Pozvánka na přednášku: Andrea Školáková – Úvod do vysokoentropických slitin: Revoluce v materiálovém inženýrství
Přednáška Úvod do vysokoentropických slitin: Revoluce v materiálovém inženýrství se koná v posluchárně P8 FCH VUT v Brně v pondělí 24. března 2025 od 12:00 hod.
Ing. Andrea Školáková, Ph.D.
Fyzikální ústav AV ČR, Praha
Úvod do vysokoentropických slitin: Revoluce v materiálovém inženýrství
Vysokoentropické slitiny (High-Entropy Alloys, HEA) představují inovativní třídu materiálů složených z pěti a více prvků v přibližně stejném molárním poměru. Díky vysoké směšovací entropii vykazují jedinečné vlastnosti, jako je vysoká pevnost, tvrdost, odolnost proti opotřebení a korozi. Dále se vyznačují vynikající tepelnou stabilitou a schopností zachovat mechanické vlastnosti i při extrémních teplotách. Některé HEA také vykazují supravodivé nebo magnetické chování, což otevírá možnosti jejich využití v pokročilých technologiích. Typicky krystalizují v jednoduchých krystalových strukturách, jako jsou FCC nebo BCC, avšak mohou obsahovat i složitější fázové složení v závislosti na chemickém složení a podmínkách jejich přípravy. Moderní metody výroby, například prášková metalurgie, umožňují jejich efektivní produkci. HEA nacházejí uplatnění v letectví, energetice, medicíně i elektronice. Současný výzkum se zaměřuje na optimalizaci složení, fázovou stabilitu a predikci nových slitin s cílem dosáhnout požadovaných vlastností. Přednáška poskytne přehled klíčových principů návrhu těchto slitin, jejich mikrostruktury, metod výroby a potenciálních aplikací v průmyslu a vědeckém výzkumu.
Ing. Andrea Školáková, Ph.D.Andrea Školáková působí ve výzkumné skupině Materiálů s řízenou mikrostrukturou. Ve Fyzikálním ústavu zavedla výzkum vysokoentropických slitin, které jsou vhodné např. pro bioaplikace, kosmický a automobilový průmysl.
Jako první na světě se jí podařilo v disertační práci na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze vysvětlit mechanismy a kinetiku vzniku intermetalických sloučenin při reaktivní sintraci (spékání práškové směsi).
Inovativní chemické složení slitin, které mladá vědkyně navrhuje a zkoumá, umožňuje dosahovat excelentních mechanických vlastností při použití v bioaplikacích. Jejím cílem je navíc připravit slitiny tak, aby měly mechanické vlastnosti co nejpodobnější lidské kosti a bylo možné je použít jako trvalý implantát. Výsledky výzkumu naleznou uplatnění pro přípravu staticky zatěžovaných součástek v průmyslu.
Andrea Školáková je přední odbornicí v oblasti fyzikální metalurgie, o její hloubce teoretických poznatků a porozumění struktuře a mechanickým vlastnostem moderních kovů svědčí i její hojná publikační činnost.
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/fakulta/media/f81551/d284259 |