Na stáži v Grazu: „S návratem na stejné místo jsem rozhodně neudělal chybu,” říká Vojtěch Krusberský
Vojtěch Krusberský, student navazujícího magisterského studia programu Chemie pro medicínské aplikace, sdílí své zážitky a zkušenosti ze stipendijního pobytu na Technische Universität Graz. V rámci programu AKTION zde pracuje na diplomové práci zaměřené na aplikace fluorescenčních materiálů, kterou zpracovává pod vedením dr. Richtára ve skupině prof. Krajčoviče Laboratoř syntézy pokročilých materiálů. Jaké je studium a život v Grazu a co mu tato stáž přinesla?
Před několika měsíci jsem se vypravil na svou druhou stáž do rakouského Grazu. Toto město mně naprosto učarovalo už v létě 2023, kdy jsem tady díky stáži na místní technické univerzitě mohl strávit dva měsíce. Tentokrát jsem se sem vydal zpracovat část své diplomové práce. A ukázalo se, že s návratem na stejné místo jsem rozhodně neudělal chybu. Graz i jeho technická univerzita mně stále mají co nabídnout.
Pro svůj výjezd jsem se tentokrát rozhodl využít bilaterální česko-rakouský program AKTION, který se kromě několika dalších kategorií vztahuje na studenty navazujícího magisterského studia, kteří v zahraničí chtějí pracovat na své diplomové práci. V rámci AKTIONu je možné žádat o stáž v délce od 1 do 5 měsíců, já jsem žádal o horní hranici. Přihláška je relativně obsáhlá, je potřeba vyplnit mnoho kolonek od osobních údajů přes informace o předchozím a aktuálním studiu nebo jazykové znalosti až po možnost uvedení například dobrovolnických aktivit. Nejdůležitější je ovšem detailní popis plánu činnosti během stáže. Po jejím odevzdání je potřeba počkat nejprve na překontrolování formální správnosti žádosti a poté taky na odborné zhodnocení komisí. Toto trvalo několik týdnů – v mém případě déle než avizovaných šest – výsledek pak byl přijetí žádosti se zkrácením doby stipendia na 3 měsíce. (Protože jsem měl na stáž vyhrazeno celých 5 měsíců, vyjel jsem na zbývající měsíce přes program Erasmus+.) Poté je potřeba podepsat ještě pár dokumentů a vyplnit něco málo v online systému rakouského poskytovatele stipendia OEAD. Výše tohoto stipendia je 1 250 euro na měsíc (zhruba o 400 euro víc než stipendium z Erasmu pro praktické stáže) a můžu říct, že mně to bez problémů pokrylo běžný život (ubytování, strava, kultura, výlety, sporty apod.). V případě Erasmu jsem přece jen musel počítat s nějakými penězi navíc nad rámec stipendia.
Jedním z dalších administrativních kroků byl zápis na univerzitě, který mi umožnil získat status studenta a kartičku univerzity, která usnadňuje pohyb po budově, je s ní spojena sleva do menzy a mnoha dalších míst jako jsou muzea, sportoviště, vlaky nebo MHD. V neposlední řadě jsem díky tomu byl pozván i na uvítací akce pro zahraniční studenty nebo si mohl zapsat sportovní kurzy na univerzitním institutu pro sport.
Tímto se dostávám k International House – oddělení univerzity pro zahraniční studenty. Lidé, kteří tam pracují, jsou velmi přátelští a nápomocní ve všech otázkách (stejně jako naše studijní oddělení 😉). Jako student jsem se s nimi dostal do kontaktu už během zápisu, ale zejména v průběhu září po příjezdu, kdy se konaly různé nejen informativní akce (Orientation sessions), které měly nám příchozím zahraničním studentům pomoci se zorientovat, socializovat a zvyknout si v novém prostředí.
Stejně jako předloni pracuji v laboratořích Institutu pro chemii a technologii bio-based systémů, kde bylo mým cílem připravit fluorescenční deriváty riboflavinu s crown-etherovou jednotkou. Ty se pak snažím kovalentně navázat na biopolymer alginát, optimalizovat tuto modifikaci a následné zpracování. Nakonec mám v plánu charakterizovat modifikovaný polymer z hlediska stupně substituce a fluorescenčního chování v přítomnosti různých kationtů. Je potřeba říct, že práce je někdy náročná, na cestě se vyskytlo mnoho různých zdržení a dílčích neúspěchů, ale rozhodně se vcelku bude jednat o zajímavé obohacení diplomky. Jsem velmi vděčný za kolegy z institutu, ti byli ostatně jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl přijet i podruhé.
Můj život zde v Grazu se ale zdaleka neodehrává jen v laboratoři. V rámci univerzitního sportu chodím na kurzy boulderingu a bojového umění hapkido. V Grazu obecně žije dost cizinců z různých zemí světa, kromě dalších studentů na výměnných pobytech jsou zde i ti, kdo zde studují nebo pracují dlouhodobě. To napomáhá k vytváření otevřených komunit, skoro na každý typ aktivity zde mají whatsappovou skupinu, což umožňuje poměrně efektivně si najít lidi pro společné trávení času tak, jak to každému vyhovuje.
Snažím se, ať už sám či s kamarády, poznávat Graz, Štýrsko i další místa v Rakousku, případně i v okolních zemích. Navštívil jsem několik muzeí a mnoho kostelů. Na podzim, dokud tomu přálo počasí, jsme skoro každý víkend vyráželi na výlety do okolních kopců a hor. Když se doba překlenula do adventu, navštěvovali jsme zase různá města a vychutnávali předvánoční atmosféru. S kamarády jsme se dále zúčastnili třeba hospodského kvízu, chodili do parku hrát spikeball a frisbee, navštívili místní operu nebo vánoční světelný park.
Shrnuto, podtrženo – můj pobyt v Grazu bude za několik týdnů u konce. Proto už můžu trochu reflektovat a musím říct, že je to intenzivní čas, za který jsem už teď velmi vděčný. Výsledky do diplomky, laboratorní zkušenosti, kupa nových zážitků a skvělí lidé jsou jen některé z mnoha aspektů tohoto mého dobrodružství. Rozhodně bych radil každému, kdo nad tím uvažuje, vyjet na zahraniční pobyt, ať už studijní, nebo stáž. A Graz, který je nám Čechům v mnoha ohledech blízký, ale přece dost odlišný, můžu jako destinaci rozhodně doporučit.
Nechte se inspirovat a objevte možnosti programu AKTION – informace k výjezdům najdete zde:
Výjezdy a pobyty AKTION
Studijní pobyty AKTION: Informace na webu VUT
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d278822 |