Detail předmětu

Kosmetická technologie

FCH-MC_KOTAk. rok: 2025/2026

Kurz je určen pro posluchače navazujícího magisterského studijního programu Potravinářská chemie a biotechnologie. Cílem je poskytnout studentům základní přehled o technologii kosmetických výrobků v širších souvislostech.

Koncepce předmětu zahrnuje stručnou charakterizaci kůže jako vstupního orgánu pro většinu kosmetických přípravků, pokračuje charakterizací chemické struktury a vlastností kosmetických surovin a možností jejich vzájemného ovlivnění. Dále zahrnuje základní inženýrské postupy zpracování tuhých (prášky, tuhé látky), kapalných (emulze, roztoky) i různých speciálních typů přípravků (peeling, deodorant, rtěnka, oční stíny). Součástí kurzu jsou i metody hodnocení  kvality, stability, účinku a vlastností kosmetických přípravků a rovněž informace o hodnocení bezpečnosti v kontextu aktuálních legislativních předpisů a systémů jakosti platných v oblasti kosmetologie.


 

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

2

Vstupní znalosti

Pro úspěšné absolvování kurzu je nutné řádné ukončení předchozích specializovaných kurzů. 

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Zkouška má písemnou a ústní část. Písemná část zahrnuje test  o rozsahu 20 otázek z celého učiva, z něhož je třeba dosáhnout nejméně 70 % bodů. Ústní část slouží k doplnění písemných odpovědí. Celkové hodnocení se provádí dle pravidel ECTS systému.

 
Účast na přednáškách není povinná, ale doporučuje se. 

Učební cíle

Hlavním cílem předmětu je podat kvalitní teoretický základ zaměřený na technologie zpracování kosmetických surovin, výrobu kosmetických přípravků a hodnocení jejich účinků, funkčnosti a stability.
Kosmetologie je interdisciplinární obor, studenti budou využívat i dílčí poznatky z oblasti biologie, biochemie, organické chemie, fyzikální chemie, ale i řady dalších, jako např. analytické chemie či senzorická analýza. Obor úzce souvisí i s potravinářskou chemií a biotechnologií, poněvadž využívá řadu přírodních materiálů a surovin a sdílí i řadu metodických postupů.

Studenti získají základní znalosti o různých typech technologických postupů používaných při výrobě kosmetických prosředků, o současné legislativě v kosmetologii a s aktuálními trendy rozvoje kosmetologie. 

Základní literatura

Hojerová, J., Škultétyová, K.: Materiály. 226 s. SPN - Mladé letá, Bratislava 2007. ISBN: 978-80-10-00261-9 (SK)

Doporučená literatura

Maibach H. I., Barel A. O., Paye M.: Handbook of Cosmetic Science and Technology. 3rd ed., 600 pp. CRC Press, New York 2009. ISBN 1420069632 (EN)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program NPCP_PCHBT magisterský navazující 1 ročník, letní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Cílem předmětu je poskytnout kvalitní teoretický základ zaměřený na technologie zpracování kosmetických surovin, výrobu kosmetických přípravků a hodnocení jejich účinků, funkčnosti a stability.

Osnova je členěna podle týdenní výuky:
1. Úvod, základní pojmy v kosmetologii. Legislativní rámec, certifikace.
2. Základní lékové a kosmetické formy - přehled, složení, vlastnosti a využití
3. Základní technologické a inženýrské postupy využívané při přípravě základních kosmetických produktů.
4. Kůže - anatomie, fyziologie, prostup látek pokožkou.                                                                                                                                                                                       5. Kosmetické suroviny - přehled typů surovin - přírodní a syntetické látky, základní kosmetická legislativa.
6. Kosmetické suroviny – rozdělení dle chemického složení a původu, technologie zpracování surovin.
7. Biologicky aktivní látky - vitaminy, proteiny, polysacharidy, speciální látky.
8. Vonné látky. Barviva. Alergeny, legislativa kosmetických alergenů, analytické stanovení.
9. Přehled finálních typů kosmetických přípravků. Charakteristika komplexnho složení, povolené limity obsahu vybraných složek.
10. Základní testy ověření funkčnosti, vlastností a stability kosmetických přípravků.
11. Značení kosmetických přípravků, dostupnost na trhu.
12. Bezpečnost kosmetiky. Metody hodnocení kosmetických surovin a přípravků.
13. Aktuální trendy v kosmetologii a technologii kosmetiky - diskusní fórum na zadané otázky.