Na stáži v Soulu: Co vám nikdo o studiu v Asii neřekne
Na Erasmus jsem se chystala už mnohem dříve, ale hlavně kvůli covidu jsem si na něj počkala až do začátku třetího ročníku doktorského studia. Asie mě vždycky lákala. Když jsem jednou náhodně poslala e-mail autorce článku, který mě zaujal, s tím, že by mě zajímala stáž, a ona na druhý den odpověděla „Hello Pavlina, you can come join our team“, tak jsem tomu dlouho nemohla uvěřit. A tak jsem se na půl roku ocitla na Hanyang University v jihokorejském Soulu.
Pavlína Sikorová
Samotný proces výběru univerzity byl upřímně o náhodě a štěstí. Věděla jsem jenom, že když mám možnost takhle vycestovat, tak ji chci využít naplno, a jet do země, která mě opravdu láká, radši než si stáž jenom tak odbýt. Našla jsem si články týkající se mého výzkumu a vyfiltrovala země, které mě zajímají a náhodně začala obepisovat autory. V mém případě to nezabralo moc času, protože třetí člověk, kterému jsem napsala, profesorka EonSeon Jin, souhlasila být mou mentorkou na Hanyang University v Soulu. Cesty jsem se dost bála, byla to moje první velká cesta v životě a teprve druhý let letadlem. I v tomto případě jsem ale měla více štěstí než rozumu. Konzultovala jsem totiž svou cestu s kamarádkou, která v Jižní Koreji byla už třikrát na dovolené a ona mi zničehonic řekla: „Víš co? Podám výpověď a pojedu s tebou do Korey na pracovní prázdniny.“ A už jsme na všechno byly dvě.
Po příjezdu a pár týdnech pobytu v Soulu se začal dostavovat kulturní šok – ať už rozdílné počasí, chování lidí, oblékání a v neposlední řadě také mentalita Korejců. Naštěstí pro mě nejsem žádný velký K-pop fanoušek a korejských seriálů jsem viděla taky jenom pár. Přiletěla jsem tedy v podstatě bez představ o čemkoli. Jsem za to ráda, protože už tak byl pro mě kulturní šok hodně velký, a to jsem nemusela zažívat střet „jak to vypadá v korejském dramatu vs. realita“. Pokud se chystáte do Korey na základě těchto věcí, tak buďte opatrní, realita je opravdu někde jinde, tak ať potom nejste zklamaní. Na druhou stranu jsou ale věci, které jsem se dopředu učila: korejské písmo (Hangul), základy korejštiny, co dělat a nedělat (nenosit výstřihy, nesmrkat, nedávat dýška).
Tím, že jsem vyjela jako doktorand a oficiálně nejsem student v pravém slova smyslu, bylo pro mě těžké poznat nové lidi. Pro mě se nepořádaly žádné seznamovací akce ani nic podobného. Naštěstí je v Soulu hodně international pubů, kde můžete poznat jak ostatní cizince, tak i hodně open-minded Korejců, takže jsem si přátele nakonec našla, ale úplně jinak, než bych čekala.
Začátek stáže na univerzitě byl pro mě taky těžký, celkem dlouho mi trvalo se zorientovat (nepomohlo tomu ani to, že nemálo Korejců nechce/neumí mluvit anglicky). Ale teď už skoro po třech měsících mám naprostou volnost v tom, co chci dělat, jediná kontrola je laboratorní schůze jednou za 14 dní, při níž každý člen týmu prezentuje své výsledky. Jediná věc, co mě mrzí, je, že laboratoře jsou uzpůsobeny trochu jinému výzkumu, než který dělám já, takže zde postrádám dost přístrojů a vybavení. Na druhou stranu mě to ale nutí zkoušet věci, k nimž bych se normálně nedostala.
Soul jsem si zamilovala, je to úplně jiný svět. Už teď vím, že se sem budu chtít co nejdříve vrátit. Každý si zde najde to své, jak co se přírody týče, tak i kulturního vyžití. Jelikož je město obrovské, tak jsem zatím neměla moc prostoru cestovat někam jinam, pořád je zde co objevovat. Mým nejoblíbenějším místem je rozhodně řeka Han – posadit se blízko ní a jenom tak odpočívat. Projet se podél ní na kole byl pro mě taky skvělý zážitek. Momentálně je zde podzim, kdy teploty klesly z 35 °C na 15 °C. Za chvíli tady má prý sněžit.
Co více dodat? Nebojte se cestovat, neberte Erasmy a stáže jenom jako nutné zlo, které je třeba si odtrpět. Využijte toho naplno! Můžete se dostat do vysněné země, poznat skvělé lidi a nabrat nezapomenutelné zkušenosti. A rada ze života? CV se zahraniční zkušeností vypadá mnohem lépe než bez ní. 😉
P.S.: Kozla se šlehačkou a skořicí jsem zkusila za vás… Nezkoušejte to. :D
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d268041 |