Chemici v době koronavirové
Přečtěte si malé zamyšlení nad současnou situací od profesorky Ivany Márové, ředitelky Ústavu chemie potravin a biotechnologií FCH VUT.
Už to budou dva týdny, co byla kvůli epidemii koronavirem zrušena přímá výuka a postupně byly v podstatě uzavřeny vysoké školy. Naprosto nečekaná a bezprecedentní situace nabrala rychlý spád a po počátečních euforických pocitech volna následovala nejistota, frustrace a obavy z věcí příštích.
Neobvyklá situace nás většinou ochromila, což reakce na stres odpovídající poplachové fázi (viz obrázek 1). V této fázi se velmi obtížně hledá kotva, člověk takzvaně neví, čeho se chytnout a motivace k jakékoli činnosti od výuky k mytí oken je minimální. Obdivuji každého, kdo v této fázi dokáže uklízet skříně, když neví, kdy a jak dohoní stagnující práci. Naštěstí mají všechny živé organismy vypracován v podstatě univerzální mechanismus adaptace na stres. Rychlost adaptace je však vysoce individuální. S nástupem drastických restrikčních opatření a přibývajícím počtem nemocných způsobila aktuální situace šok, který u většiny lidí vedl ke ztrátě zavedeného řádu a životní rovnováhy. V takové situaci organismus přirozeně hledá novou cestu, aby nastolil nový řád a opravil nejtěžší poškození. Ve sdělovacích prostředcích se s pokračující epidemií postupně objevovaly informace napřed spíše o spontánních, nyní už i více organizovaných aktivitách různých skupin obyvatel, kteří najednou zůstali v izolaci a s extrémně omezenými sociálními kontakty. Jak znám naše studenty, tak právě sociální omezení na ně doléhá obzvlášť silně. Proto se lidé až horečně snažili a snaží vyplnit čas šitím roušek, hlídáním dětí, venčením psů a dalšími činnostmi, aby zahnali obavy a našli aspoň krátkodobě nový smysl existence.
Po poplachové fázi stresu přirozeně následuje restituční fáze a otužování, což naštěstí už začíná v současných dnech. Každý z nás je jinak daleko a tak ti „rychleji přizpůsobiví“ mohou vést, organizovat a motivovat ty méně akční. I univerzity v celé ČR nepřetržitě informují o veškerých aktivitách v době krize a můžeme vidět, že od individuálních spontánních aktivit se posunujeme k budování krizových center a k organizovaným činnostem. Každý se snaží přispět tím, co nejlépe umí, v čem je profesionální.
Fakulta chemická není výjimkou a naše aktivity se rovněž postupně posunují. Logickým zapojením fakulty je výroba chemické dezinfekce na alkoholové bázi. Málokdo ale ví, že je k tomu potřeba nezbytná povolení, což nutně nějakou dobu trvalo a mohlo to působit jako neochota či nezájem. Nyní víme, že díky mimořádné aktivitě tajemníka FCH ing. Hladíka a skupiny kolem doc. Opravila, získala fakulta příslušná povolení a první dávky dezinfekce byly již vyexpedovány policii a hasičům. Samotná tato aktivita mi dodala klid a pocit, že život se začíná vracet k řádu. Úplně první dávka dezinfekce z FCH byla poskytnuta Diecézní charitě Brno pro nízkoprahové krizové centrum. Jakmile budou zajištěny plynulé dodávky ethanolu, může být dezinfekce poskytnuta i dalším brněnským pracovištím sdruženým v Diecézní charitě a využita tak v první linii u vysoce ohrožených skupin.
Naši studenti museli postupně opustit napřed školu, někteří pak i koleje a Brno a museli se přesunout domů. Jsem přesvědčena, že se zapojují do všemožných aktivit ve svém domácím prostředí a snaží se pomáhat, mimo jiné i proto, aby zahnali nervozitu spojenou s nejistotou kolem zkoušek, závěrečných prací a státnic. Někteří ale zůstali nebo žijí v Brně a hledají i zde možnost zapojení do solidárních akcí. Jednou z možností je zapojení do celorepublikové akce www.chcipomoct.cz popsané v tiskové zprávě VUT dne 18.3.
Tato doba si nutně žádá pozitivní příklady. A já bych proto ráda zdůraznila, že iniciátorem a koordinátorem zapojení VUT do celostátní výzvy je doktorand Fakulty chemické Mgr. Vojtěch Kundrát (DS program Potravinářská chemie). Nijak mě to nepřekvapilo, Vojta má v sobě přirozenou sílu zapojit se, kde je potřeba, tak i v Brně pomohl zorganizovat funkční šicí dílnu. Jeho výzkum je ale zaměřen na nanotechnologie, na vývoj materiálů pro filtraci vody, je autorem publikací, patentů a patentových přihlášek. To dělá jistě více studentů, ale ne tak moc jich jede testovat vyvinuté filtry na pitnou vodu přímo do Tanzánie a přitom se tam podílí i na stavbě místní školy a vybavení chemické laboratoře. V Ghaně si Vojta zase všiml beznadějné situace afrických albínů a spolu s kolegyní dr. Andreou Němcovou vyvinuli recepturu na opalovací krém z místních surovin snadno a levně vyrobitelný na místě.
Jak bylo uvedeno výše, v době koronavirové krize se Vojta aktivně zapojil jako jeden z prvních z VUT do koordinace aktivit v rámci celostátních akcí, zejména zajištění šicí dílny na produkci látkových roušek. Vzhledem k častým dotazům našich studentů na možnost zapojení jsem Vojtu kontaktovala a s překvapením jsem četla tento e-mail (výběr):
„…trochu jsem to šití popostrčil, ale jsou to super aktivní lidé, stejně jako v celém Brně a po troškách se to dalo moc pěkně do pohybu. Aktuální fotky nemám, moc se v poslední době nefotíme. Momentálně ale sedím celé dny u toho svého nanospideru na MU a zvlákňuju roušky, které budu příští týden laminovat, testovat a pak je budeme distribuovat. Vzhledem k tomu že po nás chtějí roušky i nemocnice, tak by to k něčemu mohlo být…."
Rychlost adaptace na stres je evidentně individuální. Než se ve sdělovacích prostředcích objevila výzva TUL k šití roušek s kapsou a výrobě netkaných nanovlákenných textilií, Vojta už seděl u málo využívaného přístroje na výrobu těchto filtračních materiálů a tak je on i Fakulta chemická zase o kousek napřed.
Vojta doporučuje vyzvat studenty k zapojení do www.sijemerousky.cz; zřejmě bude stále potřeba doplňovat, případně vyrábět roušky s kapsou na nanovlákenné filtry. Zde je hlavní koordinátorka Monika Čtvrtníčková, co je zřejmě pořád u počítače a může procesovat všechny věci: monika.ctvrtnickova@seznam.cz, tel. 770113497. Pak je k dispozici ještě Barbora Antonová, která je taková všelidová křižovatka: barbora.antonova@gmail.com.
Děkujeme všem, nejen chemikům, za jakoukoli aktivitu, všechno je důležité.
Přeji Vám pevné zdraví, opatrujte se, a ať jsme brzy všichni otužilí!
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d197550 |