Od funkčního prádla k rouškám: příběh jedné spolupráce
Začátkem března byla situace ve zdravotnictví v žalostném stavu, co se týče ochranných prostředků. S kritickým nedostatkem roušek se potýkali i na infekčním oddělení ve FN Brno. Z firem jako první včas zareagoval Klimatex a alespoň částečně pokryl tento nedostatek v době, když to nejvíc bylo potřeba. Přečtěte si, jaký byl příběh naší spolupráce.
O svůj příběh v běhu dní se podělila Laboratoř OZE – Kotlík Laboratory z Ústavu chemie a technologie ochrany životního prostředí Fakulty chemické VUT.Projekt roušky
DEN 1.: Pátek 13. 3.
Člen představenstva Klimatex, a.s. Karel Bastl projevil zájem o možnost převedení zakázkové výroby ve Vracově na výrobu ochranných roušek jako pomoc pro infekční oddělení FN Brno, které v té době bojovalo s kritickým nedostatkem tohoto materiálu.
DEN 2. a 3.: Sobota a neděle 14. 3.–15. 3.
Bylo provedeno vzorování, výběr dispozičních surovin, připravení střihů, zhodnocení technologických kapacit, ekonomika výroby, možnosti sterilizace. Na základě posouzení těchto vstupních údajů byly navrženy 3 základní varianty:
1) Prostá rouškaVýhody: levný materiál v dostatečném množství, jednoduchá technologie výroby, možnost vyrobit větší množství v relativně krátkém čase, možnost jednoduché sterilizace, nízký odpor proti průchodu vzduchu, snadná hygienizace, nevzniká nebezpečný odpad.
Nevýhody: nižší ochrana uživatele i prostředí – rychle se zvyšuje vlhkost materiálu a tím i prostupnost pro viry a bakterie, nekomfortní pro uživatele při déletrvajícím užívání, riziko bakteriální, případně mykotické ataky.
2) Rouška s bakteriostatickou vnitřní úpravou (dvouvrstvá)Výhody: vyšší ochrana uživatele i prostředí, materiál v dostatečném množství, možnost vyrobit větší množství v relativně krátkém čase, možnost jednoduché sterilizace (tepelné, radiační), vícenásobné použití, komfort pro uživatele - odvod vydechované vlhkosti do vnější vrstvy, ochrana uživatele před vlastní mikroflórou a zanesenými plísněmi, snadná hygienizace, nevzniká nebezpečný odpad.
Nevýhody: vícevrstvý systém vyžaduje náročnější technologické postupy, vyšší cena materiálů, horší dostupnost některých materiálů, vyšší odpor proti průchodu vzduchu.
3) Rouška s virostatickou úpravou (třívrstvá)Výhody: vyšší ochrana zejména uživatele, možnost vyrobit větší množství v relativně krátkém čase, možnost jednoduché sterilizace (tepelné, radiační), vícenásobné použití, komfort pro uživatele - odvod vydechované vlhkosti do vnější vrstvy, ochrana uživatele před vlastní mikroflórou a zanesenými plísněmi, snadná hygienizace.
Nevýhody: vícevrstvý systém, který vyžaduje náročnější technologický postup, relativně vysoká cena materiálů a práce, horší dostupnost některých materiálů, vysoký odpor proti průchodu vzduchu, proti předchozí variantě nevzniká prakticky žádná vyšší přidaná hodnota, vzniká nebezpečný odpad (nanomateriály). „Obecně u těchto jednoduchých filtračních systémů (roušky, ústenky) nelze zamezit průchodu virů a bakterií, pouze snižujeme dostup těchto agens a to ještě zejména směrem od uživatele. Tedy proto abychom nešířili bakterie a viry do vnějšího prostředí. K vyšší ochraně před nákazou po omezenou dobu slouží respirátory, případně polomasky (nejlépe s výměnnými filtry různých typů). V případě dostupnosti respirátorů jsme byli schopni navrhnout filtrační materiál splňující tyto parametry. Stoprocentní ochranu zajišťují pouze izolační přístroje. Z výše uvedených důvodů bylo rozhodnuto o zahájení výroby funkčních vzorků roušek s bakteriostatickou úpravou,“ uvedl Josef Kotlík z ÚCHTOŽP.
DEN 4.: Pondělí 16. 3.
Byl připraven střih a ušito přibližně 100 ks funkčních vzorků pro zkoušky funkčnosti a byly ověřeny požadované parametry materiálů.
DEN 5.: Úterý 17. 3.
Byl vyroben prototyp v počtu cca 300 ks, na kterém byla ověřena technologie výroby a spočítaná ekonomika. Část prototypů již byla dodána odběratelům k ověření užitných vlastností.
DEN 6.: Středa 18. 3.
Byla spuštěna sériová ověřovací výroba v množství cca 600 ks denně. Klimatex, a.s. poskytl zdarma první dodávky funkčních, resterilizovatelných roušek pro FN Brno v době, kdy vůbec nebyly k dispozici. Tím se FN Brno podařilo překlenout kritické období mnohem dříve, než zareagoval stát. Mezi dalšími z prvních odběratelů byl Magistrát Města Brna a Naturvita, s r.o. Během několika dnů se tak našemu týmu podařilo přetransformovat výrobu funkčního prádla na fungující výrobu pomocného zdravotnického materiálu schopnou certifikace.
Na projektu se podíleli zejména tito pracovníci laboratoře:
RNDr. Helena Půčková: návrh střihu, modeling, ergonomie návrh a skladba materiálů, výroba vzorků, technologie výroby, ekologie výroby a logistika
Ing. Josef Kotlík,CSc.: konzultace materiálů, ergonomie, problematika resterilizace materiálů, recyklace a odpady
PharmDr. Ing. Silvie Vlčnovská Kotlíková: farmakologie, dermatologie a toxicita používaných materiálů a technologií
MVDr. Dagmar Kotlíková: hygiena a toxicita vzniklých odpadů
Na projektu spolupracovali členové výzkumné skupiny Laboratoř OZE – Kotlík Laboratory z Ústavu chemie a technologie ochrany životního prostředí: Ing. Josef Kotlík, CSc., Ing.,Dr.František Mikšík, PhD., RNDr.Helena Půčková, PharmDr.,Ing. Silvie Vlčnovská Kotlíková, Ing. Petr Levek, Ing. Jana Valíčková, MVDr. Dagmar Kotlíková
Spolupráce: Miyazaki Laboratory, Takahiko Miyazaki, Profesor; Department of Energy and Environmental Engineering, Interdisciplinary Graduate School of Engineering Sciences (IGSES), Kyushu University
Témata výzkumu skupiny:- Obnovitelné zdroje energie: Výzkum a sledování obnovitelných zdrojů energie (např. termických solárních systémů, fotovoltaických systémů , biomasy) jejich řízení, akumulace energie a ekonomika provozu. Zabýváme se hodnocením možných environmentálních přínosů, nebo rizik zejména ve vztahu k možnému znečištění ovzduší nebo vod, včetně recyklace použitých technologií a materiálů.
- Environmentální aspekty některých speciálních materiálů: Výzkum a charakterizace rašelin, rychlerostoucích dřevin a adaptogenních rostlin. Řešení je založeno na zkoumání všech environmentálních vlivů od založení plantáže až po sklizeň produktů a zpracování biomasy, včetně externích vlivů na životní prostředí. Důraz je kladen na komplexní pojetí problematiky a hledisko ovlivňování jiných systémů.
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d198055 |