Jak se vyrábí dezinfekce Anti-COVID a jak ji správně používat
Čtyři suroviny, z toho jedna je voda. Zní to jednoduše, ale hračka to není! Přesvědčte se sami.
Na internetu se v poslední době objevilo velké množství rychlonávodů na domácí výrobu dezinfekce dle receptury WHO. Vezmi to, smíchej to, nalij to na ruce a máš nad všemi koronaviry v tu ránu vyhráno! Tak tohle vám radit nebudeme. Spíš vám chceme naznačit, že tahle hra zas tak jednoduchá není, protože zde zacházíte s velmi nebezpečnými látkami, při jejichž manipulaci je potřeba dodržovat jasná pravidla.
Přípravek Anti-COVID je alkoholová dezinfekce na ruce. Zpracovává se podle oficiální receptury World Health Organization a k její přípravě jsou potřeba pouze čtyři ingredience v přesném poměru: denaturovaný líh, peroxid vodíku 3%, glycerol 98%, voda.
V prvé řadě dbejte na bezpečnostní předpisy
Myslíme to s vámi dobře, takže raději vám domácí výrobu nedoporučujeme. Pokud byste si výrobu pro svoji potřebu přece jen rozhodli zkusit, vezměte si nejdříve, prosím, na srdce následující UPOZORNĚNÍ:
- ve všech bodech přípravy je nutné používat čisté (nekovové) nádoby bez jakékoliv kontaminace, jinak dojde ke zreagování peroxidu vodíku, který tím ztrácí svůj účinek. V extrémních situacích může rozkladem peroxidu vodíku uvolněný kyslík natlakovat nádobu a dojít až k explozivnímu roztržení nádoby. Koncentrovaný roztok peroxidu vodíku (30%) je oxidující a žíravá látka, proto je nutné s ní pracovat se vší obezřetností a dodržovat veškeré bezpečnostní pokyny. Koneckonců i méně koncentrovaný peroxid vodíku (např. 10%) je nebezpečný.
- vzhledem k tomu, že se zde pracuje s hořlavinou 1. třídy (ethanol), je nutné dodržovat bezpečnostní opatření pro práci s těmito látkami. Je nutné vyvarovat se manipulaci s otevřeným ohněm v blízkosti dezinfekční směsi Anti-COVID a zároveň také přítomnosti zdrojů tepla.
- při práci s denaturovaným lihem (těkavá látka) a peroxidem vodíku je nutné pracovat v ochranných prostředcích v dobře větratelném či otevřeném prostoru. Také se nedoporučuje pracovat s velkým objemem těchto látek najednou.
A jak to děláme my?
- Do plastové nádoby navážíme takové množství destilované vody, aby hmotnostní koncentrace ve finálním dezinfekčním prostředku Anti-COVID odpovídala 13,2 %.
- Následně do destilované vody přidáme 98% glycerol (propan-1,2,3-triol) v takovém množství, aby finální koncentrace glycerolu odpovídala 2,2 %.
- Směs se důsledně promíchá, aby došlo k rozpuštění glycerolu ve vodné fázi.
- V následujícím kroku přidáme do směsi 30% roztok peroxidu vodíku (H2O2) tak, aby finální obsah roztoku peroxidu vodíku o této koncentraci odpovídal 5,0 %.
- Směs opět důkladně promícháme a uzavřeme do plastové nádoby.
- Kvůli bezpečnostním předpisům (vysoká hořlavost ethanolu) pak následně směs peroxidu vodíku, glycerolu a vody, převezeme na volné prostranství.
- Do větších plastových nádob odměříme takové množství denaturovaného ethanolu (96%) tak, aby finální koncentrace této složky odpovídala hmotnostnímu obsahu 79,6 %.
- Směs glycerolu, peroxidu vodíku a vody pak následně opatrně nalejeme do denaturovaného ethanolu.
- Finální směs obsahující všechny účinné látky s výjimkou vonné složky je důsledně promíchána.
- Dezinfekční prostředek Anti-COVID je v této fázi připraven a uchováváme jej na bezpečném místě v uzavřených plastových nádobách při pokojové teplotě a mimo zdroje tepla i slunečního záření.
- Přípravek Anti-COVID následně distribuujeme v pětilitrových plastových kanystrech dle požadavků.
Při běžné teplotě můžete skladovat takto vyrobenou dezinfekci až 6 měsíců v uzavřené nádobě.
Víte, jak dezinfekci na ruce správně používat?
- Při nanášení na ruce přípravku použijte dostatečné množství (2 × 3 ml), aby pokryl celou plochu, ta se může lišit podle velikosti rukou a stavu kůže.
- Naneste dezinfekci na dlaně a rozetřete po celých rukou a zápěstích; zvláštní pozornost věnujte kůžičce kolem nehtů a záhybům v kůži.
- Dobře vtírejte, dokud není kůže suchá. Tento postup by měl trvat přibližně 1 minutu.
- Nepoužívejte přípravek na poraněnou kůži nebo při výskytu kožních onemocnění.
- Dezinfekci se doporučuje používat na ruce maximálně desetkrát denně, protože příliš časté používání může mít za následek vysoušení kůže.
Vzhledem k obsahu alkoholu je třeba připomenout, že jde o vysoce hořlavý přípravek a rozhodně byste jej neměli používat v přítomnosti ohně. Chraňte jej před teplem, horkými povrchy, jiskrami, otevřeným ohněm a jinými zdroji zapálení, samozřejmostí je zákaz kouření.
Před použitím přípravku či jeho výrobou se seznamte s originálním zněním Přílohy k Rozhodnutí MZDR 11853/2020-5/OBP vydané Ministerstvem zdravotnictví České republiky dne 13. 3. 2020: http://www.mzcr.cz/dokumenty/rozhodnuti-dodavani-biocidnich-pripravku-na-trh-a-jejich-pouzivani-anti-covid_18736_1.html
Autoři: Tomáš Opravil, Jiří Smilek, Jiří Švec, Lucie Vítámvásová
Fotografie: Andrea Němcová
A jedna hádanka pro ty mladší na konec: Poznáte, co je na obrázku špatně?
Uhodli jste! Chemik má vždy v laboratoři brýle, rukavice a plášť. Tentokrát se mu stala osudnou krásná fotografka, před kterou svoji výzbroj odhodil. Vy však svůj plášť a brýle při pokusech nikdy nesundávejte!
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d197512 |