organické a teoretické analytické chemie a aplikovat tyto znalosti v rámci kontrolní praxe potravinářského průmyslu a inspekce potravin. V rámci předmětu jsou především diskutovány principy a aplikace moderních analytických metod pro ověřování kvality a zdravotní nezávadnosti potravin a zejména metody pro ověřování autenticity potravin a metody sloužící k odhalování falšování potravin.

Náplní doplňujícího cvičení je práce s platnou legislativou a s technickými normami. Studenti jsou také seznámeny s reálnými problémy vyskytujícími se v laboratoři zabývající se analýzou potravin a jsou seznámeny s principy interpretace a zpracování naměřených dat. 

1. Úvod do studia
2. Kontrola kvality v analytické laboratoři
3. Přehled analytických metod 
4. Příprava vzorku k analýze
5. Zelenina a ovoce
6. Škrobové potraviny
7. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin
8. Tuky a oleje
9. Potraviny s vysokým obsahem cukru a soli
10. Nealkoholické nápoje 
11. Alkoholické nápoje
12. Kontaminanty v potravinách
13. Izotopová analýza

 

 

Cvičení

13 hod., povinná

Vyučující / Lektor