Detail předmětu
Základy vědecké a odborné práce v chemii a příbuzných oborech
FCH-DCO_ZVOPCHPOAk. rok: 2024/2025
Předmět je koncipován jako dvousemestrální, rozdělen do dvou bloků.
Blok I - přednášející z řad akademických pracovníků FCH VUT
1. Úvod do studia DSP na FCH VUT – vyplňování ISP, roční hodnocení, seznámení se s prostředím, odlišnosti od navazujícího magisterského (IS Studis, Apollo)
2. Motivace ke studiu doktorátu a širší souvislosti - proč studovat doktorát v chemii? Věda, její úloha ve společnosti, chemie ve vědě a technice, metodologie chemické vědy, aplikovaná vs. základní věda, etický rozměr vědecké práce, PhD. a jeho význam, kariéra po Ph.D., financování vědy a souvislost s Ph.D. studiem.
3. Publikace I – základy scientometrie, vědecké databáze, jak hledat a číst publikace, co všechno řekne publikace o vědě a o lidech, jak vybrat vhodný časopis a jak psát publikace, strategie, nápady, tipy
4. Publikace II – Jak probíhá publikování, editorská praxe v časopisech, co se děje poté co odešlete publikaci, jak číst oponentské posudky, jak na ně reagovat
5. Publikace III – etický a filozofický rozměr publikování, praktický a finanční význam publikování, vědecká kariéra a publikace, správná vs. špatná publikační praxe –
6. Publikace IV – zpracování vybraného datasetu (např. diplomky) do formy krátkého článku – modelové recenzní, oponenti dobrovolníci z řad akademiků na FCH
7. Konference – abstrakt, jak se chovat a co dělat aby konference byla víc než jen výlet, jak vybrat správnou konferenci?
8. Konference II – poster, presentace, příklad dobré prezentace, jak udělat poster?
9. Konference III – samostatná příprava abstraktu a modelového posteru – možno přihlásit se na Chemie je život, odprezentovat formou posteru / prezentace dataset např. z diplomové práce a odborná komise z řad akademických pracovníků ohodnotí jejich činnost.
10. Projekt I – jaké jsou požadavky na projektové žádosti? Co všechno je potřeba zajistit? Jaký je život projektu?
11. Projektové možnosti pro Ph.D. studenty – TC Hillerová – jaké možnosti mají doktorandi na podávání projektů
12. Projekt II – samostatná projektová činnosti – např. téma diplomové práce. Hodnotí dobrovolníci z řad akademiků na FCH
13. Spolupráce s průmyslovými partnery – formy spolupráce, strategie
14. Výstupy v oblasti aplikovaného výstupu – formy ochrany duševního vlastnictví
15. Financování vědy v ČR a EU
Blok II - externí přednášející
Termíny domlouvány individuálně dle časových možností přednášejících. Otevřeno pro všechny (studenty i AP) nehledě na to, zda mají předmět zapsán. Příklady témat:
1. Věda a psychologie
2. Věda a marketing
3. Věda a etika
4. Financování vědy
5. Příklad dobré prezentace
6. Zkušenosti z jiných univerzit
Jazyk výuky
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Učební cíle
Cílem předmětu je vzdělávání studentů napříč všemi doktorskými studijními programy na FCH VUT, zvýšení povědomosti a informovanosti studentů o projektových vhodných projektových výzvách a v neposlední řadě i předávání zkušeností starších kolegů studentům doktorského studia. Hlavní vizí předmětu je tak zvýšení kvality doktorského studia na FCH VUT, zlepšení práce a péče o studenty, vytváření praktických podmínek pro psaní projektových žádostí a kvalitních publikačních výstupů.
Předmět centrálně zajišťuje další nadstandardní vzdělávání doktorandů pomocí výukových bloků (viz. osnova kurzu) na daná témata, v rámci kterých jsou studentům doktorských studijních programů představeny a prezentovány příklady dobré praxe nejenom z hlediska tvorby odborných textů (publikační výstupy, abstrakty, projektové žádosti, aj.), ale také z hlediska etiky vědecké práce, financování vědy či vědeckého marketingu.
Dalším cílem kurzu je zlepšit dovednosti začínajících výzkumných pracovníků v jednotlivých oblastech vědy a výzkumu. Dovednosti a kompetence v těchto oblastech jsou nezbytné pro osobní a profesní rozvoj začínajících vědců a jsou potřebné napříč různými sektory.
Typ (způsob) výuky
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova