Detail předmětu
Úvod do obecné chemie
FCH-MC_CHJAk. rok: 2024/2025
Zajišťuje Fakulta chemická
Předmět je zaměřen na rozšíření znalostí z obecné, anorganické, fyzikální a organické chemie, potřebné pro pochopení souvislostí mezi strukturou, vlastnostmi látek a jejich chováním v prostředí. Současně poskytuje základy chemické termodynamiky, kinetiky, elektrochemie a základní přehled významných chemických výrob a zpracování surovin.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Zkouška je písemná formou elektronického testu v e-learningu, hodnocení standardní dle ECTS stupnice.
Učební cíle
Získání základních dovedností v oblasti chemických výpočtů.
Základní literatura
J. Klikorka, B. Hájek, J. Votinský: OBECNÁ A ANORGANICKÁ CHEMIE, SNTL ALFA, Praha 1985 (CS)
J. Vacík, J. Bárthová, J. Pacák, B Strauch, M. Svobodová, F. Zemánek: PŘEHLED STŘEDOŠKOLSKÉ CHEMIE, SPN Praha 1995 (CS)
V. Šrámek, L. Kosina: CHEMIE OBECNÁA ANORGANICKÁ, nakladatelství FIN, Olomouc 1996 (CS)
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
- Program MPC-JAE magisterský navazující 1 ročník, zimní semestr, povinný
Typ (způsob) výuky
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
2. Atomové jádro: Atomová teorie, historický vývoj představ o struktuře atomu. Složení a struktura atomu. Elementární částice a jejich vlastnosti. Jádro atomu. Protonové a nukleonové číslo. Nuklidy, izotopy. Radioaktivita. Jaderné reakce.
3. Elektronový obal atomu: Základní koncepty kvantové mechaniky. Orbitaly a jejich typy. Elektronová konfigurace atomů. Valenční elektrony. Vnitřní elektrony. Využití v spektroskopii atomové, rentgenové
4. Periodická soustava prvků a periodický zákon: Periodická tabulka. Typické vlastnosti prvků na základě postavení v periodickém systému. Klasifikace prvků. Názvy a symboly prvků, vzorce a názvy sloučenin. Oxidační čísla. Základy anorganického chemického názvosloví.
5. Chemická vazba: Vaznost. Vznik chemické vazby a její typy. Elektronegativita a polarita chemické vazby. Vlastnosti kovalentních a iontových sloučenin. Vlastnosti kovů. Slabé interakce a vodíková vazba.
6. Reakce a rovnice: Kvalitativní a kvantitativní stránka chemických reakcí. Chemické reakce a chemické rovnice. Klasifikace chemických reakcí. Energetika chemických reakcí. Výpočty z chemických rovnic
7. Termodynamika: Základy termodynamiky. Vnitřní energie, enthalpie, entropie, Gibbsova energie. Základní termodynamické zákony. Termochemie, termochemické zákony. Průběh chemických reakcí, jejich uskutečnitelnost.
8. Chemická rovnováha: Rovnovážné reakce, rovnovážná konstanta. Ovlivňování polohy rovnováhy. Katalyzátory. Disociační rovnováhy, autoprotolýza vody, pH.
9. Chemická kinetika: Koncept rychlosti chemické reakce. Rychlostní konstanta a její závislost na teplotě. Řád reakce. Rozpadové přeměny prvního řádu – kinetický model, střední doba života, poločas rozpadu. Kinetika následných reakcí.
10. Skupenské stavy: Skupenství plynné, zákony, výpočty. Skupenství kapalné. Skupenství tuhé, látky amorfní, krystalické. Teplota tání a tuhnutí, stavové diagramy.
11. Směsi: Disperzní soustavy. Hrubé disperse, koloidní disperse, pravé roztoky. Rozpustnost sloučenin. Způsoby vyjadřování koncentrace roztoků.
12. Základy elektrochemie: Chemické zdroje proudu. Články, akumulátory, palivové články. Elektrolýza. Elektrolytické výroby kovů. Galvanické pokovování. Elektrochemická podstata koroze kovů.
Cvičení
Vyučující / Lektor
Osnova
3. názvosloví - tvorba názvu
4. názvosloví - tvorba vzorce
5. výpočty ze vzorců
6. výpočty z rovnic 1
7. výpočty z rovnic 2
8. acidobazické rovnováhy 1
9. acidobazické rovnováhy 2
10. stavová rovnice ideálního plynu
11. elektrolýza
12. elektrochemické články
Elearning