Otevíráme nový program zaměřený na environmentální a forenzní chemii
Bakalářský studijní program Aplikovaná analytická, environmentální a forenzní chemie vznikl v reakci na současné společensko-environmentální potřeby. Díky širokému rozpětí znalostí se jeho absolventi uplatní nejen v laboratořích a chemických provozech, ale i jako ekologové, v bezpečnostních složkách ČR či v kontrolních orgánech pro ochranu životního prostředí.
Jádrem programu je analytická chemie, neméně podstatná je orientace v environmentální problematice a zvládnutí pokročilých vědeckých analýz vody, ovzduší a půdy. Třetím pilířem je pak forenzní strategie a legislativa. „Program vychází z forenzní environmentalistiky a chemie. Ta je poměrně mladým oborem, který propojuje vědu o životním prostředí a právo – soudní procesy, znalecké posudky škod na majetku nebo životním prostředí. Tyto odborné znalosti jsou využitelné v soudním inženýrství, při hodnocení odpovědnosti a škod. Zde s námi na vývoji studijního programu spolupracoval Ústav soudního inženýrství VUT a také Policie ČR, respektive Odbor kriminalistické techniky a expertíz, Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje,“ upřesnil Kučerík a také dodal: „Jako součást univerzity si klademe za cíl kromě výzkumu a pedagogické činnosti také oslovovat veřejnost a rozšiřovat tzv. environmentální gramotnost. Studenti k nám často přichází s motivací, že v oblasti ochrany životního prostředí a péče o naši planetu by se něco mělo dělat, často ale neví, co a jak. U nás se dozví, co mohou prakticky podniknout. Chceme veřejnosti nabídnout nejen naše vědění, ale i absolventy-odborníky, kteří budou schopni environmentální problémy správně definovat, chápat a postavit se k nim čelem. Důraz přitom klademe nejen na teoretické, ale ve velké míře i na praktické dovednosti.“
Při výuce tak budou moci studenti poznat „zblízka“, jaké analytické metody v praxi používají hasiči-chemici, kriminalisté, armáda ČR, pracovníci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Centra dopravního výzkumu, Českého hydrometeorologického ústavu nebo laboratoře Povodí Moravy. Fakulta také spolupracuje s mnohými soukromými firmami, jako je například Synthon. Do kontaktu s průmyslovou sférou se studenti dostávají již na bakalářském stupni. Velmi brzy tak zjišťují, jak prakticky lze nabyté vědomosti a schopnosti použít.
„Nabídkou studia reagujeme nejen na potřeby současné průmyslové a státní sféry, ale i celé společnosti. Tento program tak otevírá další nové a zajímavé možnosti uplatnění pro naše absolventy,” řekl děkan Fakulty chemické Martin Weiter. Vzhledem k širokému tematickému záběru se tak v českém prostředí jedná o poměrně unikátní studijní program. Nesoustředí se pouze na samotnou forenzní analýzu, která tvoří jeden z jeho pilířů, ale je záměrně koncipován tak, aby pokryl potřeby pracovního trhu, kdy odborníci na environmentální problémy a zároveň zdatní v analytické chemii mohou najít uplatnění v mnoha úrovních jak veřejného, tak soukromého sektoru. „Bez adekvátních poznatků o chování chemických látek v jednotlivých složkách životního prostředí, o možnostech jejich analýzy a důsledcích, které z přítomnosti těchto látek pro ekosystém vyplývají, by studenti nebyli schopni navrhnout optimální způsob nápravy,“ uvedla Helena Zlámalová Gargošová, garantka studijního programu.
Absolventi studijního programu Analytická, environmentální a forenzní chemie budou mít nejenom adekvátní chemické vzdělání, budou seznámeni s přípravou organických a anorganických látek, se základy chemických výrob a environmentálních technologií, ale budou také ovládat moderní analytické metody. Budou schopni současné problémy životního prostředí velmi dobře zanalyzovat, pochopit a vsadit do širšího rámce včetně jeho legislativního pozadí. Do praxe vejdou vybaveni schopnostmi odebírat a analyzovat vzorky, hodnotit environmentální rizika, připravovat znalecké posudky či projekty týkající se životního prostředí. Díky širokému rozpětí znalostí se uplatní nejen v laboratořích a chemických provozech, ale i jako ekologové, v bezpečnostních složkách ČR či v kontrolních orgánech pro ochranu životního prostředí. Mohou se zabývat zaváděním ekologických opatření ve firmách, řídit odpadové hospodářství; budou znát metody ekotoxikologie a umět zkoumat účinky různých látek nejen na životní prostředí, ale i na člověka. Budou rozumět chemickým látkám a vědět, jak s nimi odborně nakládat.
V případě zájmu pak mohou absolventi volit připravovaný navazující studijní program Environmentální chemie a technologie, který schopnost definování a analýzy problémů životního prostředí doplňuje hlubším vhledem do jejich podstaty a schopností umět je efektivně řešit.
Zaujal vás studijní program Analytická, environmentální a forenzní chemie? Přijímací řízení je právě otevřené, podejte si přihlášku co nejdříve, nejpozději do 31. března 2020.
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.fch.vut.cz/f96620/d194598 |