Detail předmětu
Vývoj léků a lékových forem
FCH-MC_VLLFAk. rok: 2021/2022
Předmět koncipovaný jako propojení výzkumu s odbornou praxí je zaměřen na charakterizaci veškerých procesů spojených s uvedením nového léčiva na trh. K tomuto účelu budou studenti obeznámeni s pojmy jako aktivní farmaceutická substance, zdravotnický prostředek, léčivo, diagnostický prostředek, budou definovány charakteristiky a odlišnosti přípravků, jejich schvalování či registrace před uvedením na trh. Budou uvedeny o jednotlivých fázích vzniku výrobku a legislativních požadavcích. Součástí předmětu bude vysvětlení významu marketingové analýzy v řízení vývoje výrobku, způsob jejího provádění, interpretace výsledků, časování marketingových analýz. Součástí získaných poznatků bude i řízení výzkumu a vývoje a projektové řízení, analýza rizik a její uplatnění. Důležitou součástí výroby je výběr obalů a vše, co s tím souvisí. Dále budou uvedeny zkušební postupy, jejich vývoj a validace, jakož i testy bezpečnosti produktu, in vitro testy, preklinické testování a stabilitní testy a též klinické testování zdravotnických prostředků a léčiv s přihlédnutím ke specifikům jednotlivých typů léčiv či kategoriím zdravotnických prostředků. Součástí problematiky je i ochrana intelektuálního vlastnictví - kdy k ní přistoupit, volba jednotlivých typů ochrany, co rozhoduje o teritoriálním rozšíření, licence atd. Dále budou diskutovány problémy a výstupy v rámci poloprovozního ověřování technologie, následovat bude příprava výroby, prostory, stroje a zařízení odpovídající danému typu produktu, instalační kvalifikace, procesní validace, jakož i registrace přípravku, získání značky CE. Bude též vysvětlena problematika spojená s audity tuzemských a zahraničních autorit.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Osnovy výuky
1. týden: Definice a charakteristiky jednotlivých typů přípravků (aktivní farmaceutická substance, zdravotnický prostředek, léčivo, diagnostický prostředek).
2. týden: Jednotlivé fáze vzniku výrobku a legislativní požadavky na ně.
3. týden: Podněty pro zahájení vývoje a marketingová analýza.
4. týden: Řízení výzkumu a vývoje jednotlivých typů přípravků
5. týden: Projektové řízení v rámci vývoje léků a lékových forem
6. týden: Analýza rizik a její uplatnění v jednotlivých fázích vzniku výrobku.
7. týden: Lékopis, obaly a zkušební postupy.
8. týden: Testy bezpečnosti produktu, testy stability, preklinické testy a klinické zkoušení pro jednotlivé typy produktů.
9. týden: Příprava, provádění a vyhodnocení jednotlivých typů testů.
10. týden: Poloprovozní ověřování.
11. týden: Příprava výroby, prostory, stroje a zařízení, instalační kvalifikace, procesní validace.
12. týden: Registrace přípravku, získání značky CE.
13. týden: Audity tuzemských a zahraničních autorit. Co nám přinášejí a jak se na ně připravit.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Komárek P., Rabišková M.: Technologie léků. Galén, Praha 2006. (CS)
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Typ (způsob) výuky
Konzultace v kombinovaném studiu
Vyučující / Lektor