Oslavili jsme 110. výročí založení fakulty
Akademická slavnost proběhla 14. 10. 2021 v klubu Sono. Součástí programu bylo předávání medailí a křest nové publikace Příběh brněnské technické chemie. Celý večer doprovázela živá stylová hudba a jako třešničku na dort si naše doktorandky připravily zábavný chemický kvíz o výhry. Děkujeme všem pozvaným za účast, byl to krásný večer!
Na začátku slavnostního večera přiblížil děkan fakulty historii založení chemického odboru na České vysoké škole technické a seznámil přítomné i se zakládajícími osobnostmi, které byly celý večer na podiu taktéž přítomny, i když v dvourozměrné podobě. Po létech rozvoje zejména v období první republiky a jejím následném zrušení v roce 1951 byla Fakulta chemická znovu obnovena v roce 1992. Krátkou videoprezentaci s fotografiemi z novodobé historie fakulty uvedl proděkan Michal Veselý, který je s jejími začátky pevně spojen, byl totiž prvním akademickým pracovníkem nové fakulty. Poté promluvila Petra Peterková, jedna z prvních 27 odvážných studentek a studentů, kteří se hned po vzniku na fakultu zapsali. Po hudebním předělu následovalo předávání medailí. Nejvyšší fakultní vyznamenání, Medaili 1.stupně Fakulty chemické, udělil děkan fakulty jedenácti významným osobnostem, které se zasloužily o rozvoj fakulty. Medaili 1. stupně obdrželi:prof. Ing. Michal Čeppan, CSc. – dlouholetý externí spolupracovník Fakulty chemické, za 25letou pedagogickou spolupráci s Fakultou chemickou a působení ve fakultních radách a komisích.
prof. Ing. Roman Čermák, Ph.D. – děkan Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, člen Vědecké rady Fakulty chemické, za dlouhodobý přínos pro rozvoj fakulty a rozvoj spolupráce mezi oběma fakultami.
Mgr. Karolína Gondková – ředitelka odboru vysokých škol MŠMT, která byla z akce omluvena, ocenění získala za dlouhodobý přínos pro rozvoj vysokých škol.
prof. Ing. Aleš Helebrant, CSc. – vedoucí Ústavu skla a keramiky Fakulty chemické technologie VŠCHT Praha, dlouholetý člen Vědecké rady Fakulty chemické, za dlouhodobý přínos pro rozvoj fakulty.
prof. Ing. Petr Kalenda, CSc. – děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, člen Vědecké rady Fakulty chemické, za dlouhodobý přínos pro rozvoj fakulty a rozvoj spolupráce mezi oběma fakultami.
PhDr. Lenka Mynářová – socioložka a externí spolupracovnice fakulty, která vede vědecké a technologické inovační projekty, za dlouhodobý přínos pro rozvoj fakulty v oblasti spolupráce s aplikační sférou a rozvoji nových technologií.
prof. RNDr. Ivana Márová, CSc. – ředitelka Ústavu chemie potravin a biotechnologií FCH, za dlouhodobý přínos pro rozvoj fakulty v oblasti pedagogické a vědecko-výzkumné.
prof. Ing. Petr Mikulášek, CSc. – vedoucí Ústavu environmentálního a chemického inženýrství Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, dlouholetý člen Vědecké rady Fakulty chemické, za dlouhodobý přínos pro rozvoj fakulty.
prof. Ing. Miloslav Pekař, CSc. – ředitel Ústavu fyzikální a spotřební chemie FCH, za dlouhodobý přínos pro rozvoj fakulty v oblasti pedagogické a vědecko-výzkumné.
prof. Ing. Jan Roda, CSc. – profesor v oboru Makromolekulární chemie, Fakulty chemické technologie VŠCHT Praha, dlouholetý člen Vědecké rady Fakulty chemické, za dlouhodobý přínos pro rozvoj fakulty.
Ord. Prof. Mag. Dr. DDr. h.c. Niyazi Serdar Sariciftci, FRSC – vedoucí Institute of Physical Chemistry and Linz Institute for Organic Solar Cells at Johannes Kepler University in Linz. Světově uznávaný odborník a s počtem více než 77 000 citací jeden z nejcitovanějších vědců v oblasti Materials Science. Ocenění obdržel za dlouhodobý přínos pro rozvoj fakulty v oblasti výzkumu a aplikace nových organických materiálů. Pamětní medaile byly uděleny zaměstnacům, kteří pro fakultu pracují již více než 20 let a kteří svou příkladnou činností přispěli k rozvoji fakulty. Jsou to: Milada Nečasová, Eva Šmírová, prof. Ing. Michal Veselý, CSc., prof. Ing. Jaromír Havlica, DrSc., Karel Štefka, doc. Ing. Ota Salyk, CSc., prof. Ing. Oldřich Zmeškal, CSc., Leona Kubíková, prof. RNDr. Josef Jančář, CSc., RNDr. Mária Veselá, Ph.D., Jana Šprtová, RNDr. Ivana Pilátová, CSc., Hana Chmelová, prof. RNDr. Vladimír Čech, Ph.D., prof. RNDr. František Krčma, Ph.D., RNDr. Lenka Fišerová, Ph.D., prof. Ing. Tomáš Svěrák, CSc., Mgr. Zdeňka Kučerová, Mgr. František Kučera, Ph.D., doc. Ing. Eva Vítová, Ph.D., Ing. Šárka Jelínková, Lubomír Mikšík, prof. Ing. Martina Klučáková, Ph.D., Radka Nováková, Eva Vizentová, doc. Mgr. Renata Komendová, Ph.D. Dalším vrcholem večerního programu byl křest knihy Příběh brněnské technické chemie. „Vážené dámy, vážení pánové, jak jsme slyšeli v úvodním proslovu pana děkana, je historie fakulty protkána příběhy mnoha osobností, které fakultu formovaly a utvářely, ale i příběhy mnoha generací studentů. Je to rovněž historie, kterou provázela a provází spolupráce mezi fakultou a průmyslovými podniky, stejně jako výsledky úspěšných absolventů. Jsem rád, že toto vše a mnohem více se podařilo zachytit v nové knize „Příběh brněnské technické chemie“, kterou dnes poprvé představujeme a kterou dnes pokřtíme," uvedl křest proděkan Petr Dzik. Po aktu křtu knihu krátce představil její autor Miroslav Jeřábek. Na závěr všem přítomným zazpíval pár skladeb pěvecký sbor VUT Vox Iuvenalis. Po skončení oficiálního programu následoval raut a volná zábava za hudebního doprovodu kapely Perfect Time v rytmu swingu a jazzu. Večer zpestřil zábavný chemický kvíz, který připravily naše šikovné doktorandky.
PROHLÉDNĚTE SI CELOU FOTOGALERII ZDE
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/fakulta/absolventi/f100717/d218304 |