Detail předmětu
Vybrané kapitoly z ekotoxikologie
FCH-MC_VKEAk. rok: 2021/2022
Obsahem předmětu ekotoxikologie je definice a vymezení daného vědního oboru. Definice a podstata ekotoxikologických biotestů. Vysvětlení základních principů využití bioindikačních systémů. Obecný přehled metodických postupů využívaných v ekotoxikologii a jejich klasifikace. Biosystém - obecné vlastnosti a hierarchické uspořádání živých soustav ve vztahu k jejich bioindikačnímu významu. Účinky chemických látek na úrovni jedince, populace. Populační a ekosystémová ekotoxikologie. Ekotoxikologie prospektivní a retrospektivní – jejich význam, nástroje a využití v praxi pro odhad rizika pro ekosystém; Ecora - proces hodnocení ekologických rizik.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Výsledky učení předmětu
2. Seznámí se se všemi typy testů, které jsou doporučovány legislativou ČR i EU popř. OECD.
3. Student zvládne postupy vyhodnocování testů, včetně interpretace jejich výsledků.
4. Student získá znalosti umožňující využití ekotoxikologických biotestů pro hodnocení úrovně kontaminace životního prostředí v rámci environmentálního monitoringu.
5. Rovněž znalost legislativy a přehled širokého spektra testů ekotoxicity umožní studentovi jejich aplikaci v odpadovém hospodářství nebo v ochraně životního prostředí.
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Požadavky při zkoušce odpovídají přednesenému obsahu dle sylabu předmětu "Vybrané kapitoly z ekotoxikologie".
Studenti mají k dispozici e-learningové materiály, kde se mohou seznámit s projednávanou tématikou.
Osnovy výuky
2. Biotest - definice, základní pravidla při provádění testů. Vztah mezi dávkou a účinkem. Akutní, subchronický, chronický účinek. Principy provádění testů v akvatické a terestrické ekotoxikologii.
3. Interakce mezi toxikanty; adice, potenciace, synergismus, antagonismus, hodnocení toxicity směsí na podkladě znalostí ekotoxikologických hodnot. Ekotoxikologické databáze.
4. Expozice; model pro popis expozice v ekosystému, osud toxikantu v ekosystému, biodostupnost, biokoncentrace, bioakumulace.
5. Bioindikátory senzitivní a akumulační – charakteristika, rozdělení. Jejich využití při hodnocení expozice a účinku v rámci bioindikačních metod.
6. Přehled testů akvatické a terestrické ekotoxikologie. Metodiky OECD, EPA, ISO.
7. Účinky l átek na úrovni suborganismální a na úrovni organismu. Alterace na genotoxické, biochemické, fyziologické a morfologické úrovni. Biomarkery, testy genotoxicity - význam z hlediska ochrany ekosystémů. Behaviorální změny jedinců v důsledku působení toxikantu a vliv těchto změn na populaci.
8. Ekotoxikologie na úrovni populace (populační ekotoxikologie); Vliv toxikantu na populační dynamiku a velikost populace. Monitorování přítomnosti endokrinních disruptorů nástroji ekotoxikologie.
9. Hodnocení ekotoxikologických účinků na úrovni společenstva; rozvrat potravních řetězců, dominový efekt toxikantu na biocenózu. Akvatická a terestrická ekotoxikologie; význam, společné charakteristiky a specifika.
10. Ekosystémová ekotoxikologie. Význam využití metodik ekotoxikologie v procesu ECORA.
11. Ekotoxikologické testy v legislativě ČR – přehled zákonů, vyhlášek a metodických pokynů s odkazem na využití výsledků ekotoxikologických testů pro příslušná rozhodnutí.
12. Případové studie z oblasti akvatické a terestrické ekotoxikologie.
13. Přínosy aplikace ekotoxikologických postupů v oblasti monitoringu a ochrany životního prostředí.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Kočí, V., Mocová, K.A.: Ekotoxikologie pro chemiky (skripta). VŠCHT Praha 2009, pp200 (CS)
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Typ (způsob) výuky
Konzultace v kombinovaném studiu
Vyučující / Lektor