Detail předmětu
Chemie a technologie polymerních materiálů
FCH-BC_CHPAk. rok: 2020/2021
Základní pojmy a rozdělení polymeračních technologií používaných pro výrobu velkoobjemových a inženýrských polymerů. Jednotlivé výrobní procesy, materiály, stroje a zařízení, energetické nároky na procesy, úpravy surovin atd. Možnosti reaktorově i post-reaktorově ovlivnit vlastnosti a použití polymerních materiálů. Předmětem výuky je rovněž chemie a technologie reaktoplastů.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Osnovy výuky
2. Výroba a aplikace polyuretanů. Vliv struktury monomerů na vlastnosti PUR. Katalytické systémy, extendéry. Jednosložkové a dvousložkové polyuretanové nátěrové materiály. Polyuretanová lepidla. PUR pěny. PUR elastomery. Speciální aplikace.
3. Výroba a vytvrzování epoxidových pryskyřic. Plastifikace EP, reaktivní a inertní ředidla.
4. Výroba a zpracování fenol-formaldehydových pryskyřic. Monomery, syntéza, novolaky a resoly, aditiva, síťování, aplikace a speciality. Odstraňování volných monomerů.
5. Nenasycené polyesterové pryskyřice, přehled monomerů, výroba UP, metody síťování UP, speciální aditiva, vlastnosti, aplikace a použití, speciality. Chemie alkydů.
6. Furanové pryskyřice. Výroba polyetherů - polyethylenoxid, polypropylenoxid, polyfenylenoxid, fenoxypryskyřice, polyetheretherketon. Terpenové pryskyřice.
7. Chemie silikonů, adiční a kondenzační typy, metody síťování, katalyzátory. Modifikace silikonů. Vlastnosti a aplikace silikonů. Silseskvioxany.
8. Výroba polymerů a kopolymerů kyseliny akrylové, methakrylové a jejich derivátů. Bloková a emulzní polymerace - výroba a chemie akrylátových nátěrových materiálů. Polyakrylamid a síťované kopolymery – hydrogely. Polyakrylonitril. Kyanát-esterové pryskyřice. Kyanoakryláty.
9. Bismaleimidové pryskyřice. Přehled monomerů, speciální aditiva, síťování a vytvrzování, vlastnosti a aplikace.
11. Technické pryže, metody zpracování kaučuků a způsoby vulkanizace. Aditiva používaná pro vulkanizaci a vlastnosti pryže.
12. Reaktivní úpravy polymerů: roubování monomery s polárními skupinami, technologické procesy založené na roubování. Ionomery a výroba iontoměničů. Principy reaktivní aditivace - barvení, antioxidanty, retardéry hoření, fungicidy, extendéry, síťování.
V rámci přednášek bude zařazena 1 přednáška odborníka z praxe.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
- Program BKCP_CHCHTE bakalářský 3 ročník, letní semestr, povinně volitelný
- Program BPCP_CHCHTE bakalářský 3 ročník, letní semestr, povinně volitelný
- Program BPCP_CHTM bakalářský 3 ročník, letní semestr, povinně volitelný
- Program BKCP_CHTM bakalářský 3 ročník, letní semestr, povinně volitelný
- Program BKCP_CHCHT bakalářský
obor BKCO_CHM , 3 ročník, letní semestr, povinně volitelný
- Program BPCP_CHCHT bakalářský
obor BPCO_CHM , 3 ročník, letní semestr, povinně volitelný
Typ (způsob) výuky
Elearning