Vytvářet synergii napříč týmy
Ve dnech 5. a 6. října 2022 se na půdě Fakulty chemické VUT uskutečnil workshop s názvem Bio and Sustainable Organic Electronics II s účastí předních světových odborníků a jejich týmů z Itálie, Rakouska a Švýcarska. Součástí workshopu byly i veřejné přednášky významných osobností na poli bioorganické elektroniky.
„V bioorganické elektronice jde zjednodušeně o aplikaci organických elektronických součástek (tranzistorů) pro studium přenosu elektrických signálů v biologických systémech. Využití nachází například v regulaci fyziologických procesů v buňkách, tkáních, orgánech, dále jako stimulátory, nebo senzory informací centrálního nervového systému,“ řekl docent Josef Krajčovič z Ústavu chemie a technologie ochrany životního prostředí, hlavní organizátor workshopu. Oblast použití je velice široká a mnohé z potenciálních aplikací se jeví tak atraktivní a aktuální, že jsou předmětem intenzivního základního výzkumu. Mohou tak v budoucnu pomocí elektrostimulací například obnovit hybnost a koordinaci nefunkčních končetin, nebo vyřešit část řady civilizačních nemocí, zejména neurodegenerativních.
„Dalším z důležitých pojmů našeho workshopu byla udržitelnost. Zejména v poslední době se ve spojení s neustále zhoršujícím se klimatem mnohem častěji skloňuje toto „magické“ slovo. V souvislosti s Green Deal se ve všech odvětvích v současnosti diskutuje, jak snižovat spotřeby energie, eliminovat environmentální dopady velkokapacitních produkcí, nebo jak valorizovat odpad. I z těchto důvodů je nesmírně důležité hned v začátcích zrodu nějakých slibných postupů a technologií myslet tímto směrem,“ doplňuje doc. Josef Krajčovič.
Během již v pořadí druhého společného workshopu (první se konal v květnu v italském Bari) bylo možné si poslechnout i veřejné přednášky dvou významných vědců, profesorů Gianlucy Farinoly z italské University of Bari a Serdara Sariciftciho z JKU v Linci. Především studenti tak měli možnost nahlédnout pod pokličku výzkumu světově uznávaných vědců a seznámit se s nejmodernějšími trendy, které jsou součástí výzkumných aktivit obou profesorů.
„Kvituji mezinárodní přesah workshopu, který vede k prohlubování vzájemných vztahů a k vytváření efektivně fungujícího multidisciplinárního týmu. Cílem akce je vytvářet synergii napříč týmy a hledat společné platformy pro další konsorcionální projektové aktivity. My jsme dobří v chemii, umíme syntetizovat složité molekuly, které jsou přizpůsobené na konkrétní použití, v italském týmu se pracuje na rozhraní chemie a biologie a rakouský tým zase dokáže správným způsobem evaluovat získané výsledky a přetavit je do produkce jednoduchých prototypů/součástek, které by v budoucnu mohly nést etalon použitelnosti, aplikovatelnosti,“ zhodnotil docent Krajčovič přínos celé akce. „Zároveň to byla vynikající příležitost pro studenty, doktorandy a postdoktorandy implementovat se do vytvořeného mezinárodního týmu, sdílet své nápady a výsledky svých výzkumů, vést diskuze a posunout celkovou kvalitu výzkumu zas o kus dál.“
V započaté aktivitě workshopů budou spolupracující týmy i do budoucna pokračovat, příští rok bude hostit v pořadí již třetí akci rakouský Linec. V rámci úzké spolupráce se budou připravovat společné projekty, které by měly podpořit vzniklou výzkumnou síť jak po stránce mobilit, tak po stránce špičkového výzkumu.
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d233933 |