Nezapomenutelné setkání absolventů FCH VUT
Představte si místo, kde se Mendělejevova tabulka setkává s Mozartovými áriemi, kde chemické reakce vytvářejí světové rekordy a kde koktejly míchají alchymisté budoucnosti. Ne, není to scénář nového sci-fi filmu. To je realita Fakulty chemické VUT v Brně, která 13. září 2024 hostila setkání absolventů. Děkujeme, že jste přišli a užili si to s námi!
Živá premiéra Chemické opery
Jedním z hlavních vrcholů večera byla světová premiéra Chemické opery. Ano, čtete správně - CHEMICKÉ OPERY. Kdo by řekl, že periodická tabulka má takový operní potenciál? Toto netradiční umělecké dílo, vytvořené speciálně pro oslavy 125. výročí VUT, se stalo důkazem, že věda a umění mohou nejen koexistovat, ale i vytvořit něco zcela výjimečného. Autorem příběhu, libreta a scénáře je talentovaný doktorand Fakulty chemické Marek Řihák, který současně studuje operní režii na Hudební fakultě JAMU. Jeho vize překlenula propast mezi technickými a uměleckými obory způsobem, který okouzlil a pobavil publikum. Opera vypráví příběh chemika, který by raději trávil romantické večery s Petriho miskami než se svou přítelkyní. Během snové sekvence se fakulta promění v operní dům, kde i profesoři komunikují áriemi. Zapojení mnoha studentů a zaměstnanců fakulty do projektu dodalo celému dílu autentičnost a ukázalo, že Fakulta chemická je místem, kde se rodí nejen vědecké, ale i umělecké talenty, že není jen místem studia a výzkumu, ale i prostorem pro kreativitu a inovace přesahující hranice oborů. Premiéra Chemické opery v hybridním napůl živém provedení v naplněném sále P1 vyvolala bouřlivé ovace.
Rekordní chemický pokus: 100 chemiků, jeden cíl
Dalším zlatým hřebem večera, který se navždy zapsal do paměti všech zúčastněných, se stal rekordní pokus o největší hromadný chemický experiment, kterého se přímo zúčastnilo 100 nadšenců za přítomnosti oficálního komisaře. Pod řízením vedoucího pokusu Tomáše Opravila předvedli účastníci synchronizovaný rozklad peroxidu vodíku manganistanem draselným. Výsledek? Rekord trvající přesně 1 minutu a 25,60 sekundy a nezapomenutelná atmosféra, která elektrizovala celou fakultu. Pokus byl úspěšně zapsán do České knihy rekordů. Od laboratorních stolů k baru: Koktejly, které by ocenili i alchymisté
A co by to bylo za párty bez pořádného občerstvení? Chemický bar pod taktovkou hlavního barmana doktoranda Martina Kadlece nabízel koktejly, které by ocenili i ti nejnáročnější alchymisté. Serotoninový povzbuzovač sliboval okamžité zvýšení hladiny štěstí - vedlejší účinek přehřátí díky náhlému nárůstu endorfinů jsme radši moc nerozebírali. Pro odvážlivce tu byla Tequilová transmutace, po které jste se cítili jako prvek transformovaný v jaderném reaktoru. Ale našly se tu i nealko drinky: ať už Neutronový Neutralizátor, nebo Kvarkův Utišovač, každý nápoj byl vždy malým experimentem sám o sobě. Návrat do studentských let: ChemQuest a úniková hra
Jako by nestačilo, že se absolventi vrátili na místo činu, organizátoři v čele s ředitelkou odboru chemických a nostalgických aktivit FCH Ivou Buchtíkovou pro všechny připravili skutečnou cestu časem v podobě hry ChemQuest s podtitulem Poslední zkouška z chemie. Ta absolventy provedla po známých i nových zákoutích fakulty. Od laboratoře organické chemie, kde kdysi vyráběli sloučeniny s názvy delšími než diplomové práce, přes laboratoř anorganiky, kde se učili, že ne vše, co se třpytí, je zlato (někdy je to jen dobře vyčištěná baňka), až po laboratoř analytické chemie či biologie. A co by to bylo za návrat do studentských let bez zastávky ve studentské odpočívárně, kde si mnozí u partičky beerpongu ověřili, že jejich mířící schopnosti se od studií výrazně nezlepšily. Cílem hry bylo posbírat zelené fajfky do indexu – ano, toho legendárního dokumentu, který byl svědkem všech triumfů i proher. Někteří zjistili, že chemické vzorce si pamatují lépe než PIN ke své kreditní kartě, zatímco jiní by možná potřebovali hasicí přístroj, aby uhasili plamen své zapomětlivosti. ChemQuest se setkal s obrovským úspěchem a přilákal velké množství účastníků, kteří si s chutí zavzpomínali na svá studentská léta. Na setkání nechyběla ani oblíbená originální chemická úniková hra Tajemství zamčené laboratoře, která prověřila chemické znalosti i týmového ducha absolventů. Nejrychlejší tým Akční dokázal uniknout za pouhých 13 minut a 20 sekund, ale všech šest zúčastněných týmů předvedlo obdivuhodné výkony. Hru dokončily i všechny ostatní týmy - Chemici (13:59), Řízek (16:44), Veslařská (16:25), Rasťova zkáza (17:30) a Leknička a spol (17:45).
Setkání absolventů Fakulty chemické VUT se stalo více než jen nostalgickou vzpomínkou na studentská léta. Ukázalo, že chemie není jen o vzorcích a reakcích, ale i o kreativitě, spolupráci a nekonečných možnostech. Když se dveře fakulty v pozdních večerních hodinách zavíraly, ve vzduchu stále visel pocit inspirace a vzrušení z nových možností. Toto setkání nebylo jen pohledem do minulosti, ale především výhledem do budoucnosti, kde je možné dosáhnout zdánlivě nemožného.
Chemická opera bude mít premiéru pro veřejnost v pátek 27. 9. v rámci Noci vědců na Fakultě chemické, kde bude zahájeno promítání v aule P1 v 18:30 s úvodním slovem autora díla Marka Řiháka a s následnou nonstop projekcí až do 22:00.
Souběžně se odehraje i premiéra v online podobě!
CELÁ FOTOGALERIE - SETKÁNÍ ABSOLVENTŮ FCH 2024
Video z akce a pokusu zveřejníme v nejbližších dnech.
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/fakulta/media/f81551/d265354 |